GIDA DOSYASI : GDO’lu mısır tartışılıyor


AB Komisyonu genetiği değiştirilmiş yeni bir mısır türünün ekimine izin verilmesi önerisinde bulundu. Ancak bazı AB üyesi ülkeler bu plana sıcak bakmıyor.

Avrupa’nın tartıştığı yeni GDO’lu mısır çeşidi Amerikan tohum ve tarım kimyasalları şirketi Pioneer DuPont tarafından üretildi. Şirket, AB’ye de satış yapabilmek için 2001 yılında AB Komisyonu’na başvurdu, ancak dosya bir kuruldan öbürüne aktarıldı. Şirketin şikâyeti üzerine AB yargı birimleri, GDO’lu bu mısır türü hakkındaki kararını geciktirerek AB hukukunu ihlâl ettiğine karar verdi. Şimdi Avrupa 1507 koduyla tanımlanan Amerikan mısırı hakkında karara varmak istiyor.

Yetenekli mısır

Söz konusu GDO’lu mısır çeşidinin, haşerelere karşı dayanıklı ve glifosinat amonyum içeren herbisitlere (bitki ilaçları) toleranslı olduğu belirtiliyor. Üretici şirketin basın sözcüsü Jozsef Mate’ya göre, bu mısır tohumu verimli mahsul almanın anahtarı. Mısır kurdunun ekinin tümüne zarar verdiği tarlalar olduğuna dikkat çeken Mate, ciddi boyutta haşere sorunu yaşanan İspanya gibi ülkeler için bir çözüm olduğunu söylüyor. Pioneer DuPont firması genetiği değiştirilmiş mısırın Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu yapılan yedi testi geçtiğini belirtiyor.

Çevre koruma örgütü Greenpeace ise Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA) testlerinin yeterli olmadığını savunuyor. Greenpeace’in AB tarım uzmanı Marco Contiero, genetiği değiştirilmiş ürünlerin güvenli olduğu konusunda bilim adamlarının farklı görüşte olduğunu şu sözlerle hatırlatıyor: " Genetik modifikasyon teknolojileri henüz son aşamasına gelmedi. Olası sonuçları hakkında çok az bilgimiz var. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin insanlar üzerindeki kısa ya da uzun dönemli etkisini inceleyen bir araştırma henüz yapılmadı."

Ziraatçiler farklı görüşte

Fransa, Avusturya ve Polonya bu mısrı tohumunun ekimine izin verilmesine karşı çıkıyor. İngiltere, İspanya ve İsveç’te ise bu mısıra destek artıyor. "Farmers Weekly" dergisinin yaptığı araştırmaya göre İngiliz çiftçilerin yüzde 60’sı yasak olmasa genetiği değiştirilmiş ürün yetiştireceklerini söyledi. Pioneer DuPont firması sözcüsü Jozsef Mate, Avrupa Birliği’nde yetiştirilmesi yasak olan genetiği değiştirilmiş ürünlerin ithal edildiği yönünde de Avrupa’nın tutumunu eleştiriyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: