İSRAİL : İsrail’in, Yahudi Yerleşimi İnşası


İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, Filistin‘le barış müzakereleri ve yeni Yahudi yerleşimne ilişkin, "Görüşmelere başlamadan önce Filistinlilere, müzakereler sırasında Doğu Kudüs‘te ve Batı Şeria‘da Yahudi yerleşim inşaatlarının durdurulması konusunda hiçbir anlaşma yapılmadı" dedi.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Steinitz, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Filistin tarafına, görüşmeler başlamadan önce "yeni inşaatlara başlamama" konusunda bir taahhütte bulunmadıklarını söyledi.

"Barış görüşmelerine başlarken Yahudi yerleşimlerin durdurulması konusunda John Kerry ve Filistinlilere bir sözünüz yok muydu" sorusuna Steinitz, şöyle cevap verdi:

"Hayır, bu konuda çok açıktık. Görüşmelere başlamadan önce Filistinlilere müzakereler sırasında Doğu Kudüs‘te ve Batı Şeria‘da Yahudi yerleşim inşaatlarının durdurulması konusunda hiçbir anlaşma yapılmadı. Böyle bir duyuru yapmadık. Bu konuda hiçbir anlaşma yoktu. Bu konuda çok nettik. Müzakereler sırasında yeni Yahudi yerleşim yerleri inşaatları olmaya devam edecekti."

-Türkiye-İsrail ilişkileri

Steinitz, "Türkiye-İsrail ilişkileri, özür sürecinden sonra tazminat sürecinde takıldı, ne oldu da süreç neye takıldı?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Bu konuyu bilmiyorum. Ama ilişkilerin eskiden olduğu gibi iyi olmasını çok arzu ediyorum. Türkiye‘ye, biri diplomatik bir misyon ziyareti olmak üzere, 3 kez gittim. İkisinde ise tatil amaçlı ve ailemle turist olarak gittik. Bundan da çok büyük keyif aldım. Türklerin misafirperverliğini çok sevdim. Her şeye rağmen öncelikle Türkiye ile aynı çıkarları paylaşıyor ve iki ülkede tüm Ortadoğu içinde demokrasiyle idare ediliyoruz. Eskiden olduğu gibi umarım ilişkileri eskiden olduğu gibi yeniden başlatmayı başarabiliriz. Bu her iki ülkenin de çıkarınadır."

Bir süre önce Washington Post gazetesinde yer alan, "Türkiye’nin, İran aleyhine, Mossad için çalışan İranlı ajanların isimlerini İran‘a verdiği" yönündeki iddialara yönelik Steinitz, "Bu çok güzel bir soru ve cevabı da istihbarattan sorumlu bakan olarak çok kısa olacak. İstihbarat bakanı olarak hiçbir zaman medyada yer alan dedikodular için yorum yapmam" dedi. – Kudüs

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: