EMNİYET DOSYASI /// VATANDAŞ UYUMA, PARANA SAHİP ÇIK /// Tele dolandırıcılara ‘seri darbe’ g eliyor


Emniyet büro amirlerinin toplantısından çıkan karara göre operasyonlar artırılacak, teknik takip sıkılaştırılacak ve vatandaş bilgilendirilecek.

Son 5 yılda yaklaşık 20 milyon TL’lik vurgun yapan telefon dolandırıcılarına karşı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) harekete geçti. Dolandırıcılığın merkezi haline gelen Şanlıurfa‘da 15 ilin yankesicilik ve dolandırıcılık büro ile teknik takip büro amirleri bir araya geldi. Emniyet dolandırıcılara karşı yapılacaklara ilişkin rota çizdi. Buna göre dolandırıcılıkta kullanılan tüm telefon hatları analiz edilecek, numaralar hızla kapattırılacak. Teknik ve fiziki takibe ağırlık verilecek. Vatandaşlar SMS’den sonra hutbe ve vaazlarla uyarılacak. Bankalar Birliği ile dolandırıcılığa karşı vatandaşların uyarılması için bir araya gelinecek. Şüphelilere illerde seri operasyon başlatılacak. Tespitler sonrası vakit kaybetmeden savcılıklar koordinesinde seri operasyonlar yapılacak.

20 milyonluk vurgun

En son, ünlü kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay ile deprem profesörü Halit Demir telefon dolandırıcılarının tuzağına düştü. Edinilen bilgilere göre, 2009’dan itibaren başlayan olaylara karşı aynı anda ülke genelinde şüphelilere dönük 22 operasyon yapıldı. Soruşturmalarda bin 200 kişi yakalandı, 645 zanlı tutuklandı. Geçen süre içinde yapılan para ve kontör dolandırıcılığının boyutu yaklaşık 20 milyon TL’yi buldu. Polis bunun 5 milyon TL’sini soruşturma esnasında müdahale ederek engelledi.

Hutbe ve vaazda uyarı yapılacak

4 ayda bir vatandaşların cep’ine gönderilen uyarı SMS’lerinin yanı sıra yeni uyarıcı tedbirler geliştirilecek. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’yla temas kuruldu. Bu kapsamda imamlar hutbe ve vaazlarda para ve kontör dolandırıcılarına karşı uyarı metinleri okuyacak. Mağdurların bizzat bankalardan para çekip dolandırıcılara teslim etmesi karşısında Bankalar Birliği yetkilileri ile bir araya gelinecek. Bu konuda neler yapılacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: