SİYASİ DOSYA /// AHMET TAŞGETİREN : SİYASETİN ÖTESİNDE BİR İNSANİ SORUNU TARTIŞIRKEN


Geçen hafta deyim yerindeyse bir çocuğumuz daha oldu: Kız-erkek öğrenci karma evlerini tartıştık hafta boyu.

Başbakan olmaz dedi, birileri de bal gibi olur, dedi. Tartışma belli ki sürecek.

Herkes biliyor ki, Başbakan’ın tavrının toplumsal boyutta önemli bir karşılığı var. Toplum bazı odaklar tarafından sürdürülen “yaşam tarzına baskı” temasını, onların beklediği ölçüde satın almıyor. Aksine o çevreler her gün biraz daha marjinal bir çizginin savunucusu haline geliyor.

Şöyle bir sözü toplumun önüne koyduğunuzda, mesela bir gazetenin manşetine çıktığınızda yüzde kaç alıcısı bulunur?

“-Kız kızla da sevişir, erkek erkekle de, kim ne karışır?” (Bu yazıldı Türkiye medyasında)

“Avrupa normları”nda kimse karışamaz, doğru.

Belki Türkiye’de de yasal anlamda kimse karışamaz.

Ama bizim toplumumuzda “ultra modern” diye nitelenebilecek kesimlerde bile bu çizgi, sapkınlık çeşitleri içinde değerlendirilir.

Evet, bizim toplumumuzla Avrupa standartları arasında ciddi fark vardır.

Muhtemel ki Avrupa’da da, bizim “muhafazakâr değerlerimiz”le uyum içinde bir toplum kesimi vardır ama orada dava önemli ölçüde kaybedilmiştir.

Onun için ailenin tükendiği, evlilik dışı ilişkilerin yaygın olduğu, onun için yaşlanmanın en yakıcı toplum gerçeği haline geldiği, onun için eşcinselliğin tırmandığı, iki erkeğin evlenmesinin bakanlıklar seviyesinde bir olay niteliğine büründüğü, buna rağmen, cinsel doyumsuzluğun yol açtığı eş – metres – sekretere cinsel taciz vs ilişkilerinin, cumhurbaşkanlıkları seviyesinde yaşandığı (örnek vereyim mi?), kürtajın çok küçük yaşlarda devreye girdiği, annelerin erkek arkadaşı ile sokağa çıkan kızına doğum kontrol hapı ya da prezervatif verdiği, evlilik dışı doğan çocuk sayısının tavan yaptığı, terk edilen ya da hastane bahçesindeki çöp konteynırına atılan bebekleri kurtarmak için hastane bahçelerine bebek kutularının konduğu bir dünya vardır.

Evet, bütün sosyal imkanlar sağlanmıştır; kadınlar için sığınma evleri, terk edilen çocuklar için sosyal yardım kuruluşları vs… Hollanda gibi ülkelerde uyuşturucu satışı bile serbest hale getirilmiştir, uyuşturucu kullanımı önlenemediği için… Ama “aile boyutu”nda insan soyunun devamını olumsuz anlamda etkileyecek bir tıkanma da vardır ve Batı dünyası, bunu ortadan kaldıracak bir tılsımlı formül bulmakta zorlanıyor.

Sorun şudur:

Türkiye öyle mi olsun, yoksa aile konusunda henüz sahip olduğu, ama sarsıntı geçirme istikametinde belirtilerin çoktan ortaya çıktığı yapıyı korumak için özen mi göstersin?

Hatta belki Batı dünyasının önüne, “Aile konusunda her şey, sizde olduğu gibi olmak zorunda değil, başka bir alternatif var” gibi bir iddia ile mi çıkılsın?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları var.

Mesela kadının hem anne olabilmesini hem de çalışma hayatı içinde bulunabilmesini sağlayacak formüller üretmeye çalışıyor.

Çünkü çalışma hayatı içine giren kadın, çocuk dünyaya getirme, ona bakıp büyütme imkanından önemli ölçüde mahrum kalıyor ve bu da “çocuk ve kadın” denkleminde önemli kopukluklara yol açıyor.

Evlenip çocuk sahibi olmama, evlenmeme, evlilik dışı birliktelik, evlilik dışı ilişkiden hamile kalma, çocuk aldırma vs… Sonrasında yalnız yaşlanma, onun getirdiği ruhsal problemler…

“Batı dünyasında sonuçları artık akut ölçüde yaşanan bu sürecin Türkiye’de de yaşanmasının önüne geçilebilir mi?”ye kafa yoruyor Aile Bakanlığı…

Bu çalışmalar bile, azgın bir modern çevre tarafından “kadının çalışma hayatından çıkarılması ve kafes arkasına kapatılması” diye algılanabiliyor.

Ben insanoğlunun aileye yeniden döneceğine, yeniden anne-çocuk ilişkisindeki yüksek değeri arayacağına, cinsel savruluşların insanlık planında ödettiği bedelin farkına varacağına ve bu konudaki “din duyarlılığı”nı gündeme alacağına inanıyorum.

Olay sayın başbakanın içinde yer aldığı siyasal tartışmaların çok ötesinde bir insani sorun olarak gündemde yer almalıdır.

Belki sayın başbakandan beklenen de bu tür konuları, insani sorun boyutuyla gündeme getirmesi ve siyaseten karşı çıkışlardan korumaya dikkat etmesidir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: