ARAŞTIRMA DOSYASI : Türk Think-Tank Uzmanlarının NATO ziyareti


NATO, geçen hafta 5 Kasım 2013 günü bir grup Türk Think-tank uzmanını Brüksel’de yer alan NATO Genel Karargahında düzenlenen bir günlük toplantı ile bir araya getirmiştir. Ankara’dan ORSAM, SETA ve USAK’ın katıldığı toplantıya, İstanbul’dan EDAM, GPOT, İPM ve TASAM katılmıştır.

NATO ve son dönem gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda öncelik NATO’nun 2010 yılı sonrası Lizbon Konferansında aldığı kararlarına ve 2014 sonrası Afganistan’a verilmiştir. 2010 yılında yapılan Lizbon Zirvesi ile yeni bir stratejik konsept kazanan NATO, devamında 2012 yılında Şikago’da yapılan zirvede temel bir sonuç çıkmamıştır. 2014 yılında İngiltere’de transatlantik ilişkilerin görüşüleceği bir zirve planlanmaktadır. Lizbon zirvesi sonrası yeni stratejik konsept içerisinde NATO’nun üç temel görevi kolektif savunma, kriz yönetimi, işbirliğine dayalı güvenlik olarak yer almaktadır. NATO’da meydana gelen bu yeni gelişmelerle birlikte, uzmanlar, Balistik Savunma Sistemleri, NATO’nun işbirlikleri ve açık kapı diplomasisi, NATO’nun Afganistan’da ki rolü ve Siber Güvenlik konularında bilgilendirilmiştir.

Lizbon zirvesi sonrası yeni stratejik konsept içerisinde NATO’nun üç temel görevi kolektif savunma, kriz yönetimi, işbirliğine dayalı güvenlik olarak yer almaktadır. Kolektif savunma, Vaşinton anlaşmasının 5. Maddesi gereğince NATO üyelerini saldırılara karşı birbirini desteklemesini içermektedir. Kriz yönetimi ise Afganistan örneğinde olduğu gibi, paktı içerisinde yer alanların güvenliğini etkileyecek krizlerin yönetimini sağlamak için politik ve askeri destek vermesini içermektedir. İşbirliğine dayalı güvenlik ise, paktı içinde yer almayan ama NATO ülkelerinin güvenliğini etkileyecek veya NATO ülkelerinden etkilenebilecek ülkeler, kurumlar ile işbirliği yapmasıdır. Ülkelerde kapasite yapılandırma çalışmaları, NATO’nun güvenlik standartlarına uyum sağlamasının desteklenmesi de bu işbirliğinde yer almaktadır.

2014 sonrası NATO’nun Afganistan’da çekilmesi ise gündemde ayrı bir öneme sahiptir. 18 Haziran 2013 tarihinde dönüşüm süreci sonuçlanmıştır. 2001 yılında BM tarafından kurulan, 2003 yılından itibaren de NATO denetiminde Afganistan’da güvenlik ve istikrar sağlamak ve Afgan güvenlik güçlerine personel eğitimi, ekipman ve başka kaynakların aktarılması konusunda katkıda bulunma görevini yürüten ISAF’ın (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) 31 Aralık 2014 tarihinde görevi sona erecektir. 2014 itibariyle muharebe görevi biten ISAF 1 Ocak 2015 tarihine kadar da ülkede eğitim ve danışman rolünü üstlenerek kalmaya devam edecektir. 2014 sonrası ise NATO ülkede yeni misyonu “Resolute Support”/ “İstikrarın Desteklenmesi” ile yer alacaktır. 2017 yılına kadar 16 milyar dolar yardımın yapılmasının planlandığı Afganistan’da 2014 yılında yapılacak başkanlık seçimleri de ülke için bir demokrasi testi olacaktır. Afganistan görevi biten NATO, süreçte oluşturulan işbirliklerini harekat ve tatbikat ile devam etmeyi planlamaktadır.

NATO’nun Kamu Diplomasisi tarafından düzenlenen bu toplantı, NATO ve Türk Think-Tank’leri ile yapılan ilk ve devamında düzenlenecek toplantıların başlangıcı olması nedeniyle de ayrı bir önem taşımaktadır.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: