BALYOZ DAVASI : ‘BALYOZ’ EMRE İTAATSİZLİKTİR


Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi de 1’inci Ordu’daki 5-7 Mart 2003 tarihli plan seminerinde ‘Balyoz’ adıyla bilinen ‘darbe girişimine’ hazırlanıldığına kanaat getirince, hükümlü general ve yakınlarının dönemin ‘daha üst düzey komutanlarına’ –Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’a- yönelik sözlü tacizlerinde dozaj bir hayli aşılmaktaydı.

Sonunda, ‘Artık Yeter’ restiyle -4 Kasım 2013, Milliyet Gazetesi, manşet- patladı, Yalman: “Üç günlük seminerin bir gününde emrime aykırı olarak, EMASYA Planının görüşüldüğünü, seminere gönderdiğim müşahit generalden öğrendim. Bu seminer emre aykırı olarak yapılan, muaşeret kurallarına uymayan, amacını ve haddini aşan bir kahramanlık gösterisinden başka bir şey değildir.” Şu ifadeler de ona ait: “Silahlı Kuvvetler (TSK) içinde zaman zaman yaşanan bir sorun olan, ‘Ben daha çok vatanseverim, Cumhuriyetin değerlerini özellikle laikliği ve Atatürk’ün mirasını en iyi ben koruyabilirim’ kompleksi, bu plan seminerinde, askeri muaşeret kurallarını da hiçe sayarak uygulanmıştır.” Balyoz davasının bir numaralı hükümlüsü ve 28 Şubat davasının da sanıklarından Çetin Doğan (1’inci Ordu’nun o sıradaki komutanı), anında “bazı konularda hafıza kaybına uğramakla” suçladı, Yalman’ı: “Hafıza kaybı bir bakıma kişinin içgüdüsel olarak kendini koruma çabasından kaynaklanır.” Emre itaatsizlik yapmadıklarını da ileri sürdü:

“O dönemin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından olasılığı en yüksek senaryo gönderilmiştir. ‘Benim haberim yok diyorsa, Kara Kuvvetleri Komutanlığı koltuğuna niçin oturdu, anlamış değilim. TSK’da emir komuta zincirine isyan etme hakkı yoktur, başıboşluk söz konusu değildir, orası Yeniçeri Ocağı değildir.” Yalman bu sözleri, “Ben 2003-2004’ün hesabını 29 Aralık 2009’da verdim. Ama bazıları hesabını verememiş olabilir. Ben görevimi her zaman yasalar içinde yaptım. Gerisi laf-ı güzaftır.” diye cevapladı. ‘Yeniçeri Ocağı değildir” ve ‘koltuğa oturma’ göndermelerine kayıtsız kalmadı: “O koltuğa layık olanlar oturur, olmayanlar oturamaz. Hatayı kabul etsin, arkadaşlarına daha fazla kötülük etmesin. Daha fazla konuşmuyorsam, bazı arkadaşlarımı incitmek istemediğimdendir. Herkes haddini bilecek…. Bir orduda emre itaatsizlik edilirse, o ordu yeniçeri ocağına döner. TSK’yı daha fazla zor durumda bırakmamak için konuşmuyorum. Ama birileri benim sabrımı zorlamasın.” Hilmi Özkök de, Yalman’ı doğruladı: “Olay, Aytaç Paşa’nın söylediği gibidir. Zaten bu husus iddianamede de var. Ordu komutanını ikaz ettiği, yapma dediği, onun ‘yapacağım’ diye ısrar ettiği de var.”

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: