TERÖR : PKK, hayvancılık yapan köylülere haraç kesiyor


Terör örgütü PKK’nın doğu ve güneydoğu bölgelerinde hayvancılıkla geçimini sağlayan sürü sahiplerinden, 20 ile 50 bin lira arasında haraç kestiği belirlendi.

Verilen miktarı ödemeyenlerin ise tehdit edildiği ileri sürüldü. Edinilen bilgilere göre, bu durumdan mağdur olan çok sayıda vatandaş, Diyarbakır, Hakkâri ve Şırnak’ta emniyet ve savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ekipleri PKK’nın yeni hedeflerini ve para kaynaklarını rapor haline getirerek ilgili birimlere gönderdi. Rapora göre, terör örgütünün Metina, Kandil, Haftanin ve Hakurke başta olmak üzere farklı bölgelerde onlarca gümrüğü bulunuyor. Bu gümrükleri kullanan kaçakçıların hepsinden de ‘vergi’ adı altında binlerce liralık haraç alınıyor. Örgütün istediği parayı vermeyenler bölgeye giremiyor. Raporda, “Örgütten izinsiz kimse kaçakçılık yapamaz. Örgüt gümrük noktasından geçen hayvan başına belli miktarlarda vergi adı altında haraç almaktadır.

Ayrıca bölgedeki hayvancılıkla uğraşan besicilerden de mera parası adı altında haraç alıyor. Bu kapsamda örgüt, her besiciden her dönem başı 50 bin TL’ye kadar para alıyor.” ifadeleri kullanılıyor. Para vermek istemeyen besicilerin tehdit edildiği anlatılan raporda, ya hayvanlarının zorla ellerinden alındığı ya da hayvanları öldürülerek besicilerin meradan kovuldukları belirtiliyor. Örgütün köylerde hayvancılık yapan kişileri de tehdit ettiğinin altı çiziliyor. Buna göre PKK, elinde 10 büyükbaş ya da küçükbaş hayvanı olan köylünün hayvanlarından ikisine el koyuyor. Haracı ödemeyen köylüler, görüşmeye tabi tutuluyor. İlk görüşmeye gelmeyenlere ise ‘sorumlu siz olursunuz’ şeklinde tehdit içerikli mektuplar gönderiliyor.

Tüm bu yaşananlara rağmen bölge halkı çözüm sürecinin devam etmesi yönünde irade ortaya koyuyor. Ancak örgüt, özellikle son iki aydır HPH mühürlü mektuplarla bölge halkını sürekli baskı altında tutmaya çalışıyor. Gelen baskılara daha fazla dayanamayanlar ise soluğu savcılık ve emniyette alıyor. Kaynaklar, isimli ve isimsiz olarak onlarca köylünün suç duyurusunda bulunduğunun altını çiziyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: