YANDAŞ MEDYA : Yabancı bir tarihçinin Atatürk devrimleriyle ilgi li söyledikleri


toynbee.jpg

”Gerçekte milliyetçilik müslümanların içine düştükleri bir oyun; Müslümanların büyük çoğunluğu için milliyetçiliğin kaçınılmaz sonucu, Batı dünyasının proleter kalabalığı içinde erimek olacaktır.”

Arnold Toynbee

Atatürk inkılaplarının Islâma karşı yapıldığını ve bunun batılıların lehine, bizim ise aleyhimize olduğunu söylediğimizde, kemalist cenah bizi yobaz vefındık beyinli olmakla suçluyor. Bu yüzden Atatürk devrimleriyle ilgili Arnold Toynbeenin, yani batılı bir tarihçinin yazdıklarına yer verelim istiyoruz. Işte M. Kemalin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak için yüzünüçevirdiği batının bir tarihçisinin (yani bizim gibi yobaz değil !) Atatürk devrimleriyle ilgili yazdıkları:

Türkiyedeki bu devrim, bizim Batıdaki başarılı ekonomik, siya*sal, estetik, dinî devrimler gibi bütün alanlarda yapıldığından Türk halkının toplumsal, deney ve tecrübelerini tepeden tırnağa sarstı. Türkler yalnızca anayasalarını değiştirmekle kalmadılar (bu oldukça basit bir iş sayılabilir) fa*kat Islâm inancının koruyucusu durumunda olan Halifeyi ve müessesesini, tekkeleri, medreseleri, kadınların yüzünden, ifade ettiği bütün şeylerle birlikte peçeyi kaldırdılar; Islâmın temel direkle*rinden olan, kişinin alnını yere koyarak kıldığı na*mazı, kılan insan için imkânsızlaştıran şapkaları giymek zorunluluğunu getirerek erkekleri inanmayanlarla aynı seviyeye getirdiler; Isviçre Medenî Hukukunu kelimesi kelimesine Türkçeye çevirip, Italyan Ceza Hukukundan alıntılar yaparak şeriatı[1] kaldırdılar ve Meclisin oylarıyla yasallaştırdılar; Osmanlı edebî mirasının büyük bir kısmını yok saymak pahasına Arap harflerini Lâtin alfabesiy*le değiştirdiler. ()

1922den beri Türkler Islâmi inceliklerle alay etmek için ellerinden geleni yaptılar, yine de, Türkleri küstah olarak anons eden diğer müslümanlar arasında bile saygınlıkları arttı. Işte bu yüzden bu*gün Türklerin oldukça kararlı yürüdükleri milli*yetçilik yolunda, yarın diğer müslümanların aynı şekilde yürümesi mümkün gözüküyor. Araplar ve Iranlılar şimdiden gönüllü. Oldukça uzak olmala*rına rağmen Zealotçu Afganlılar dahi aynı yol*da yürümeye niyetli. Gerçekte, milliyetçilik müslümanların içine düştükleri bir oyun; Müslüman*ların büyük bir çoğunluğu için milliyetçiliğin ka*çınılmaz sonucu, Batı dünyasının proleter kala*balığı içinde erimek olacaktır.

Panislâmizmin bu yeni görünüşü, Halifeliği yeniden diriltme atılımlarının başarısızlıkla sonuç*lanmasıyla doğdu. Ondokuzuncu Yüzyılın ilk çey*reğinde, Halifelik ünvanını Topkapı Sarayının san*dık odasında bulan Sultan Abdülhamid, onu kendi kişiliğinde Panislâmcı duyguyu canlandır*mak için kullandı. 1922den sonra, Mustafa Kemal ve arkadaşları yeniden diriltilen bu Halifelik müesesesini kendi radikal Herodiancı siyasal görüş*lerine aykırı bularak, önce Halifeliği lâik bir ku*rum haline getirdiler ve sonra tamamiyle ortadan kaldırdılar. ()

Panislâmizm uykudadır, ne var ki, Batılılaş*mış dünyanın proleter kalabalığı Batı sömürgeci*liğine karşı ayaklanıp anti-Batıcı bir hareket oluş*turursa, uyuyan devin uyanabileceğini hesaba katmak zorundayız.[2]

KAYNAKLAR:

[1] Şeriat; Kurândaki ayetlere, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem)in sözlerine dayanan Islâm kanunu, Islâm hukukudur. Ayrıntılı bilgi için bakınız;

[2] Arnold Toynbee, Medeniyet Yargılanıyor, tercüme eden: Ufuk Uyan, Işaret Yayınları, Istanbul 1988, sayfa 188, 200.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: