İSTİHBARAT : ABD istihbaratının Almanya faaliyetleri


Terörle mücadelede işkenceye varan tartışmalı yöntemler kullanan ABD güvenlik birimlerinin, Almanya’dan yürüttükleri faaliyetler tartışma yarattı.

NSA skandalı Avrupalı şirketlere yaradı

NSA’nın dinleme skandalı Avrupa’daki bilişim teknolojileri branşının yüzünü güldürdü. Tüketiciler Amerikan şirketlerinden uzaklaşırken Avrupalı IT şirketlerinin yükselişi sürüyor.

Almanya NSA’yı soruşturuyor

Alman NDR televizyonu ve Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesi, ABD istihbarat birimlerinin uluslararası terörle mücadele kapsamında önemli faaliyetlerini Almanya üzerinden organize ettiklerini öne sürdü.

NDR ve SZ’nin özel haberine göre, ABD güvenlik ve istihbarat teşkilatları, işkenceye varan yöntemlerin kullanıldığı sorgu merkezlerinin oluşturulması, adam kaçırma, insansız hava araçları operasyonlarının yürütülmesinde Almanya’daki üsleri ve birimlerini kullandı.

Habere göre ABD istihbarat birimleri, Almanya’daki havaalanlarında şüphelileri gözaltına aldı, mülteci başvurusunda bulunan bazı göçmenleri takip etti ve şüpheliler hakkında bilgi topladı. Bu bilgilerin daha sonra insansız hava araçları operasyonlarında hedef belirlemede önemli rol oynadığı belirtildi. Ayrıca, işkenceye varan sorgulama yöntemlerinin kullanıldığı bir cezaevinin, CIA’in Frankfurt’taki birimi tarafından yönlendirildiği de öne sürülen iddialar arasında. Ancak haberde, tüm bu faaliyetlerin ne zaman başladığı hakkında net bir bilgiye yer verilmedi.

Haberde ortaya atılan bir diğer önemli iddia ise Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) için çalışan ve şüphelilerin kaçırılıp sorgulandığı uçuşları organize eden bir firmanın, Almanya hükümetinden milyonlarca euroluk ihale aldığı oldu. Araştırmayı yapan gazeteciler, Amerikan ordusuyla Almanya’daki bazı yüksek okullar arasında bağlantılar bulduklarını öne sürdü ancak ayrıntı vermedi.

NDR ve SZ’nin özel haber dosyası, gazeteci John Goetz’in, ABD’li emekli istihbaratçılarla görüşmelerine dayandırılıyor. Goetz, Federal Meclis Denetleme Kurulu üyesi ve Yeşiller Partisi milletvekili Hans-Christian Ströbele’nin, NSA’in gizli belgelerini ifşa eden eski istihbarat çalışan Edward Snowden ile Moskova’da yaptığı görüşmeye de katılmıştı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: