BELEDİYELER DOSYASI : MARMARAY şahane peki ya eksikleri ? Bunlar ı da bilmeliyiz !!!


MARMARAY 29 Ekim 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, diğer bakanlar ve onlarca milletvekilinin katılımı ile açıldı.

Merak bu ya biz de geçtiğimiz günlerde Maramaray’ı kullandık.

Bu güzel hizmet hakkındaki İzlenimlerimizi ve eksikliklerini paylaşmak istiyoruz.

1 – Cevizlibağ’dan Kazlıçeşme’ye minibüs ile ulaşmak isteyenler dolmuşların müşteri ile dolmasını beklemek zorunda. 15 – 20 dakika sürüyor.

2 – Cevizlibağ – Kazlıçeşme güzergahına bir çözüm bulunmalı. Sahil yolu Marmaray hayatımıza girdikçe daha da yoğunlaşacak

3 – Kazlıçeşme’ye vardığınızda durağa giriş oldukça dar bir yol, zaman içinde gelişecektir diye umuyoruz

4 – Kazlıçeşme’de Marmaray girişine geldiğinizde MUAZZAM bir projenin kuşatmasına girmiyorsunuz. Heybet eksik. Sizi kuşatmasını beklediğiniz farkındalık yaratacak unsurlar eksik kalmış.

5 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir ara dergi çıkartıyordu. Her yerde dağıtılıyordu. MARMARAY’ı antalan, bu projeyi tarihten günümüze hayata geçirmeye çalışanların çalışmalarını içeren bir dergi, dergi – kitapçık dağıtılabilir. Broşür dahi olur.

6 – Marmaray’ı anlatan filmler istasyonlarda ekranlarda gösterilebilir. Bunlar da yok

7 – Marmaray’a girdiniz. Kendinizi upuzun bir vagonda buluyorsunuz. Yolculuk başladığında hangi duraklardan geçeceğinizi göstermekte olan panoya bakarak merakınızı gidereceğinizi beklerken bu panoların çok basit bir kurgu ile hazırlandığını görüyorsunuz

a) Panolar elektronik – dijital olsa, Marmaray’ın geçiş güzergahlarında Deniz’in kaç metre altında olduğu, deniz, İstanbul Boğazı’nı geçerken kaç metre toprağın altına indiği yazsa, gösterilse, yer alsa, bu muazzam hizmetin vurgusu ve kapsayıcılığı çok daha iyi olurdu.

b) Marmaray’ın içinde ilk günlere has Marmaray logolu çikolatalar, şekerler ikram edilseydi, Marmaray’ı gezenler evlerine Marmaray’dan birşeyler götürebilirlerdi. Ramazan’da iftariyelik verebilen belediye muhakkak ki böylesi minicik kumanyalar, hediyecikler hazırlatabilirdi.

c) Marmaray Fotoğrafları köşesi kurularak gezenler çektirdikleri fotoğrafı e maillerine göndertebilirlerdi. Çok da güzel bir aidiyet duygusu oluşurdu.

8 – Marmaray Üsküdar’a geldiğinde, ziyadesi ile yaşlılar, yürümede zorluk çekenler ve engelliler asansörler nerededir, bu konuda bir yönlendirme çok zayıf.

10 – Üsküdar İstasyonu’nda indiğinizde gün ışığına çıkmak için yaptığınız seyahatte, kıta değişimi yaşadığınızı hissetmiyorsunuz. Sadece İstasyon’un adı var. Kuşatıcılık burada da unutulmuş.

11 – Marmaray Üsküdar istasyonuna çıktığınızda Kazlıçeşme’den buraya 13 dakikada geldiğinizi hesap ediveriyorsunuz. Müthiş bir hız. Sirkeci’de devreye girdiğinde İstanbul’a getireceği ulaşım devrimi ve değişimini anlatmak önem arzedecektir.

12 – Marmaray içerisinde beraber seyahat ettiğimiz 40 lı yaşlardaki KONYALI görevli beyefendi çok kibardı. Yaşlı insanların balıkları neden göremediklerini sorduklarını latife ile anlattı. Aynı zerafeti Üsküdar çıkışındaki görevlilerde de arıyoruz. Soru soranlardan yılmış ve yorulmuş olabilirler. Ama mütebessim çehreleri mesaiyi bitirmiş çoktan. Yaşlılar ve engelliler için asansörleri sorduğumda yol sende mi brütüs kabilinden bakıverdi. Yorulmuşlar.

Devlet için yeni bir gelir kapısı dedi oğlum Marmaray’ı kullanırken. Doğru. Darısı Petrollerin aktığı borular döşemeye, Nükleer Enerji ile çalışan gemilerle seyahate..

DEDEKORKUT EVLİYAOĞLU / NETPANO.COM

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: