ARAŞTIRMA DOSYASI : Karadeniz’de Rus Uçaklarının Uçuşu Nasıl Okunmalı ?


Doç. Dr. İlyas Kemaloğlu

ORSAM Avrasya Danışmanı / MSGSÜ Tarih Bölümü

Geçtiğimiz günlerde Rus uçaklarının Karadeniz’de Türk sahiline yakın bir alanda uçmaları, Türk kamuoyunun da gündemini işgal eden konulardan biri olmuştur. Hatta bu olay, Türk basınında Kasım ayı sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Rusya’nın Türkiye’ye bir mesaj vermek istediği şeklinde de yorumlanmıştır. Ancak söz konusu uçuşların Türkiye ile doğrudan bir ilgisi olmadığı gibi, Kremlin, Türkiye’ye herhangi bir mesaj da vermek istememektedir. Ancak Türkiye’de, dünyanın öbür ucunda meydana gelen olaylar dahi Türkiye eksenli yorumlamayı sevmektedirler. Bu açıdan aslında Ruslarla Türkler birbirlerine benzemektedirler. Her ikisi de komşuların, bölgesel ve süper güçlerin küçük bir adımını, kendilerine karşı yapılan bir adım olarak algılamaktadırlar. Hâlbuki böyle bir yaklaşım, bu ülkelerin söz konusu güçlerle münasebetlerini olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramamaktadır.

Rus uçaklarının uçuşunu değerlendirecek olursak, Rusya Federasyonu son yıllarda güçlenen ve uluslararası arenada etkisini arttıran ülkelerden biridir. Suriye sorununda oynadığı rol de bunun göstergesidir. Enerji kaynaklarından elde ettiği gelirlerin önemli bir kısmını Moskova, askerî alana harcamaktadır. Rus uzmanlara göre Rusya, ancak güçlü bir ekonomi ve askerî yapı sayesinde ayakta kalabilir. Nitekim bir taraftan Moskova yeni askerî teknolojiler üretip uluslararası silah pazarında önemli rol oynarken diğer taraftan da askerî gücünü/varlığını arttırmaya çalışmaktadır. İşte artan bu gücünü de Rusya, zaman zaman sergileme ihtiyacı duymaktadır. Bunu da yalnızca Karadeniz bölgesinde yapmamaktadır. Kuzey Denizi’ne gönderdiği deniz filoları, Japonya sınırına gönderilen askerî uçaklar da bu güç gösterişinin birer örneğidir. Bu coğrafyaların seçilmesinin nedeni ise, Moskova’nın buralara önem vermesi ve buralarda söz sahibi olduğunu göstermesidir. Nitekim Japonya’nın Kuril adaları konusunda ısrarını devam ettirmesi, Norveç ile Kuzey Kutbu’ndaki enerji kaynakları konusunda bir takım sorunlar yaşaması, Karadeniz’de de her an patlamaya hazır birçok sorunlu meselenin olması, Rusya’nın söz konusu askerî tatbikatları buralarda gerçekleştirmesine neden olmaktadır. Suriye sorunu alevlendiği zaman Rus gemilerinin Akdeniz’de benzer faaliyetlerde bulunduğunu da hatırlatmakta fayda vardır.

Diğer taraftan Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılışına çok az bir zaman kalmaktadır. Bir taraftan bazı Batılı radikal uzmanlar, Rusya’nın antidemokratik bir ülke olduğunu ileri sürerek oyunların protesto edilmesi gerektiğini dile getirmekte, diğer taraftan Rusya’nın sorunlu bölgelerinden Kafkasya’nın Soçi’ya yakınlığı dolayısıyla güvenlik meselesi de devamlı gündeme getirilmektedir. Rus askerî uçaklarının Karadeniz coğrafyasındaki uçuşlarını, bu çerçevede de değerlendirmek mümkündür. Yani Rusya, güvenliğin sağlanmasında herhangi bir sorunun yaşanmayacağı mesajını vermeye çalışmaktadır. Bu mesajın hedefinde Olimpiyatlar sırasında güvenliği tehdit etmeyi cesaret edebilecek güçler de yer almaktadır. Uçuşları bu çerçevede değerlendirecek olursak, bu uçuşların önümüzdeki dönemde sıklaşacağını da söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu uçuşların Türkiye ile özellikle de Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyareti ile bir ilgisi yoktur.

Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyaretine gelince, bu ziyaret Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı çerçevesinde gerçekleşecektir. Toplantı ve genel olarak ziyaret sırasında ikili münasebetlerin ele alınması beklenmektedir. Enerji ve ticari alanlardaki işbirliği, vizelerin kaldırılması, nükleer santralin Ruslar tarafında inşa ediliyor olması, bundan sonraki süreçte Türk-Rus münasebetlerinde geri adım atılmayacağının birer garantisidir. En önemlisi de her iki taraf da bu münasebetlerin gittikçe gelişmesinden yanadır. Suriye krizi, bunun en önemli göstergesi olmuştur. Zira Suriye sorununda Rusya ile Türkiye’nin farklı taraflarda yer alması dahi, münasebetlere zarar vermemiştir. Ancak yine de ziyaret/toplantı sırasında Suriye gibi sorunlu meselelerden ziyade ikili münasebetlerdeki konuların gündeme gelmesi, münasebetlerin geleceği açısından daha faydalı olacaktır. Kaldı ki ikili münasebetlerdeki gündemin de yeterince yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılması, Rus yetkililerin askerî alanda da işbirliği geliştirmek istemeleri, kültürel alanlardaki işbirliğinin arttırılması, görüşmeler sırasında gündeme gelecek muhtemel konulardır.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: