TURİZM DOSYASI : İstanbul’un alternatif gezi rotaları


İstanbul dünyanın görülesi şehirlerinden.Ama bu kadar çok insan aynı anda görmeye kalkarsa bir süre sonra görülmez olabilir! Sürdürülebilir bir görünürlük için çare, alternatif tur rotalarında.

İstanbul’a gelen bir turist ilk iş ne yapar? Bir koşu Topkapı Sarayı’nı gezer. Sonra? Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni… Sonra? Boğaz turu ve Kapalıçarşı alışverişi… Zaten üç gün bitti. İstanbul’a gelen turistlerin çoğu üç, en fazla dört gün bu şehirde kalıyor. Onların yüzde 90’ının programı da şöyle oluyor: Birinci gün Sultanahmet ve civarı, ikinci gün Boğaz, üçüncü gün Haliç, dördüncü gün alışveriş.

Turizmci Süha Uyar, geçen yıl İstanbul’a gelen binlerce turist arasından sadece Avustralyalı bir çiftin Sabancı Müzesi’ndeki Monet sergisini görmek istediğini söylüyor ve ekliyor: “Siz isterseniz Louvre’u buraya taşıyın, kimsenin umurunda değil. Çünkü zaten onu gidip yerinde görüyorlar. Önemli olan; bu şehre, bu kültüre ait alternatifler sunabilmek.”

Belki de alternatif rotalar sunulmadığı için böyle oluyor. Yani İstanbul’a ayak basan herkes kendini tarihî yarımadaya atıyor. Sonuç; daracık sokaklara sıra sıra dizilen tur otobüsleri, neredeyse dört mevsim 24 saat trafik… Sadece o da değil; yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan Ayasofya Müzesi’nin mermer ve mozaikleri zarar görürken Topkapı Sarayı’nın restorasyonları bir türlü bitmek bilmiyor. Önlemlerden birini bundan üç yıl önce İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı aldı aslında. Ajans, Ayasofya Müzesi için 4 milyon, Topkapı Sarayı içinse 12 milyon TL harcayarak yeni bölümlerin ziyarete açılmasını ve yoğunluğun nispeten azalmasını sağladı.

İkinci önlem de bu yıl İstanbul Rehberler Odası’ndan geldi: Sürdürülebilir Turizm için Alternatif Tur Rotaları Projesi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje kapsamında 10 alternatif tur rotası tespit edildi, 510 rehbere yeni rotalarla ilgili uzmanlık eğitimleri verildi. Ayrıca; bu rotalara ilişkin kapsamlı bilgi, fotoğraf ve haritalar içeren bir tanıtım kiti hazırlanarak turizm sektör kuruluşları, seyahat acenteleri ve rehberlere dağıtıldı. Önümüzdeki günlerde İstanbul’a gelecek yerli ve yabancı turistleri bambaşka güzergâhlar bekliyor. Siz de İstanbul’u yeniden, bambaşka bir turla ve çoğunlukla yürüyerek keşfetmeye hazır olun! Biri değilse öbürü sizin için.

Bizans İstanbul’u

Klasik tur rotalarının dışında kalan pek çok yapı atlansa da Bizans’ın birçok önemli anıtı hâlâ İstanbul’da. Onların ziyaretine imkan sağlayacak Bizans İstanbul’u Tur Rotası’nda; Ayasofya Müzesi, Eski İmaret Camii (Pantepoptes Manastırı Kilisesi), Hagios Polieuktos Kilisesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Kalenderhane Camii, Kıztaşı (Markianos Sütunu), Studios Manastırı (İmrahor İlyas Bey Camii), Surlar, Vefa Kilise Camii (Molla Gürani Camii) ve tabii ki Zeyrek Kilise Camii var. Bizans’ı merak eden biri için en olmazsa olmazı İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Bizans Sanatı Sergisi ile Çağlar Boyu İstanbul Sergisi. Bu tur, rota üzerinde uzmanlaşmış rehberler tarafından sürdürülebilir turizme katkı sağlamak amacıyla tamamen yürüyüşle yapılıyor.

Osmanlı İstanbul’u

İstanbul’da Osmanlı Dönemi anıtları için iki merkez seçilmiş. Bunlardan ilki Üsküdar. Boğaz girişinde başlayan yerleşim özellikle Hanım Sultanlar adına inşa ettirilen görkemli anıtlarla başlıyor ve Mihrimah Sultan Külliyesi, Yeni Valide Külliyesi ve III. Ahmet Çeşmesi’yle devam ediyor. İkinci merkez ise Beşiktaş. Burada 16. yüzyılda Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Sinan Paşa Külliyesi gibi yapılarla başlayan yerleşim; 19. yüzyılda Dolmabahçe, Çırağan ve Yıldız Sarayları’yla devam ediyor. Yıldız Sarayı’nın yanındaki Ertuğrul Tekkesi, Çırağan yolunda bulunan Cihannüma Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi (Cihannüma Panagia Rum Ortodoks Kilisesi), Deniz Müzesi ve tabii ki Topkapı Sarayı rotanın diğer durakları arasında. Bu rotada, uzmanlaşmış rehberler eşliğinde, sürdürülebilir turizme katkı sağlayacak şekilde; deniz motoru, tramvay ve yaya yolları kullanılıyor yapılıyor.

İslâm

Hz. Muhammed’in 632 tarihinde vefatından hemen sonra, sahabeler eliyle hızla yayılmaya başlayan İslam dini, 668-669 yıllarında İstanbul surlarına dayandı ve şehre az da olsa ilham verdi.

Bu ilhamla inşa edilen eserlerden biri, sahabe-i kiramdan Ebu Eyyub el-Ensari’nin türbesi. Şehir her ne kadar 1453’te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinden sonra tamamen İslam kimliğine bürünse de pek çok özel yapı hâlâ keşfedilmeyi bekliyor.

amamen yürüyerek yapılacak İstanbul’da İslam Tur Rotası; Ebu Said el-Hudri Türbesi, Ebu Şeybe el-Hudri Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Fatih Camii ve Külliyesi, Feshane, Fethiye Camii, Hattat Mustafa Rakım Efendi Türbesi, Ka’b bin Malik Türbesi, Kariye Müzesi, Meşihat Dairesi, Süleymaniye Camii, Şeyh Ebul Vefa Camii ve Türbesi, Türk Hava Şehitliği Anıtı ve Ya Vedud Sultan Türbesi’ni içeriyor.

Musevi Mirası

Yahudiler 2000 yıldan beri Anadolu’da ve İstanbul’da 22 tane sinagog bulunuyor. İstanbul’da Musevi Mirası Tur Rotası; bu etnik grubun yaşam tarzını, örf ve âdetlerini, dinî özelliklerini, dilini ve 2. Dünya Savaşı’nın Yahudi katliamına etkilerini merak eden turistler için geliştirildi. Uzmanlaşmış rehberler eşliğinde, otobüs ve deniz motoru kullanılarak gerçekleşecek tur kapsamında 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Ahrida Sinagogu, Etz Ha-Hayim Sinagogu, İstanbul Aşkenaz Sinagogu, Neve Şalom Sinagogu, Ulus Aşkenaz ve Musevi Mezarlığı bulunuyor.

Su Yapıları

Su kanalları, bentler, su kemerleri, su terazileri, çeşmeler ve hamamlar…

İstanbul’un su yapılarını merak edenlerin uğraması gereken iki semt var: Vezneciler ve Saraçhane.

Böylece hem Bizans hem Osmanlı dönemlerinin su yapılarından örnekler görülebilir.

İstanbul’da Su Yapıları Tur Rotası’nın barındırdığı yapılar arasında Bozdoğan Kemeri (Valens Akuadükü), Damat İbrahim Paşa Sebili, Haseki Hürrem Sultan Hamamı, Rüstem Paşa Sebili, Seyyid Hasan Paşa Sebili, Şehzade Su Terazisi, Unkapanı Sarnıcı (Zeyrek Sarnıcı) ve Ümmü Gülsüm Hatun Çeşmesi bulunuyor.

Tur, uzmanlaşmış rehberler eşliğinde sürdürülebilir turizme katkı sağlamak amacıyla yürüyerek yapılıyor.

Ticari Yapılar

Fatih Sultan Mehmet, zamanında, Marmara ve Haliç limanlarının ve ana yolların kesiştiği mevkide bugün bile faal olan Kapalıçarşı’yı inşa ettirmiş. Bu büyük çarşının etrafına ürünlerin çeşidine göre ticaretinin yapıldığı çarşılar, sıra dükkânlar ve konaklama için hanlar inşa edilmiş. İstanbul büyük değişim geçirmesine rağmen tarihî yarımadanın Haliç kıyıları ve tepeleri, geçmişte olduğu gibi bugün de bütün ticari faaliyetlerin yapıldığı yerler arasında. İstanbul’da Ticari Yapılar Tur Rotası, han pencerelerinden ustaların çekiç ve torna seslerini duyulur kılacak şekilde tamamen yayan yapılıyor. Ziyaret edilecek mekânlar arasında ise Altın ve Gümüş Atölyeleri, Aşir Efendi, Beyazıt Meydanı, Hamallar Loncası, Kapalı Çarşı Avluları, Kurukahveci Han, Mısır Çarşısı, Sahaflar Çarşısı ve Şark Han bulunuyor.

Yalılar

İstanbul Boğazı, Bizans Dönemi’nden başlayarak iki kıyısı boyunca yerleşimlere ev sahipliği yapmış. Bizans dönemindeki yerleşimler üst yönetim kadrolarının ve hanedan mensuplarının binalarından öteye gitmezken Osmanlı Dönemi’nde boğaz boyunca küçük yerleşimler ve balıkçı köyleri oluşmuş. Bu yerleşimler ulaşım güçlükleri nedeniyle uzun süre rağbet görmese de devlet erkânının ileri gelenleri ve varlıklı Osmanlı aristokrasisi 18. ve 19. yüzyılda boğaz kıyılarını yeniden keşfetmiş ve birbirinden güzel sivil mimari örnekleriyle boğazı boydan boya donatmış. 80 ile 120 senelik çok güzel yalı örnekleri boğazın iki yakasını ve Prens Adalarını süslemeye devam ediyor. Boğaz hattında çalışan vapur ve deniz motoru gibi toplu taşıma araçları kullanılarak gerçekleşecek İstanbul’da Yalılar Tur Rotası; Hadi Semi Bey Yalısı (Manford Evi), Kont Ostrorog Yalısı, Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı (Mısırlılar Yalısı, Erbilgin Yalısı), Şerifler Yalısı ve Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nı kapsıyor.

Mimari

İstanbul; köklü tarihi, buna paralel uzun şehirleşme süreci ve iki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olması sebebiyle mimari açıdan epey çeşitlilik gösteriyor. Ama ne yazık ki Bizans İmparatorluğu’nda Hıristiyanlığın ve Osmanlı İmparatorluğu’nda İslam’ın etkilerini taşıyan kamu yapıları ve dinî yapılar dışında kalan sivil mimari örnekleri günümüze ulaşamıyor. Bunun sebebi; sivil mimarideki maliyet ve malzeme sınırlılığı ile yangın ve depremler… Bu yüzden İstanbul’daki en eski mimari yapılar ancak 100-150 yıllık. Tamamen yürüyerek katedilebilecek İstanbul’da Mimari Tur Rotası; Büyük Postane, Türkiye İş Bankası Müzesi, Vakıf Hanlar ve Yeni Cami Hünkâr Kasrı’nı kapsıyor.

Kuş Gözlemciliği

Sürdürülebilir turizme katkı sağlamak amacıyla tramvay ve otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılarak yapılacak İstanbul’da Kuş Gözlemciliği Tur Rotası’nın ilk durağı Gülhane Parkı. Parkta yeşil papağan, İskender papağanı, leş kargası, küçük karga, ispinoz ve ev serçesi görülebilir. Ayrıca gri balıkçılları yuvalarken izlemek de mümkün. Turun ikinci durağı Belgrad Ormanı’ndaki Neşet Suyu çevresinde ise çıvgın, kara başlı ötleğen, guguk, küçük yeşil ağaçkakan, ortanca ağaçkakan, küçük ağaçkakan, çıt kuşu, karatavuk, şahin, ispinoz, kocabaş, kızılgerdan, mavi baştankara, büyük baştankara, sıvacı, bahçe tırmaşık kuşu, alakarga, sığırcık, söğüt bülbülü ve öter ardıç izlenebilir. Son durak Rumeli Feneri ise özellikle göçmen kuşları gözlemlemek için birebir.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: