dusunce_firtinasi HASAN KORKMAZCAN // EK: DOSYA


“KOCA REİS” Dr. SADETTİN BİLGİÇ
http://www.kriter.org/index.php?option=com_content&task=view&id=2301&Itemid=5

ÜÇ İNSANADAM
http://www.kriter.org/index.php?option=com_content&task=view&id=2342&Itemid=5

YER DEMİR GÖK BAKIR DEĞİLMİŞ
http://www.kriter.org/index.php?option=com_content&task=view&id=2296&Itemid=5

From: Mustafa Nevruz SINACI <gercek.demokrat@hotmail.com>
To: ANAYURT GAZETESİ <anayurtgazetesi@gmail.com>
Cc: A_C_A_O GRUP <a_c_a_o@yahoogroups.com>; ALTINMİRAS GRUP <altinmiras@yahoogroups.com>; ANAYOL GRUP <anayol@yahoogroupes.fr>; auudplatformu GRUP <auudplatformu@gmail.com>; CESURYORUM GRUP <cesuryorum@gmail.com>; CİDDİYİZBİZ GRUP <ciddiyizbiz@googlegroups.com>; “Digi.Security@isnet.net.tr” <digi.security@isnet.net.tr>; DP2010YENİDEN GRUP <dp2010yeniden@yahoogroups.com>; dumanol. UNITED-TURKS GRUP <dumanol@hotmail.com>; DÜNYA TÜRK BİRLİĞİ GRUP <dunyaturkbirligi@googlegroups.com>; DÜŞÜNCE FIRTINASI GRUP <dusunce_firtinasi@googlegroups.com>; ENGİN KÜLTÜR GRUP <enginkultur@gmail.com>; ERDEM GRUP <erdemmithat@gmail.com>; FGN0606 GRUP <fgn0606@gmail.com>; genelsekreter. LDP GRUP <genelsekreter@ldp.org>; GRUPPOSTASI GRUP <gruppostasi@gmail.com>; HABERCİLERR GRUP <habercilerr@gmail.com>; HABERPOSTA GRUP <haberposta@googlegroups.com>; HABERVER GRUP <haberver@yahoogroups.com>; harbiyeli63 GRUP <harbiyeli63@gmail.com>; Heddam .Heddam <heddam@gmail.com>; info. TC-america GRUP <info@tc-america.org>; “info.uetd TDB, KÖLN” <info@uetd.nl>; KOTANLAR TR GRUP <kotanlartr@googlegroups.com>; KOTANLAR. TR GRUP <kotanlartr@gmail.com>; METİN ASLIM GRUP <metinaslim@hotmail.com>; NİHAL GÜLBAHAR GRUP <nihalgulbahar@gmail.com>; NİMET KÖSE GRUP <nimetks@googlemail.com>; ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (YAHOOGROUPS) <ozel-buro@yahoogroups.com>; ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU WORDPRESS (İSTİHBARAT SAHASI) <>; özel-büro GRUP <>; ÖZGÜR GÜNDEM GRUP <ozgur_gundem@yahoogroups.com>; SEFA DOĞANAY GRUP <sefa.doganay@googlemail.com>; SEVGİ YEŞİLMEN MERSİN.BC <sevgiyesilmen@gmail.com>; TÜRKÇÜTAVIR GRUP <turkcutavir@googlegroups.com>; TÜRKİYE İÇİN EL ELE GRUP <turkiye-icin-el-ele@googlegroups.com>; UNİTED-TURKS GRUP <united-turks@yahoogroups.com>
Sent: Tuesday, January 21, 2014 12:48 PM
Subject: [dusunce_firtinasi] HASAN KORKMAZCAN // EK: DOSYA

SEVGİLİ VE DEĞERLİ HALKIMIZ
BİLSİN Kİ !..

Cumhuriyet tarihinin en ağır bunalımlarından birini yaşamaktayız.
Türk milleti bu süreci de elbette sonlandıracaktır. Şimdilik sorumluları ve suçlarını tespit dönemindeyiz. Tedip ve tazmin dönemleri de gelecektir.
Şafak yakındır.
Yeni şafak, en az 1946’daki kadar demokrasiye, en az 1955’deki kadar kalkınmaya, en az 1966’daki kadar sanayileşmeye dönük bir heyecanla sökecektir.
Bunalımın ağırlığı ve bağlantıları, milli atılımın, inkılâpçı ve sosyal adaletçi bir programla yürütülmesini zorunlu kılmaktadır.
Gücümüz; 19 Mayıslarda, 7 Ocak 1946 şafaklarında denediğimiz birikimlerdedir.
Aşağıda 7.1.2014 tarihli bir değerlendirmeyi sunuyorum:
Hasan KORKMAZCAN
20. Dönem TBMM Başkan Vekili

46 Şafağı’nda Demokrat Parti
İki yüz yıllık bunalımlı arayış dönemlerinin sonunda, 7 Ocak 1946 tarihinde Türk siyaset tarihinin en önemli adımlarından biri atıldı. Demokrat Parti kuruldu.
Altmışlı yıllardan seksenli yıllara kadar, benim çok dinlediğim “Biz 46 Şafağı’nda Yola Çıkanlar” tanımlaması, merkez- merkez sağ siyasetin ortak kimliği oldu. Bu söylemi, demokrasi döneminin önemli hatiplerinden Talat Asal, Ali Naili Erdem ve Cevat Önder’in davudi seslerinden hâlâ duyar gibiyim.
Demokrasi, milli değerler, hukuk devleti, halka hizmet bilinci, faziletli yönetim, Cumhuriyetin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, egemen ve bağımsız bir toplum olarak dünya milletleriyle yarışmak, dünya barışına katkı, evrensel kültürü halkı Müslüman ve laik yönetimi benimsemiş bir millet olarak zenginleştirmek, dayanışma ruhuyla kalkınmasını bir arada gerçekleştirerek huzur ve refah toplumuna uzanmak hepimizin ortak hülyasıydı….
Her dara düştüğümüzde, her rehavete kapıldığımızda “46 Şafağı’nı” hatırlamak bize yeni bir başlangıç yapmanın enerjisini verirdi. Yeni başlangıçlar için hiçbir koşul bizi yılgınlığa ve bezginliğe itemezdi.
“1946 Şafağı’nda Yola Çıkanlar” bilinci, millet hizmetinde üç-dört kuşağı kozmik bir eylem bulutu gibi sarmıştı.
1957 Seçimleri’nin sonuçlarını Isparta Demokrat Gazete’nin matbaasında şafak vaktine kadar izlemiştim. O yıllarda Celal Bayar’ı, İsmet İnönü’yü, Tevfik İleri’yi, Said Bilgiç’i, Suphi Baykam’ı, Fethi Çelikbaş’ı salonlarda ve meydanlarda dinlemiştim. Adnan Menderes’le şafak vakti yollara düşüp temel atma törenlerinin haberlerini yazmıştım. “Kıbrıs Türk’tür, Türk Kalacaktır” sloganlarıyla mitinglerde konuşanlardan biri olmuştum.
27 Mayıs darbesi bu coşkuyu durdurdu. Adeta ırmağın yatağını değiştirdi. Daha önce halktan yönetime, partilerden halka geçen enerji akımı kesildi.
Büyük şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” şiiri, içinde her sınıftan Türk insanının bulunduğu bu sinerji yumağının en güzel tasviridir.
İşte, 27 Mayıs’ta kaybedilen bu ruh olmuştur.
Anadolu’nun büyük ozanı Homeros da her destan bölümüne güzel Anadolu’nun şafaklarını anlatarak başlar: “Toprakların üstünde uyanan Şafak kızı, gül parmaklarıyla ufukları boyarken kahramanlar yola koyulur.”
Bu Anadolu Şafakları, bu binlerce yıllık yurdumuzun hep taze başlangıçlara yönelten çağrıları, atalarımızı “Uzak Asya’dan” İstanbul’a, Roma’ya, Viyana’ya koşturmuştur.
1946 Şafağı da, Milli Mücadele kahramanlarını elbirliğiyle demokratik rejimi kurma görevine ulaştırmıştı.
Zamanın Milli Şefi de, zamanın muhalefet liderleri de TBMM’nin İstiklal Madalyası’yla onurlandırdığı gazilerdi. Onlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün silah, siyaset ve dava arkadaşlarıydı.
1950-1960 arasındaki kavgaları da sert oldu. Kırıcı oldu. Fakat bugüne kadar her kalite erozyonunda dönüp örnek aldığımız, devlet yönetiminin faziletli uygulamalarını da Türk tarihine onlar yazdılar.
1961 sonrasında bizler yine 46 Şafağı’nın ilhamlarıyla demokrasiyi yeniden inşa etmeye koyulduk.
1971 sonrasında yeni darbe saldırılarına 46 Şafağı’nın bilinciyle karşı koyduk. Bu yıllarda, demokrasinin yaralarını sarma konusunda İnönü-Bayar yakınlığına tekrar tanık olduk. Milli Mücadele’de yorgun vatanı kurtarmada birbirlerini tamamlayan rollerindeki gibi demokrasi görevi üstlendiklerini gördük.
7 Ocak 1946’da atılan demokrasi adımı tıpkı Kuvay-ı Milliye gibi, halkımızın tarih boyunca bağımsız ve egemen bir millet olarak “kendi iradesini devlet hayatına hâkim kılma” arzusuyla başlamıştır.
Biz, “1946 Şafağı’nda Yola Çıkanlar” her zor dönemeçte yeniden fazilet yolculuğuna çıkacak enerji, umut, kuvvet ve kudrete sahip olduk.
Yeniden oluruz.

Reklamlar

One thought on “dusunce_firtinasi HASAN KORKMAZCAN // EK: DOSYA

  1. Tüm bunalıklığın merkezi UK kaynaklı görülüyor.Türkiye nin son kalkınması çok korku
    salmış anlaşılan. CNN i dinlediğinizde anlıyorsunuz. Bizim Türkiye deki yayıncılar daha çok
    belli ediyorlar. Çünki bizimkiler hep Kraldan çok kral cıdır bilişrsiniz. cahillik akıyorAma Türkiye yi busefer de yıkamıyacaklar korkmayın Vatandaşlar anlamış artık hainler kim?

    Bir çoğu Hocaya çok kızıyor. Millet uyandı artık.
    Prowokatörler daha da kahrolacaklar artık. SLM. Mustafa Çağlıbektaş

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: