Turizmdeki rakip ülkelere koz verm eyelim


İlhan Karaçay yazdı… ilhan_karacay.png
pattern.gif

Turizmdeki rakip ülkelere koz vermeyelim

pattern2.gif
* 10 Nisan’da başlayacak e-vize nedeniyle Hollanda medyası kıyameti kopardı.

* Hollandalılar için en büyük sorun, kendi banka hesaplarından iDEAL kanalıyla ödeme yapamamaları

* Sadece iki ödeme seçeneği var: Visa ve Master card.

Hollanda medyası, 14 Ocak günü Utrecht’te açılacak olan Uluslararası Turizm Fuarı arifesinde Türkiye’yi adeta bombardımana tuttu.

Başta, ülkenin en büyük gazetesi De Telegraaf olmak üzere, tüm gazetelerin, radyo ve televizyonların yayınladıkları haberlerde, Türkiye’nin 10 Nisan’da Hollandalılar’a başlatacağı e-vize sisteminin, bir milyonu aşkın Hollandalı turist için ağır bir yük olacağı belirtildi.

Ülkenin en büyük tur operatörleri arasında yer alan TUI ve Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği ANVR’den yapılan açıklamalarda, Türkiye’ye her yıl bir milyonu aşkın Hollandalı’nın ayak bastığını ve bu insanların çoğunun rezervasyonlarını yaptırmış olduklarını, hareket öncesinde vize işlemini unutabileceklerini öne sürdüler ve ‘yüzbinlerce Hollandalı Türkiye sınırlarından geri mi gönderilecek?‘ diye sordular.

TUI’nin CEO’su Steven van der Heijden, e-vize uygulamasının tur operatörleri ve seyahat bürolarına ekstra yük getireceğini vurgularken, Hollanda’da çok kişinin kredi kartı sahibi olmadığına da işaret etti ve e-vize için ödemenin sadece kredi kartları ile yapılabilecek olmasını ‘saçmalık’ olarak niteledi.

Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği ANVR’in Genel Müdürü Frank Oostdam yaptığı açıklamada, her yıl bir milyonu aşkın Hollandalı’nın Türkiye’ye gittiğine işaret etti ve, ‘Bu işlem, seyahat dünyasında büyük bir kaosa yol açacak’ dedi.

Hollanda’dan Türkiye’ye en çok turist gönderen ve sahipleri Türk olan Corendon’dan yapılan açıklamada ise, ‘Konuyla ilgili sıkıntılarımızı Başkonsolosluğumuza yazılı olarak ilettik. E-vize aslında süper bir hizmettir. Ne var ki, bilgisayardaki işlem iyi işlememektedir.’ denildi.

Biz, http://www.evisa.gov.tr sitesine girerek vize almaya çalıştık.
Bakın nelerle karşılaştık?

Dil seçeneğinde İngilizce, Fransızca ve İspanyolca var. Almanlar’a vize uygulamsı olmadığı için Almancanın olmaması doğal ama Hollandaca da yok. Özellikle yaşlı Hollandalılar için bu bir engel teşkil eder.

İşleme devam etmek için görüntülenen şifre okunmayacak kadar kötü. Bu şifrenin daha okunur bir şekle dönüştürülmesi şart.

Ödeme seçeneğinde Visa, Master ve Debit card var. Ne var ki, ödeme sırası geldiği zaman Debit card devre dışı kalıyor. Yani Hollandalılar kendi bankaları kanalıyla ödeme yapamıyorlar. En azından iDEAL kanalıyla bir ödeme yapabilme imkanı yaratılmalı.
Hollanda halkı kredi kartı kullanımını lüks olarak kabul ediyor ve genellikle banka kartları ile ödeme yapıyorlar.

Corendon yöneticileri, e-vize uygulamasının 10 Nisan’da başlayacak olmasına, işlemlerin kolaylaştırılması halinde bir itirazları olmadığını belirtirlerken, sınırlarda vize işleminin de hemen durdurulmaması gerektiğini, en azından iki yıllık bir geçiş süreci olmasının şart olduğunu ifade ettiler.

17 milyon 807 bin nüfuslu Hollanda’nın yüzde 16’sı 65 yaşın üzerinde. Bu insanların büyük bir kısmı İngilizce bilmediği gibi, kredi kartı da kullanmıyorlar. Bir Hollandalı’nın, buradaki Türk konsolosluklarından vize alabilmeleri için en az bir günlerini harcamaları ve vize için de 60 euro ödemeleri gerekiyor.

Hollanda medyasının, Türkiye’nin e-vize uygulamasına karşı yürüttüğü aleyhteki bombardıman, en çok Yunanlılar’ı sevindirdi. 14 Ocakta açılacak olan Utrecht Turizm Fuarı’nda bu kozu iyi bir şekilde kullanmaya çalışacak ülkeler arasında tabii ki, Bulgaristan, İtalya, İspanya, İsrail, Tunus ve Fas gibi rakipler de var.

Hollandalılar’a vize neden konumuştu?

Türkiye’nin Hollandalılar’a vize zorunluluğunu getirmesi bir misillemeydi.
Hollanda’ya gelmek için vize alan Türkler’den 20 gulden harç isteniyordu. Hollanda bu meblağı 50 gulden yapınca buna hep birlikte itirazımızı belirttik ve sonunda protesto ettik. Protestomuz devletimiz tarafından desteklendi ve görüşmeler başladı. Hollanda fikrinden caymayınca, Türkiye buna karşın Hollandalılar’a vize mecburiyeti koyacağını açıkladı. Hollanda buna rağmen fikir değiştirmeyince, Türkiye misilleme olarak Hollandalılar’a vize mecburiyeti koydu. O yıllarda turizmimiz yeni yeni gelişiyordu. Vize mecburiyetinin turizmi baltalayacağı korkusu yaşamıştık ama korktuğumuz başımıza gelmedi.

Şu anda Türkiye her Hollandalı’dan 15 euro vize harcı alıyor. Türkiye’ye her yıl 1 milyon Hollandalı giriş yaptığına göre, Türkiye’nin kasasına 15 milyon euro giriyor. Hollanda şu anda Türkler’den 247.00 TL (82 euro) harç alıyor. Hollanda’ya vizeli giriş yapan Türk sayısını 50-60 bin kabul ettiğimiz zaman, Hollanda’nın kasasına 4 veya 6 milyon para giriyor.
Bu durumda Türkiye daha karlı durumda oluyor.

Corendon’un Türk sahipleri Yıldıray Karaer (solda), Atilay Uslu (sağda) ve Müdür Berk Güden (ortada), Hollandalılar’a vize uygulamasının daha kolay olması için Başkonsolosluğumuza yazılı başvuruda bulunmuşlardı.

********

Reisorganisaties boos over e-visum Turkije

Reisorganisaties zijn boos op Turkije. Het land wil dat toeristen vanaf 10 april online hun visum kopen, dat kan nu nog op de luchthaven in Turkije. Dat melden reisorganisatie TUI en brancheorganisatie ANVR aan nrc.nl. Het Turkse consulaat laat weten dat dit al lang bekend is.

Volgens TUI zijn veel zomerreizen al geboekt en denken mensen daarna niet meer over reisprocedures. Ook vindt de organisatie het een probleem dat alleen met creditcard kan worden betaald, TUI zou graag zien dat het ook mogelijk wordt om via iDEAL te betalen.

Extra werk reisorganisaties

Volgens de branchevereniging voor reisorganisaties, de ANVR, betekent dit ook veel extra werk voor de reisorganisaties omdat zij mensen nu nadrukkelijk moeten gaan inlichten over de nieuwe regels. Daarnaast bestaat er volgens de brancheorganisatie ook onduidelijkheid over het de geldigheid van het e-visum.

TUI laat weten dat het klanten die via hun website een reis boeken gaat inlichten over de verandering. Daarnaast gaat het bedrijf na welke mensen al hebben geboekt en waarschijnlijk niet weten dat ze online een visum moeten aanvragen.

Consulaat: dit is al maanden bekend

Het Turkse consulaat in Nederland laat in een reactie aan nrc.nl weten dat deze verandering al enkele maanden geleden door de Turkse ambassade is gecommuniceerd naar reisorganisaties. Turkije heeft de wijziging doorgevoerd omdat er op de luchthavens in Turkije nu vaak lange rijen staan om een visum te schaffen. “We willen het reisorganisaties juist makkelijker maken”, aldus het consulaat.

Het e-visum kost twintig dollar en is te bestellen via een website van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. Jaarlijks reizen ongeveer één miljoen Nederlanders naar Turkije.

De reisbranche is boos om de invoering van een verplicht elektronisch visum voor Turkije. Vanaf 10 april moeten reizigers van tevoren online een visum kopen om het land in te mogen. Nu kan dat visum nog bij aankomst in Turkije gekocht worden.

Reisorganisatie TUI verwacht heel veel rompslomp en vakanties die niet door kunnen gaan omdat mensen vergeten zijn een visum te regelen. TUI roept Turkije op om de mogelijkheid te behouden om bij aankomst een visum te kopen.

Doorn in het oog

Het e-visum kost 20 dollar (ongeveer 15 euro) en je hebt een creditcard nodig om hem te kopen. Ook dat is TUI een doorn in het oog. De reisorganisatie wil dat betaling via iDeal ook mogelijk wordt omdat veel Nederlanders geen creditcard hebben.

Voor reizen naar de VS bestaat sinds een paar jaar een soortgelijk systeem. Voor hun reis moeten mensen online een reisvergunning aanvragen. Die vergunning kost 10.3€.

Al maanden bekend

Het Turkse consulaat in Nederland zegt dat de maatregel al maanden bekend is en dat die juist is bedoeld om het voor reizigers makkelijker te maken.

Vakantiegangers moeten nu nog lang in de rij staan voor een visum en straks hoeft dat niet meer. Als reizigers vergeten een visum aan te vragen, kunnen ze dat vlak voor vertrek op het vliegveld nog regelen, aldus het consulaat.

www.ilhankaracay.com
If you no longer wish to receive our newsletter, please click here to unsubscribe.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: