YANDAŞ MEDYA /// Alper TAN : İZLEYİN OYUN BOZULACAK


Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da Mesut Barzani ile yapacağı görüşme, daha şimdiden, çözüm süreci konusunda kimin aslında nerede durduğunu açıkça gözler önüne serdi. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan bu konuyu analiz etti. İşte Tan’ın o analizi:

Başbakan Erdoğanın daveti ile Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzaninin Diyarbakıra gelecek olması Türkiyede bir kesimin ezberini ve dengesini bozmuş durumda. Rahatsız kesimlerin bazıları ağzından bazıları da karnından konuşarak tepkilerini dışa vuruyorlar. Erdoğan ve Barzaninin Diyarbakır programı konusunda envai çeşit yorumlar yapılıyor. Yorumların büyük çoğunluğu soğuk savaş döneminin reflekslerini yansıtıyor. Tabi eski Türkiyenin modası geçmiş jargonuyla..

Bazıları bu görüşmeyi zamanlama ve görüşmenin yapılacağı mekan itibariyle ele alıp Seçim kardeşliği olarak değerlendiriyor. Görüşmeyi değersizleştirmeye çalışıyorlar. Bazıları da Memleketin elden gitmesi olarak gösterip karşı çıkıyor.

Bu görüşmeyi birileri Ak Parti-KDP yakınlaşması olarak gösterip rahatsızlık duyuyorlar. Mesela BDP ve HDP, Erdoğan-Barzani görüşmesine ilginç biçimde çok soğuk bakıyor. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Erdoğan seçim için geliyor diyor. Erdoğanın Diyarbakır gezisine, hükümetin Çözüm Sürecinde yeni ittifak arayışlarına dayalı politika değişikliği yorumlarını yapanlar da var.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Barzaniye gösterilen misafirperverliğin, PYD lideri Salih Müslime de gösterilmesi gerektiğini söyledi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise BDP tabanına Erdoğanın programlarına katılmayın çağrısı yaptı. Gültan Kışanak, Başbakan, seçim kampanyasını yürütüyor, Diyarbakır programının, çözüm süreciyle alakası yok diyor.

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Biz Sayın Barzaniyi davet etmiştik etkinliklerimize, ne yazık ki katılmadı. İktidar partisinin bir programına dahil oluyor. Katılmamız söz konusu olmaz değerlendirmesinde bulunuyor. Sebahat Tuncel, Barzaninin Diyarbakır ziyaretine AKPnin seçim politikasına dahil olmamasını, bölgedeki AKPnin sarsılan imajını yeniden kazandırma yaklaşımının bir parçası olmamasını bekliyoruz şeklinde tepki gösteriyor.

BDP heyetinin İmralıda yaptığı son görüşmede, Abdullah Öcalanın, Çözüm için yeni adımlar bakımından hükümete yeni opsiyon tanıdığı, 4 aylık bir sürecin içinden bu durumu okumaya devam edeceğini ve bu çerçevede çözüm sürecinin tıkanmasına izin vermeyeceğini ifade ettiğine dair açıklaması, Başbakan Erdoğanın, Seçimi terörsüz, olaysız atlatma konusunda Öcalandan garanti aldığı şeklinde göstermeye çalışanlar var. Bu konuda en azından bir tereddüt, kuşku uyandırmak isteyenler söz konusu..

Bütün bu tepkisel değerlendirmeler ya kasıtlı ya da yersiz ve mesnetsiz değerlendirmelerdir. Olaylara miyop bakışın ve Çözüm Süreci’ni tam olarak anlayamamış olmanın getirisi. Şunu iyi anlamak gerekir. Bizce Çözüm Süreci sadece PKK terörünü bitirmekle sınırlı değil. Çözüm Süreci’nin, Türkiyedekilerin yanı sıra komşu ülkeler de dahil tüm Kürtleri ilgilendiren boyutları söz konusu. Türkler ve Kürtler tarihte olduğu gibi Kader birliği yapıyorlar. Eski Türkiyenin olumsuz izlerini birlikte silmeye başladılar. Türkler ve Kürtler kader birliği yaparak ortak geleceğe birlikte yürüyecekler.

Diyarbakırdaki görüşme bir Ak Parti-KDP ittifakı değildir. Bu görüşme bir seçim kardeşliği de değildir. Kaldı ki Ak Partinin bir siyasi parti olarak seçim öncesi bu amaçla bile olsa böyle bir etkinlik yapmasının kime ne zararı olabilir? BDP ve HDP kendi siyasetine güveniyorsa böyle bir görüşmeden niye rahatsızlık duyuyor? Eğer Mesut Barzani BDP ve HDPnin davetini ciddiye almıyorsa BDP ve HDPnin kendilerini gözden geçirmesi gerekir.

BDP bu güne kadar terör üzerinden siyasi bir ranta konduğu için barış ve kardeşlik ortamında gerçek siyaseti yapmakta zorlanıyor. Bugüne kadar ölen Kürt gençlerinin kanları üzerinde duran siyasi mevkiler, kan durunca karaya oturdu. O sebeple de nasıl bir siyaset yapacakları konusunda yalpa yapıyorlar, karar veremiyorlar.

Önümüzdeki yerel seçimlerde zafiyete uğrarlarsa acaba BDP ve HDP bunun faturasını Mesut Barzaniye mi çıkaracaklar?

Burada şunu açıkça ifade edelim. Görünen o ki Tayyip Erdoğan da, Mesut Barzani de Abdullah Öcalan da Türklerin ve Kürtlerin ittifakı ve Ortak gelecek konusunda görüş birliği içindeler. Ama PKKnın, BDPnin, HDPnin ve KCKnın içinde yer alan, halktan kopuk, sırtını soğuk savaş döneminin yöntemlerine dayamış acımasız, sosyalist, laik ve gizli Kemalist kesimler bu birliğe karşılar ve buna karşı mücadele ediyorlar.

On sene önce Olağanüstü hal kaldırılsa Kürt sorunu çözülür diyenler, şimdi Rojava sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülmez diyorlar. Daha geçen yıla kadar Kürt sorunu demokratikleşme sorunudur. Demokrasi olursa sorun da çözülür diyenler, şimdi İsrail örneğini vererek Kürt sorunu demokratikleşme sorunu değildir. Demokratikleşme olsa bile çözülmez çünkü Kürt sorunu egemenlik sorunudur demeye başladılar.

Bir sene öncesine kadar hükümete Muhatabınız başkası değil muhatabınız Abdullah Öcalandır diye işi yokuşa sürmek için dayatanlar, Çözüm süreci ile Öcalan ortaya çıkınca şok oldular ve başka bahaneler üretmeye başladılar. Bu bahaneler bitmeyecek.

Bunların derdi Türkler ve Kürtler değil. Bunların derdi başka. Bunların kimler olduklarını ise Türkler de Kürtler de biliyorlar artık. Mesut Barzaninin Diyarbakır programı ile bunların kimler olduklarını halkımız daha açık ve net olarak görecek. Oyunlar bozulacak.

Alper TAN
14.11.2013

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: