YANDAŞ MEDYA /// Alper TAN : MESUT BARZANİ NİÇİN GELECEK ??


Mesut Barzani hafta sonu Diyarbakır’da olacak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelecek. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Barzani’nin gelişini analiz etti. İşte Tan’ın o analizi:

Dünya, siyasi ve sosyal olarak yeniden şekillenirken 1.7 milyar nüfusa sahip İslam dünyasının en önde gelen ülkesi Türkiyenin durumu son derece dikkat çekiyor. İslam ülkeleri arasında siyaset belirleme ve dünyayı etkileme konusunda en güçlü ülkelerin başında Türkiye var. Böyle olduğu için de herhangi bir konuda Türkiyeyi engellemek veya Türkiyeye geri adım attırmak otomatik olarak diğer İslam ülkelerinin pozisyonunu da olumsuz etkiliyor.

Türkiyenin etrafındaki olumsuz siyasi gelişmeler veya krizler Ankaranın hareket kabiliyetini de etkiliyor. Bu olumsuzluklar eğer içerde ise daha çok etkiliyor. Kendi iç meselelerini çözememiş bir ülkenin dünyaya veya bölgeleye nizam vermesi beklenemez.

Ankara bu realitenin farkında olduğu için demokratikleşme adımlarını hızlandırıyor. Terör ve Kürt meselelerini çözmek için adımlar atıyor.

Tarihi bir tecrübeniz yoksa veya özgüven probleminiz varsa bağımsız davranmanız da zordur. İstihbaratınız zayıfsa veya milli değilse bağımsız dış politika yapamazsınız. Ekonominiz dışa bağımlı ise ciddi ve bağımsız bir dış politika yürütemezsiniz.

Bağımsız dış politika için içerdeki toplumsal bütünlük ve sosyal istikrar çok çok önemlidir. Dışarıda güçlü olmanız için komşu ülkeler ve topluluklarla da sağlıklı ilişkileriniz olmalı. Güçlü dış politikanın ardında milli ve güçlü bir ordunuz yoksa yapabilecekleriniz de sınırlıdır. Bu noktada özgürlük ve güvenlik denklemini iyi ayarlamanız gerekiyor.

Korkularla yaşayan bir toplumun başarıya ulaşması mümkün değildir. Tehditler ve tehlikeler üzerine akılla, mantıkla, tecrübeyle ve cesaretle gitmek gerekir. Kilit nokta özgüven ve kararlılıktır.

Türkiye artık derin statükonun yerleştirdiği yersiz, sahte korkularını aşmış durumda. Üretilen iç ve dış siyaset konularında önde gelen tüm kurumların mutabakatı söz konusu.. Böyle olunca da başarı kaçınılmaz oluyor.

İç düşman paranoyasından kurtulan Ankara, gerektiğinde dünyaya kafa tutabiliyor. Çine verilen füze ihalesi konusunda NATO, ABD ve Avrupadan çok, rahatsız olan içerdeki gizli NATOcuların tepkileri gelmişti. Füzeyi Çinden alırsanız benim babam sizi döver demeye gelen abartılı yorumlar yaptılar. ABD ve NATOnun Türkiyeye tepki göstermesi için çırpındılar, dua ettiler. Peki ne oldu sonunda? Türkiye geri adım atmayınca NATOcular gevşediler ve tekliflerini yeniden değerlendireceklerini açıkladılar. Nihai noktada Türkiye alacağı silahı Çinden alır, Rusyadan alır veya başka yerden alır. Önemli olan bağımsız bir ülke olarak kendi tercihini kendisinin yapması, iradesini NATOya ve NATOculara teslim etmemesidir.

Eski Türkiye, tıpkı içerde vatandaşları iç düşman olarak gördüğü gibi tüm komşuları da düşman ilan etmişti. O zihniyete göre tek dostumuz ABD idi. Yine zihniyetin azılı düşman olarak gördüğü kesimlerden biri Iraktaki Kürt gruplardı. Celal Talabani ve Mesut Barzaniyi Peşmerge başı olarak gösterip küçümsediler. Eski Genelkurmay başkanlarından biri Onları da vurabiliriz görüntüsü bile verdi. Çünkü eski devlet Talabani ve Barzaniyi PKKnın hamisi olarak gösteriyordu. Halbuki PKKnın gerçek hamisi dışarıda değil esasen içerdeydi. PKK ile Ergenekon ortak çalışıyordu. Millet bütün bu gerçekleri gördü ve görüyor artık.

Uzun yıllar PKKnın hamisi olarak gösterilen Mesut Barzani şimdi PKK terörünün bitmesi için en az Türkiye kadar gayret gösteriyor. Bu sorunun çözümü için her türlü fedakarlığı yapıyor.

Barzani, Türkiye ile ilişkilere verdiği önemin gereği olarak içinde olduğu ülkenin yönetimi ile ilişkilerinin bozulmasını bile önemsemiyor. Hatta Bağdat ile savaşın eşiğine kadar varmaktan çekinmiyor.

Son yıllarda Türkiye ile Irak Kürdistanı arasında bütünleşme istikametine doğru hızlı bir ilerleme var. Bugün Erbil ve Süleymaniye, Ankaraya Yozgat kadar Konya kadar yakın şehirler. Ticaret, siyaset, eğitim, güvenlik ve enerji konularında inanılmaz gelişmeler oluyor.

Türkiye, Irak, İran, Suriye.. Bu 4 ülkede 28 milyon Kürt yaşıyor. Bunun yaklaşık 15 milyonu Türkiyede gerisi ise komşu ülkelerde.. Neredeyse bütün Kürtlerin gözü Ankarada.. Siyasetlerini, pozisyonlarını, geleceklerini Ankaraya göre belirleme eğilimi var. Hem tarihi gerçekler hem de mevcut durum Ankara için de Kürtler için de en doğru yol olarak Ortak geleceği işaret ediyor. Farklı ülkelerde yaşamakta olan Kürt gruplar bir araya geldiklerinde Türkiye ile nasıl entegre olunabileceğini tartışıyorlar.

Ama bu entegrasyondan, bu muhtemel buluşmadan son derece rahatsız çevreler var. Entegrasyon sürecini ters yüz ederek bozma çabasındalar. Onun için de Çözüm sürecinin akim kalması için gece gündüz çalışıyorlar. PKKdan BDPden gelen en ufak olumsuzlukları veya eleştirileri büyüterek buralardan medet bekliyorlar. Ama her defasında beklentileri boşa çıkıyor. Ankara da, Abdullah Öcalan da kararlı şekilde çözüm sürecinin arkasında duruyor.

Böyle bir noktada Mesut Barzaninin Diyarbakırda vereceği görüntü son derece önemli. Aslında mevcut durumu 16. Yüzyılda yaşamış olan tarihçi ve şair Şükri-i Bitlisinin aşağıdaki dörtlüğü Ortak geleceği veciz şekilde anlatıyor.

Diyor ki Şükri-i Bitlisi

Türkün yanında Türkem,

Kürdün yanında Kürtem.

İçeride koyunam,

Dışarıda kurtam.

Alper TAN

12.11.2013

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: