TEKNİK TAKİP /// SÜLEYMAN BAĞ : ‘İlk taşı günahsız olanınız atsın’


Kıssa Yuhanna İncili’nde geçiyor ve özeti şu: Din bilginleri ve Ferisiler, zina ederken yakalanmış bir kadını Hz. İsa’ya getirirler. Suçlu kadını orta yere çıkararak Hz. İsa’ya, “Muallim, bu kadın tam zina ederken yakalandı” der ve cezalandırılması için bir de gerekçe öne sürerler: “Musa, Yasa’da bize böyle kadınların taşlanmasını buyurdu, sen ne dersin?” Belli ki beş Ulul-Azm peygamberden biri olan Hz. İsa’yı diğer bir Ulul-Azm peygamber olan Hz. Musa ile karşı karşıya getirerek zor durumda bırakmak istiyorlardı. Kendilerini dönemin seçkin din sınıfı olarak görenler Hz. İsa’ya bir nevi ‘din baskısı’ uygulayarak arzuladıkları kararı vermeye zorluyorlardı. Hz. İsa’nın verdiği cevap, İncil’i çok ayrıntılı bilmesek de, Türkçemize giren bir cümle: “Aranızda günahsız olan, ona ilk taşı atsın!”

ABD’li istihbarat teşkilatı NSA ile ilgili tartışmaların alevlendiği her seferinde aklıma bu kıssa gelir. Tartışmalar bu yılın mayıs ayında eski NSA elemanı Edward Snowden’ın sisteme isyan etmesi ile patlak verdi. Ajan Snowden şu anda başka bir ajan, Vladimir Putin’in misafiri olarak Rusya’da yaşıyor ve olay bir nevi soğuk savaş döneminde kaldığını zannettiğimiz Rusya-ABD istihbarat savaşını hatırlatıyor.

Uzun yıllar başbakanlık yapan 95 yaşındaki Alman siyasetinin ‘aksakalı’ Helmut Schmidt çok dindar biri olarak bilinmez. Ancak tecrübe ve yaşın verdiği bilgelikten olsa gerek NSA ile ilgili İncil’de geçen kıssaya benzer şeyler söylüyor: “On yıllarca devam eden siyasi hayatımda telefon görüşmelerimin yabancı eller tarafından dinlenildiğine kesin gözüyle baktım. Bu o kadar sıradan bir olaydı ki muhataplarım benimle konuşmaya başlamadan önce herhangi bir yerden bizi dinleyenlere önce selam verir sonra konuya girerdi.

Siyasi hayatında iç istihbarat teşkilatı Verfassungschutz’dan askeri istihbarat teşkilatı MAD’a kadar neredeyse her teşkilatla çalışan Schmidt’in Alman dış istihbarat teşkilatı BND ilişkisini bir tek cümle ile özetliyor: “Başbakanlık dönemimde BND tarafından bana rapor verilmesini hiç talep etmedim.”

Başkent Berlin’de yeni Türk elçilik binasının bulunduğu Tiergartenstrasse elçilik caddesi olarak meşhurdur. Bu cadde ile Angela Merkel’in çalıştığı başbakanlık ve federal meclis arasında sadece büyük bir park alanı yer almaktadır. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nın galibi dört devletin elçiliği-ABD, İngiltere, Rusya ve Fransa- daha yakındır. Çok yakın.
İstihbarat teşkilatlarının yasa dışı dinleme ve bilgi arşivleme alışkanlığının çığırından çıkmasının teknolojik imkanlarla ilgisi var. Burada ABD’li servislerle diğer servisler arasında pek de fark yok.

Olayın 11 Eylülden sonra geliştirilen terör endeksli güvenlik politikaları ile de ilgisi var. Ancak ABD’den çok uluslar arası arenada Almanya’yı zor durumda bırakan ‘dinleme skandalı’nın asıl İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan küresel güç dengeleri ile ilgisi var. Almanya, takip ettiği akıllı siyasetle İkinci Dünya Savaşı’nın kötü miraslarından biri olan bölünmüşlüğü aştı. Ancak kendisini sahip olduğu ekonomik güce denk küresel aktör yapacak bir stratejiden yoksun. NSA olayı, eğer varsa, Almanya’nın AB lideri olma iddiasına indirilen bir darbedir.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: