YANDAŞ MEDYA /// 28 ŞUBAT DAVASI : Darbelerin Anası 28 Şubat


Balyoz ve Ergenekon gibi darbeye teşebbüs davalarında sanıklara hapis cezaları yağarken, bu darbelere zemin hazırlayan 28 Şubat davasında sanıkların birer birer tahliye edilmesi, sürecin mağdurlarını ve kamuoyunu kaygılandırıyor.

28 Şubat darbe davasına bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin takındığı tutuma ilişkin eleştiriler sürüyor. Yazar İsmail Nacar, tutuklu sanık sayısının 5’e kadar düşmesi konusunda “Mahkeme heyetinin tavrı baştan belliydi” dedi. Ergenekon ve Balyoz gibi davaların mahkumiyetle sonuçlandığına işaret eden Nacar, “Bu işin uydurma olmadığı net olarak ortaya çıktı. Çünkü niye? Eski Kara Kuvvetleri Komutanı (Aytaç Yalman) ve Birinci Ordu Komutanı (Çetin Doğan) resmen birbirine girdiler. O duruşmalar iyi gitti ve neticesi de milleti sevindirdi. Ama 28 Şubat öbürlerinden daha şiddetli olduğu halde maalesef bugün içeride birkaç kişi kaldı. Şu anda Ankara’da yürütülen bu yargılamayı anlayabilmiş değilim. Kaygılıyım. Bir defa daha sonraki darbe teşebbüsleri ve organizasyonlarının alt yapısı 28 Şubat’ta atıldı. Ama buna rağmen onlar mahkum oluyor, bunlar dışarı çıkıyor” değerlendirmesini yaptı.

CUNTANIN ÜLKEYE İHANETİ

“28 Şubat, darbeler içerisinde en hesaplısı en acımasız darbedir” diyen Nacar, herhangi bir iç kargaşa olmamasına, ekonominin iyi gitmesine, koordine ettiği Barış Kardeşlik ve Dayanışma Komitesi gibi girişimlerle Kürt meselesinin çözüm noktasına gelmesine, bugünkü sıkıntılardan kurtulmanın temellerinin o gün atılmasına rağmen ilk defa milletin milli ve manevi değerlerini rencide etmemek noktasında hareket eden siyasi kadronun tasfiye edildiğini kaydetti.

“YAŞAR NURİ DİYANET İŞLERİ BAŞKAN ADAYLARIYDI”

O süreçte birtakım ilahiyatçıların BÇG’yle irtibatlı olduğunu belirten İsmail Nacar, cuntanın İslam’da reform projesine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “1920’lerde Mustafa Kemal’le birlikte temeli atılan birtakım devrimler tam uygulanmadı. O yüzden Türkiye’yi ta 1920’lere götürmek istediler. Gündemlerinde Türkçe ibadet vardı. Yaşar Nuri’yi, Zekeriya Beyaz’ı kullandılar. Yaşar Nuri zaten kendilerinin Diyanet İşleri Başkanı adayıydı. 28 Şubat’ta tamamen onların kontrolüne girdi. Zaten kitaplar yazdı. Gazetelerde, televizyonlarda konuştu. Türkçe ibadet konusunda en ısrarlı olan ilahiyatçı Yaşar Nuri’ydi. Halbuki 89’da Hürriyet gazetesinde Ramazan ekini hazırlamış, orada Türkçe ibadetin bir nevi İslam’dan sapma hareketi olduğunu söylüyor. 28 Şubat’ta başörtüsü konusunda da tavrı belliydi.”

“DEMİREL KISKANÇLIĞA GİRDİ”

Erbakan başkanlığındaki hükümetin gitmesinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in birinci derecede rol oynadığını vurgulayan Nacar, “Zaten onun için Çevik Bir’in ifadesiyle ‘postmodern’ bir darbeydi. Eğer Demirel bütün o tecrübesiyle samimi olarak halkın iradesinin yanında olsaydı bu sıkıntılar olmazdı. Kendisi de tarihte belki biraz rahmetle anılırdı. Maalesef o yanlışlara alet oldu. Demirel’i başta yanlarına aldılar. İlk başta itirazlar, homurtular kendisine iletildiği zaman kararlı dursaydı bu operasyon bu şekilde sonuçlanmazdı. Türkiye de rahat ederdi” ifadelerini kullandı.

Demirel’in kişisel olarak da Erbakan’ın Başbakanlık koltuğuna oturmasından rahatsızlık duyduğunu aktaran Nacar, “Bendeki bilgiler Demirel de bir kıskançlığa girdi, rahatsız olmaya başladı. Erbakan’ın başbakan olmasını istemiyordu” dedi. Nacar, hükümeti düşürme operasyonuna başta büyük bir ailenin mensupları olmak üzere sermayenin, medya patronlarının, belli başlı yazarların, İttihat ve Terakki geleneğinden gelenlerin, CIA ve MOSSAD’ın da dahlinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yeni Akit

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: