SURİYE DOSYASI : Almanya’dan Suriye’ye Giden İslamcılar Artıyor


Alman iç istihbarat servisinin başkanı Hans-Georg Maaßen, Almanya’dan Suriye’ye savaşmaya giden İslamcıların sayısının sürekli arttığını açıkladı.

Alman iç istihbarat servisinin başkanı Hans-Georg Maaßen, Almanya‘dan Suriye‘ye savaşmaya giden İslamcıların sayısının sürekli arttığını açıkladı. Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, Almanya‘dan Suriye‘deki iç savaşa katılmaya gidenlerin sayısının bir önceki yıla göre arttığını belirtti. Reuters ajansının sorularını yanıtlayan Maaßen "Suriye’ye en az 220 kişinin gittiğini varsayıyoruz" dedi. Maaßen, ellerindeki bilgilere göre sayının bu kadarla sınırlı olduğunu ancak gerçek sayının çok daha büyük olabileceğini belirtti.

"Suriye, cihada katılmak isteyen genç insanlar oldukça çekici bir ülke" diyen Hans-Georg Maaßen Suriye‘ye ulaşmanın Afganistan, Pakistan ya da Somali‘ye gitmekten çok daha kolay olduğunu vurguladı. Söz konusu ülkelere gitmek için bir pasaport gerektiğini belirten Maaßen şüpheli durumlarda yetkili mercilerin buna el koyabildiğini belirtti. Buna karşılık Suriye‘ye gitmek için bir kimlik belgesi ve Türkiye‘ye bir uçak biletinin yeterli olduğunu ifade etti.

Suriye’nin Afganistan‘dan farkı

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maaßen Suriye‘ye vardıktan sonra savaş çetelerine uyum sağlamanın zor olmadığını kaydetti. Bunun da Afganistan ve Pakistan ile Suriye arasındaki önemli bir fark olduğuna dikkat çekti. Maaßen genç cihatçıların bu ülkelerde El Kaide yanlısı teşkilatların kamplarında Arapça öğrenmek gibi yükümlülükleri bulunurken Suriye‘de kendi dillerini konuşan, kendi kültür çevrelerinden insanlarla birlikte savaşabildiğini belirtti.

İç istihbarat teşkilatı başkanı savaş bölgelerinden geri dönmeleri durumunda silah kullanımı ve patlayıcı yapımında eğitim almış olan kişilerin Almanya için bir tehlike unsuru oluşturabileceğini vurguladı. Güvenlik makamlarının bu kişileri çok yakından izlediğini sözlerine ekledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: