ERGENEKON DAVASI : ‘Yargılanan kişi suçlu mu belli değil’


Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi davası karar aşamasında. Çelebi’nin ailesi ise yüklemenin yanlışlıkla değil kasten yapıldığı düşüncesinde…

Mehmet Ali Çelebi, 19 Eylül 2008’de Ergenekon soruşturmaları kapsamında gözaltına alındı. Telefonuna ve diğer şahsi eşyalarına el kondu. Soruşturma kapsamında tutuklandı. Mahkeme sürecinde, Çelebi’nin telefonuna aynı dönemde Hizbut Tahrir örgütüyle bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Mahmut Oğuz Kazancı’nın 139 numaradan oluşan rehberinin yüklendiği ortaya çıktı. Emniyetten mahkemeye “sehven yüklendi” açıklaması geldi.

‘Beraatimi istiyorum

Soruşturmada Çelebi’nin gözaltında bulunduğu sırada telefonunun açıldığı ve yükleme yapıldığı anlaşıldı. Soruşturma sonucunda İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne görevli polis memuru Hanefi Özaydın hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İlk duruşma 19 Eylül’de yapıldı. Sanık polis memuru “Müştekinin telefonunu ben inceledim, bilgisayara taktım. Telefondaki rehber ve SMS kayıtlarını incelemek için böyle yapıyoruz. Çıktıları alarak ilgili birime teslim ettim. Benim görevim bundan ibarettir. Suçsuzum, beraatimi istiyorum” diye kendini savundu. Avukatı Ali Çelik de müvekkilinin kullandığı bilgisayar programının ekleme ya da çıkarmaya yapma özelliği olmadığını belirterek sadece takılan sim kartın dökümünü verme özelliğine sahip olduğunu söyledi.

İkinci duruşmada söz alan Teğmen Çelebi ise “Kayıtlar bilerek rehberime yüklendi. Bu nedenle mağdur oldum” dedi. Polis memuru ise Çelebi’nin bu ifadelerine “Telefona yanlışlıkla eklenen bölümler yüzünden tutuklanmadı. Tahliye gerekçesi de bu değildir” sözleriyle itiraz etti. Dava sürecinde savcılar değişti. Son savcı mütalaasında sanığın 2 yıla kadar hapis öngörülen “görevi kötüye kullanmak” suçundan değil 3 ay ile 1 yıl arasında ceza öngören “görevi ihmal” suçundan cezalandırılmasını istedi. Duruşma 28 Kasım’a ertelendi.

‘Suçlulara ulaşılamayacak’

Çelebi ailesi ise karamsar… Baba Muharrem Çelebi, “Yargılamada 6 savcı değişti. 7 savcı dava açtı. Dava açılan kişi gerçek suçlu mu değil mi o da belli değil. Biz yüklemenin sehven değil, kasten olduğunu düşünüyoruz. Bu yargılamada gerçek suçlulara ulaşılamayacak. Bu işi yapanlar canlar yakmaya devam edecek” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: