KİTAP TAVSİYESİ : Evrenos Gazi’nin şifresi


İlk romanı Çalı Harmanı’nda bizi 1920’lerin Samsun’una götüren Akın Üner, bu kez Mümin Bulut’ta 2011 Samsun’unu anlatıyor.

Osmanlı sultanlarından I. Murad, Rumeli’deki en önemli Türk akıncılarından biri olan ve 127 sene yaşadığı rivayet edilen Akıncı Beyi Evrenos Gazi’ye fetih hizmetleri dolayısıyla iki hediye verir. Biri ‘Mümin’ adlı bir kılıç, diğeri ise ‘Bulut’ adlı bir kaftan… Bu hediyeler asırlarca Evrenosoğullarının himayesinde kalır, lakin bir gün gelir emanetler kaybolur ve efsaneye göre Osmanlı’nın geri çekilişi de bu hadiseyle paralel gelişir. Romanda iki zaman ama üç mekân var. Eski zamanda Evrenos Gazi ve Osmanlı’nın kuruluş dönemini okuyoruz. Yeni zamanda ise 2011’de bir yanda Samsun’da, diğer yanda ise İstanbul/Yunanistan hattında gelişen olaylar var. Tabii modern zamanda Türk hükümeti bilinçli olarak, başka birileri ise define iştahıyla bu emanetlerin peşindedir. Peki, Mümin ve Bulut’a ne olmuştur?

İlk romanı Çalı Harmanı’nda bizi 1920’lerin Samsun’una götüren Akın Üner, bu defa 2011 Samsun’unu anlatıyor. Böylece aslen mübadil olan yazar, Vardar Yenicesi, Selanik, Kesriye gibi ata topraklarının yanında yeni yurtları olan Samsun’a ve mübadil köylerine de bir selam çakmayı ihmal etmemiş oluyor.

Karakter sayısı kıvamında bırakılırken bölümlerin azami 8-9 sayfa olması hiç sıkılmadan, kolay bir okuma sağlıyor. Sıralamadaki gidişat ise sizin konudan kopmanıza izin vermiyor. Romandaki heyecan ve merak unsurları da üst seviyede.

Mübadil köylerindeki en büyük efsaneler, malumunuz Rumların giderken küp küp altınlar bıraktıkları inanışıdır. Bugüne kadar bulan çıkmış mıdır? Hiç sanmıyorum ama sadece define ve kolay zengin olma meraklısı Türkler değil, o giden Rumların torunları tarafından da delik deşik edilmiş nice mekân vardır bizim mübadil köyleri civarında. Romanda bu tutku da çok iyi verilmiş doğrusu.

Romanda ‘Da Vinci Şifresi’ havası da var ama taklit değil asla. Roman bittiğinde nelerin kurgu, nelerin gerçek olduğuyla ilgili merak duygunuz uyanıyor. Özellikle Pontusçu papaz, asılan imam hikâyelerinin gerçek mi, kurgu mu olduğu konusunda…

Üzerinde daha epeyce konuşulabilecek bir kitap Mümin Bulut. Ancak hitama yaklaşırken şunu rahatlıkla diyebiliriz ki bu kitabı temin ediniz ve okuyunuz. Hatta sadece okumakla kalmayıp okutunuz da…(Mehmet Yılmaz)

Mümin Bulut

Akın Üner

Yakın Plan

Yayınları

247 sayfa

02124582022

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: