TEKNİK TAKİP : Abd’den İha’lar İçin Kamuoyu Yoklaması


İSLAMABAD – ABD senato istihbarat komitesi, insansız hava aracı(İHA) saldırılarının devam etmesi ile ilgili vatandaşlar da dahil hem kamuda hem de devlet kademelerinde kamuoyu yoklaması yapma kararı aldı.

Reuters haberin ajansının haberine göre, yapılan gizli oturumda, komitenin, ayrıca yabancı ülkelerde gerçekleştirilen İHA saldırılarında ölen ve yaralananların yasal olarak istatistiğinin tutulması için karar aldığı da kaydedildi.

Komitede 13’e karşı 2 oyla kabul edilen tasarının, önce senato tarafından daha sonra ise başkanın onayından geçmesi gerekiyor.

Obama yönetiminin dış devletler tarafından İHA saldırılarından dolayı baskı altında olduğu ve bu konuda daha şeffaf bir yol izleme kararı aldığı belirtiliyor.

SALDIRILARDAN EN ÇOK ETKİLENEN PAKİSTAN

Pakistan’ın Kuzey Veziristan eyaleti ABD’nin en yoğun İHA saldırısının ve yol açtığı ölümlerin olduğu bölge olarak göze çarpıyor. ABD ayrıca Yemen, Afganistan ve Somali’de İHA saldırıları düzenliyor.

Pakistan, Birleşmiş Milletler’e sunduğu raporda son 10 yılda 400 sivilin bu saldırılarda öldüğünü bildirmişti.
Pakistan İHA saldırıları ile ilgili çektiği sıkıntı sadece verdiği sivil kayıplarla sınırlı değil. Aylardır Pakistan hükümeti Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) ile barış müzakerelerine oturmayı planlıyordu. Ancak TTP, ABD’nin İHA saldırılarını gerekçe göstererek barış diyaloglarına yanaşmıyordu.

Pakistan hükümetiyle Taliban arasında müzakerelerin başladığı iddia edildiği günlerde ise eski TTP lideri Hakimullah Mehsud’un ABD İHA’ları tarafından öldürülmesi barış diyaloglarını çıkmaza soktu. Yeni lider ile birlikte müzakerelerin nasıl bir boyut kazanacağı merakla beklenirken, Pakistan hükümeti diyaloglara her zaman açık olduklarını yineliyor ancak Taliban, hükümeti sorumlu göstererek intikam yeminleri ediyor.

TTP liderlerinden Ehsanullah Ehsan , Pakistan hükümetinin barış müzakereleri ile ilgili ısrarı ile ilgili diyalog ihtimalinin sıfırın altında olduğunu kaydetti. Böylelikle 2004’te başlayan ABD İHA saldırıları Pakistan kamuoyunda tepki toplamaya, Pakistan hükümetinin de başını ağrıtmaya devam ediyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: