ATATÜRK : Atatürk, Silah Arkadaşına Vefasını Böyle Gösterdi


Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza çarpıştığı TCDD’nin ilk Genel Müdürlüğü ile Bayındır Bakanlığı yapan Behiç Erkin’in Türkiye’nin demiryolları için yaptığı çalışmaları,Onuncu Yıl Marşı’nın bir cümlesini değiştirerek ödüllendirdi-

DENİZ AÇIK – Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza çarpıştığı TCDD’nin ilk Genel Müdürlüğü ile Bayındır Bakanlığı yapan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer alan, Paris Büyükelçiliği döneminde binlerce Yahudi’yi de kurtaran Behiç Erkin’in Türkiye’nin demiryolları için yaptığı çalışmaları ödüllendirmek için Onuncu Yıl Marşı’nın bir cümlesini değiştirdi.

Erkin’in ölümünün 52. yıl dönümünde mezarının bulunduğu Eskişehir’de düzenlenen törene katılan Erkin’in torunu Emir Kıvırcık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılan, 29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onuncu yıl kutlamaları için düzenlenen yarışmada seçilen Onuncu Yıl Marşı’nı Mustafa Kemal Atatürk’ün incelediğini anlattı.

Atatürk’ün inceleme sırasında bir mısranın marşa uymadığını gördüğünü savunan Kıvırcık, şöyle konuştu:

"Marşın ilk halindeki ‘Yurdun her bir tepesinde tütüyor, duman’ mısrasının üzerini çiziyor. Daha sonra ‘demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan’ diye yazıyor. O sırada yanında bulanan dedem Behiç Erkin’e dönüp ‘Yurdun her bir tepesinde tütüyor duman cümlesi sizin emeğinizin karşılığını tam olarak yansıtmıyordu. Silip ‘demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan’ yazdım’ diyor. Dedeme, Mustafa Kemal böyle teşekkür ediyor. Onuncu Yıl Marşı, Atatürk tarafından 1933 yılında revize edilerek son şeklini alıyor. Orada da demiryolcuların emeğini karşılığını en güzel şekilde ifade ediliyor."

– "Gölgede kalmayı tercih etmiş"

Kıvırcık, Behiç Erkin’in hatıratlarını ölümünden bir yıl sonra basılması için vasiyette bulunduğunu bildirdi.

Erkin’in yaptıklarını anlamayı sevmeyen kişilerden olduğunu anlatan Kıvırcık, şunları söyledi:

"Birçok ilki yapmasına rağmen hepsinin ölümünden bir yıl sonra açıklanmasını istemiş. Birçok şey yaşamış ve bir çok kez Atatürk tarafından onurlandırılmıştır. Tevazu sahibi olduğu için gölgede kalmayı tercih etmiştir. Behiç Bey, Eskişehir halkını sevmesini kendisini ahirete kadar bu kente teslim etmesiyle gösteriyor. Eskişehir halkının orada kimin yattığını bilmemesi çok üzüyor."

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: