iki haber bir arada


E-Vize konusunda Lahey Büyükelçiliğimizden aceleci yalanlama

E-vize uygulamas Bakan’ın imzasından sonra ertelenecek

Ertelenen elektronik vize işleminde Hollandaca da yer alacak

(Yukarıdaki başlıklara ait haberi en altta bulabilirsiniz)

İlhan KARAÇAY yazdı…

Atatürk’e hediye edilen silah Londra’da paslanıyor

Dünyanın en büyük müzayede salonu olan Londra’daki Christie’s’de yapılan 2012 yılındaki açık artırmada, dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear tarafından Atatürk için özel olarak yaptırılan tabancayı 30 bin Sterlin’e satın alan Bülent Türker, bürokratik engeller nedeniyle iki yıldır bu eşsiz tarihi esere kavuşamıyor.

Üzerinde altın harflerle ‘General Mustafa Kemal’ yazan ‘Browning’ marka silahın satışı, internet ve telefon üzerinden 60’a yakın alıcının katılıyla yapılmıştı.

Açık artırmada silahı satın almayı başaran ve “Tabancayı Türkiye’ye götüreceğim” diyerekheyecanla konuşan Bülent Türker, bu silaha sahip olmayı çok istediğini ve satın aldığı için de çok mutlu olduğunu belirtti.
“Bu tabancayı satın almak için Hollanda’dan Londra’ya 3 gün önce gitmiştim. Tabancayı, Türkiye’miz ve şehitlerimiz adına aldım. Bu tabancayı Türkiye’ye götürmekten gurur duyacağım. Türkiye’mize, Atatürk’ümüze, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkalım. Başka Türkiye yok.” diyen ve kendisini ‘Türkiye ve Atatürk sevdalısı’ olarak tanımlayan Türker, “Tabancayı Türkiye’ye götürebilirsem birçok müzede sergiletmeyi istiyorum. Ancak tüm girişimlerime rağmen henüz gerekli izin ve belgeleri alamadım” dedi.

Bülent Türker, Londra’da yapılan açık artırmaya katılanlar arasında tek Türk olduğunu belirterek şöyle devam etti:

Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde İçişleri Bakanlığı’nda temaslarım oldu. Ama hala olumlu bir sonuç alamadım. Hala bana bir belge verilmedi. Bunun için çok üzgünüm. Bununla ilgili ben devletten bakanlıklardan yardım istiyorum. Ben bu tabancayı Türkiye’ye getirmek istiyorum.”

Satın aldığı tabancanın buraya getirilmesi için İngiltere’de hiç bir sorun olmadığını, sadece kendisine Türkiye’den bir belge verilmesi gerektiğini vurgulayan Bülent Türker, silahı getirebilmek için ilgili Bakanlıklardan birisinin izin vermesi gerektiğini kaydetti. Bülent Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Tabanca Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak için yaptırılmış. Araştırmalarımda, 2’nci Dünya Savaşı’nda çalındığı, çeşitli ülkelerde 5- 6 kez el değiştirdiği, benden önce Şili’de bir koleksiyoncuda 22 yıl kaldığı bilgisine ulaştım. Son olarak Londra’da açık artırmaya çıkarıldığı haberini aldım. Sanırım 7’nci sahibi oldum.Tabancanın üzerinde altın işlemeli hem Arjantin Cumhurbaşkanı’nın hem de Atatürk’ün ismi var. Ayrıca, üzerinde Cumhuriyetimizin ilanı olan 29 Ekim 1923 tarihi var. Önümüzdeki günlerde de Arjantin’e gidip Arjantin eski Cumhurbaşkanı’nın yakınlarıyla konuşmaya çalışacağım.”

Bülent Türker, Atatürk’e ait olması gereken bu silahın Londra’da paslanmakta olduğunu, böylesi önemli bir tarihi eserin Türkiye müzelerinde olması gerektiğini belirtirken şöyle feryat ediyor: ”İnanın bu silah için bana 300 bin euro teklifi yapıldı. Ama ben satmıyorum. Lütfen, birileri çıksın ve bu silahın Türkiye’ye götürülebilmesi için bana yardımcı olsun.”

***********************

Açık artırmadan önce, Anadolu Ajansı ve BBC’de yayınlanan haberler:

Ata’ya özel tabanca açık artırmada

Dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear’ın Atatürk için hazırlattığı ve üzerinde ‘General Mustafa Kemal’ yazılı tabanca Londra’da satışa sunuluyor…

LONRDA AA

Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak için hediye edilmek üzere üretilen tabanca, İngiltere’nin başkenti Londra’da satılacak.

Dünyaca ünlü Christie’s müzayede evinde, 26 Eylül’de yapılacak “Antik Silahlar Müzayedesi’nde”, dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear’ın (1868-1942), Atatürk’e hediye etmek üzere hazırlattığı tabanca satışa sunulacak.
20 bin ile 25 bin sterlin arasında alıcı bulması beklenen tabanca, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak amacıyla, Atatürk’e hediye edilmek üzere üretilmiş. Döneminin önemli siyasi liderlerine hediye ettiği silahlarla bilinen Alvear’ın Atatürk’e verilmek üzere hazırlattığı “Browning” marka tabancanın üzerinde, altın harflerle “General Mustafa Kemal” yazıyor.
Bu arada Christie’s yetkilileri, tabancanın hediye olarak Atatürk’e ulaşıp ulaşmadığına ilişkin ellerinde bir belge olmadığını bildirdiler.

**********

Atatürk’ün silahı müzayedede satıldı

BBC Türkçe

Arjantin cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak için cumhurbaşkanına bir hediye göndermek ister. Hediye bir silahtır. Üzerinde Türkiye’nin ilk liderinin, Atatürk’ün adı ve cumhuriyetin kuruluş tarihi yazılıdır. İşte bu silah bugün Londra’daki Christie’s Müzayede Evi’nde 30 bin sterline satıldı. Browning model tabanca, 1910 Belçika yapımı. Kalibresi de 7,65 milimetre. Üzerinde hem Arjantin’in eski cumhurbaşkanı Marcelo T. de Alvear’ın hem de Mustafa Kemal’in isimleri altın varakla yazılı. Bir de 29 Ekim 1923 tarihi.

1922 ile 1928 yılları arasında Arjantin’in cumhurbaşkanı olan Marcelo T. De Alvear, Atatürk’le doğrudan tanışmamış olsa da, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanını yakından takip etme fırsatı bulmuş. Christie’s Müzayede Evi’nin silah uzmanı Howard Dixon şunları anlattı: “Alvear cumhurbaşkanı seçilmeden önce, Birinci Dünya Savaşı’nın akabinde Arjantin’in bir nevi Paris büyükelçisiydi. Bu görevinden ve ilerici bir politikacı olmasından dolayı, savaş sonrası tartışmalara tanık olduğu sıralarda Atatürk’ün modern Türkiye’yi kurma çabalarından haberdardı. Atatürk’e duyduğu saygıdan dolayı da bu tabancayı ona özel bir hediye olarak yaptırdı. Tabanca yakın geçmişte bir Christie’s temsilcisi tarafından Şili’nin başkenti Santiago’da bir koleksiyonda bulunmuş. Bu koleksiyona 1990 yılında dahil olmadan önce Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bir ailede bulunan tabanca, onlara da 1960 yılında Alvear ailesi tarafından verilmiş.”

Geri mi gönderildi?
Mustafa Kemal Atatürk için özel yapılmış olmasına rağmen bu tabancanın şimdi neden Türkiye’de olmadığına dair kesin bir belge bulunmamakta. Dahası, tabancanın Atatürk’ün eline geçip geçmediği bile tam olarak bilinmiyor. Silah uzmanı Dixon bu konuda “Ne yazık ki tabancanın 1960 yılı öncesi yolculuğuna ışık tutacak belge yok. Ailede kuşaktan kuşağa iletilen söylentiler, tabancanın İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Türkiye’den Arjantin’e geri gönderildiği yönünde.” diyor.
Londra’da bulunan Christie’s Müzayede Evi’nin yetkilileri, bu tabancaya oldukça yüksek ilgi gösterildiğini, en fazla arayıp bilgi almak isteyenlerin de yurtdışında yaşayan Türkler olduğunu belirtiyor. Tabancayı 30 bin sterline Bülent Türker adında bir koleksiyoncu satın aldı.

**********

E-Vize konusunda Lahey Büyükelçiliğimizden aceleci yalanlama

Ertelenen elektronik vize işleminde Hollandaca da yer alacak

Türkiye’ye yapılacak olan Turistik veya ticari amaçlı seyahatllar için elektronik vizeye geçileceğine dair haberlerin ardından yazdığım,
‘Turizmde rakip ülkelere koz vermeyelim’ başlıklı yorumum, Türkiye’deki pek çok haber portalı ve gazetelerde yer aldıktan sonra, turizm alanında faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlar harekete geçmiş ve konu Turizm Bakanlığımız tarafından gözden geçirilmişti.
Bakanlıkta yapılan görüşmelerden sonra bize ulaşan habere dayanarak alttaki kısa haberi yayınlamıştık:

E-VİZE ERTELENDİ

Bir süre önce yayınladığımız alttaki haberde görülebileceği gibi, Türkiye’ye gitmekte olan bir milyonu aşkın Hollandalı’ya büyük zorluklar yaşatacak olan E-vize uygulaması, gerek bizim yayınlarımız ve gerekse seyahat dünyasından gelen uyarı ve baskı sonucunda ertelendi. Konuyla ilgili olarak bizi arayan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB’dan Arzu Cengil, Başkan Başaran Ulusoy’un yardımcısı Firuz Bağlıkaya’nın, Ankara’da Bakanlık toplantısına katıldığını ve uyarılarımız üzerine uygulamanın kasım ayına ertelendiğini, o zamana kadar da Hollandalılar’ın daha rahat vize alabilmeleri için gerekli çalışmaların tamamlanacağını bildirdi.

Ne var ki, bu haberin Hollanda gazetelerinde de yayınlanmasının hemen ardından, Lahey Büyükelçiliğimizin web sitesinde çok aceleci bir yalanlama yayınlandı. Büyükelçiliğimizin açıklamasında, ‘Hollanda basınında yer alan haberlerin aksine, e-vize uygulamasının askıya alınması sözkonusu değildir’ denildi.

Turizm Bakanlığımız tarafından alınan kararın, Bakan’ın imzasından henüz geçmemiş olması üzerine yapılan bu aceleci yalanlama, Hollanda’daki turizm dünyasını şaşkına çevirmişti.

Bakınız, Turizm Bakanlığında yapılan toplantıdan sonra devletin ajansı tarafından yayınlanan haberde şunlar yazılmıştı:

Dışişleri Bakanlığı, turistik veya ticari amaçlarla yapılacak vize başvurularının bakanlığın Yurtdışı Temsilciliklerinden veya Elektronik Vize Başvuru Sistemi’nden (www.evisa.gov.tr) gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 11 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle hudut kapılarında bandrol ve kaşe vize uygulamasının sona ermesinin öngörülmekle birlikte, geçiş döneminde 2014 yılı turizm sezonu dahil mevcut uygulamanın bir süre daha devam ettirilmesi yönünde gerekli önlemlerin alınmakta olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Turistik veya ticari amaçlarla yapılacak vize başvuruları Bakanlığın Yurtdışı Temsilciliklerinden veya Elektronik Vize Başvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) gerçekleştirilebilecektir. 2013 yılında uygulamaya başlatılan Elektronik Vize Başvuru Sistemi üzerinden, internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde kolay bir şekilde e-Vize alınması mümkün olabilmektedir. E-Vize altyapısının güçlendirilmesi ve buna paralel alınacak bazı önlemlerle vizeye tabi yabancı uyrukluların pratik yöntemlerle vize temin etmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmaktadır” denildi.

Bu düzenleme kapsamında 11 Nisan 2014 tarihi öncesinde, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Hollandaca, Norveççe, Lehçe, Almanca, Arapça ve Çince dillerinin e-vize sistemine ekleneceği kaydedildi.

Visa ve Master Card kredi kartlarına ek olarak, yaygın kullanımda olan diğer kredi kartları ve banka kartlarıyla da ödeme imkânının sağlanacağı düzenlemede, Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da e-Vize alınabilmesini teminen gerekli altyapının kullanıma sunulacağı ifade edildi.

Bu düzenleme kapsamında, tur operatörlerinin grup e-Vize başvurusunda bulunup toplu ödeme yapabilecekleri ve vize alamadan ülkeye gelen yabancıların havaalanlarına yerleştirileceği e-Vize Kioskları üzerinden de e-Vize alabilecekleri açıklandı.

Havaalanlarındaki beklemeleri de tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni uygulamaya geçişte yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesine yönelik olarak ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile eşgüdüm içinde gerekli çalışmaların sürdürüldüğü vurgulanarak yeni uygulamanın en kısa sürede hizmete sunulacağı belirtildi.

Devlet ajansının yayınladığı habereden anladığımız kadarıyla, Turizm Bakanlığı’mızda alınan kararın, Bakan’ın imzasından geçmesi gerekiyordu.

Ne var ki, Lahey Büyükelçiliğimiz bu gelişmelerden haberdar olmadığı için, web sayfalarında aceleci bir yalanlama yazma hatasına düşmüştü.

Altta, Turizm Bakanlığında yapılan toplantıya TÜRSAB tarafından götürülen, ‘Turizmde rakip ülkelere koz vermeyelim’ başlıklı ilk yorumumu bulacaksınız.

Turizmdeki rakip ülkelere koz vermeyelim

* 10 Nisan’da başlayacak e-vize nedeniyle Hollanda medyası kıyameti kopardı

* Hollandalılar için en büyük sorun, kendi banka hesaplarından iDEAL kanalıyla ödeme yapamamaları

* Sadece iki ödeme seçeneği var: Visa ve Master card

Hollanda medyası, 14 Ocak günü Utrecht’te açılacak olan Uluslararası Turizm Fuarı arifesinde Türkiye’yi adeta bombardımana tuttu.
Başta, ülkenin en büyük gazetesi De Telegraaf olmak üzere, tüm gazetelerin, radyo ve televizyonların yayınladıkları haberlerde, Türkiye’nin 10 Nisan’da Hollandalılar’a başlatacağı e-vize sisteminin, bir milyonu aşkın Hollandalı turist için ağır bir yük olacağı belirtildi.

Ülkenin en büyük tur operatörleri arasında yer alan TUI ve Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği ANVR’den yapılan açıklamalarda, Türkiye’ye her yıl bir milyonu aşkın Hollandalı’nın ayak bastığını ve bu insanların çoğunun rezervasyonlarını yaptırmış olduklarını, hareket öncesinde vize işlemini unutabileceklerini öne sürdüler ve ‘yüzbinlerce Hollandalı Türkiye sınırlarından geri mi gönderilecek?‘ diye sordular.

TUI’nin CEO’su Steven van der Heijden, e-vize uygulamasının tur operatörleri ve seyahat bürolarına ekstra yük getireceğini vurgularken, Hollanda’da çok kişinin kredi kartı sahibi olmadığına da işaret etti ve e-vize için ödemenin sadece kredi kartları ile yapılabilecek olmasını ‘saçmalık’ olarak niteledi.

Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği ANVR’in Genel Müdürü Frank Oostdam yaptığı açıklamada, her yıl bir milyonu aşkın Hollandalı’nın Türkiye’ye gittiğine işaret etti ve, ‘Bu işlem, seyahat dünyasında büyük bir kaosa yol açacak’ dedi.

Hollanda’dan Türkiye’ye en çok turist gönderen ve sahipleri Türk olan Corendon’dan yapılan açıklamada ise, ‘Konuyla ilgili sıkıntılarımızı Başkonsolosluğumuza yazılı olarak ilettik. E-vize aslında süper bir hizmettir. Ne var ki, bilgisayardaki işlem iyi işlememektedir.’ denildi.

Biz, http://www.evisa.gov.tr sitesine girerek vize almaya çalıştık.
Bakın nelerle karşılaştık?

Dil seçeneğinde İngilizce, Fransızca ve İspanyolca var. Almanlar’a vize uygulamsı olmadığı için Almancanın olmaması doğal ama Hollandaca da yok. Özellikle yaşlı Hollandalılar için bu bir engel teşkil eder.

İşleme devam etmek için görüntülenen şifre okunmayacak kadar kötü. Bu şifrenin daha okunur bir şekle dönüştürülmesi şart.

Ödeme seçeneğinde Visa, Master ve Debit card var. Ne var ki, ödeme sırası geldiği zaman Debit card devre dışı kalıyor. Yani Hollandalılar kendi bankaları kanalıyla ödeme yapamıyorlar. En azından iDEAL kanalıyla bir ödeme yapabilme imkanı yaratılmalı.
Hollanda halkı kredi kartı kullanımını lüks olarak kabul ediyor ve genellikle banka kartları ile ödeme yapıyorlar.

Corendon yöneticileri, e-vize uygulamasının 10 Nisan’da başlayacak olmasına, işlemlerin kolaylaştırılması halinde bir itirazları olmadığını belirtirlerken, sınırlarda vize işleminin de hemen durdurulmaması gerektiğini, en azından iki yıllık bir geçiş süreci olmasının şart olduğunu ifade ettiler.

17 milyon 807 bin nüfuslu Hollanda’nın yüzde 16’sı 65 yaşın üzerinde. Bu insanların büyük bir kısmı İngilizce bilmediği gibi, kredi kartı da kullanmıyorlar. Bir Hollandalı’nın, buradaki Türk konsolosluklarından vize alabilmeleri için en az bir günlerini harcamaları ve vize için de 60 euro ödemeleri gerekiyor.

Hollanda medyasının, Türkiye’nin e-vize uygulamasına karşı yürüttüğü aleyhteki bombardıman, en çok Yunanlılar’ı sevindirdi. 14 Ocakta açılacak olan Utrecht Turizm Fuarı’nda bu kozu iyi bir şekilde kullanmaya çalışacak ülkeler arasında tabii ki, Bulgaristan, İtalya, İspanya, İsrail, Tunus ve Fas gibi rakipler de var.

Hollandalılar’a vize neden konumuştu?

Türkiye’nin Hollandalılar’a vize zorunluluğunu getirmesi bir misillemeydi.
Hollanda’ya gelmek için vize alan Türkler’den 20 gulden harç isteniyordu. Hollanda bu meblağı 50 gulden yapınca buna hep birlikte itirazımızı belirttik ve sonunda protesto ettik. Protestomuz devletimiz tarafından desteklendi ve görüşmeler başladı. Hollanda fikrinden caymayınca, Türkiye buna karşın Hollandalılar’a vize mecburiyeti koyacağını açıkladı. Hollanda buna rağmen fikir değiştirmeyince, Türkiye misilleme olarak Hollandalılar’a vize mecburiyeti koydu. O yıllarda turizmimiz yeni yeni gelişiyordu. Vize mecburiyetinin turizmi baltalayacağı korkusu yaşamıştık ama korktuğumuz başımıza gelmedi.

Şu anda Türkiye her Hollandalı’dan 15 euro vize harcı alıyor. Türkiye’ye her yıl 1 milyon Hollandalı giriş yaptığına göre, Türkiye’nin kasasına 15 milyon euro giriyor. Hollanda şu anda Türkler’den 247.00 TL (82 euro) harç alıyor. Hollanda’ya vizeli giriş yapan Türk sayısını 50-60 bin kabul ettiğimiz zaman, Hollanda’nın kasasına 4 veya 6 milyon para giriyor. Bu durumda Türkiye daha karlı durumda oluyor.

www.ilhankaracay.com

Wilt u geen nieuwsbrieven meer van ons ontvangen? Klik dan hier om u af te melden.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: