VENEZUELA : Mağazada askeri darbe


Venezuela’da binlerce kişi, ‘fahiş fiyatla mal sattığı’ gerekçesiyle ordunun el koyduğu elektronik mağazalarına akın etti. Mağazaların malları Maduro’nun talimatıyla dörtte bir fiyatına satıldı. Maduro, mağaza sahiplerine ‘burjuva parazitler’ dedi.

Venezuela Ordusu, ülkedeki en büyük elaktronik mağazasının ‘fiyatlarını abarttığı’ için Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun emriyle mağazayı ele geçirdi. Venezula devletine karşı yürütülen ‘Ekonomik savaş’a karşı mücadele olarak böyle bir karar alındığını belirten Devlet Başkanı, ‘ülkedeki burjuvazinin halkı sömürmesini önlemek görevimiz" dedi. Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Daka adlı elektronik mağazaları zincirinin haksız kazanç sağladığını ve "adil fiyatlarla" satış yapmak zorunda kalacağını söyledi. Maduro daha sonra başkent Caracas’ta, müşterilerinin "hırsız zenginler" olduğunu söylediği JVG mağazasına da el konduğunu açıkladı.

Halkın soyulmasına karşıyız

Ülkedeki zenginliği yağmalayanların burjuva parazitler olduğunu savunan Maduro, Daka’nın ürünlerinin 1000 kat fazlası ile vatandaşlara satıldığını söyledi. Halkın soyulmasını durduracaklarını de belirten Maduro, " Bu daha hiçbir şey ‘ dedi. Venezuela’da muhalefet hükümetin politikalarının yüksek enflasyona neden olduğunu söylerken, Maduro Cuma gecesi televizyondan yayımlanan açıklamasında Daka mağazalarındaki tüm plazma televizyonların, çamaşır makinalarının ve diğer malların elden çıkarılacağını söyledi. Maduro, "Bunu halkımızın iyiliği için yapıyoruz. Raflarda, depolarda hiç bir şey bırakmayın" dedi.

Dörtte bir fiyatına satıldı

Bu çağrının ardından binlerce kişi Daka mağazalarının önünde geceden kuyruğa girdi. Mağazanın malları bir hafta önceki fiyatların dörtte birine satıldı. Maduro, müfettişlerin denetimi sırasında bu mağazanın, ürünleri olması gerekenin yüzde 1000 fazlasına sattığının tespit edildiğini söyledi. Maduro’ya göre bu mağaza küçük bir klimayı 5.730 dolar’a satıyor. Aynı klimanın devlete ait mağazalardaki 1113 dolar. Daka mağazaları zinciri ise kararla ilgili açıklama yapmadı. Maduro sık sık büyük şirketleri stokçuluk yapmakla suçlarken, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bu ülkede enflasyon yüzde 54 civarında.

TELEVİZYONLAR KAPIŞ KAPIŞ

Devlet Başkanı’nın emriyle Venezuela ordusunun mağazayı ele geçirmesi sonrası vatandaşlar mağaza dışında, ürünleri ucuza almak için bir gün önceden sıraya girdi. İçeriye girmek için uzun saatler kuyrukta beklediğini belirten bir kişi, "Enflasyon bizi mahvediyor. Bunun doğru bir yöntem olup olmadığı bilmiyorum ama birşeyler yapılmalıydı. Fiyatları insanların alabileceği bir orana çekilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. İnsanlar özellikle televizyon gibi ürünleri ucuza aldıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: