ERGENEKON DAVASI : Kürtler generallerin cezalandırılmasını talep ediyor


Türkiye’deki insan hakları izleme örgütleri, 1990’lı yıllarda Kürtlere karşı cezalandırma operasyonlarına katılan yüksek rütbeli askerlerin hesaba çekilmesini talep ediyor. “Ergenekon” davasının materyallerinde, Kürt yerleşim birimlerinde cezalandırma operasyonlarına komuta eden generallerin adları geçiyor.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, generallerin sadece darbe girişimi nedeniyle değil, Kürt halkına karşı işledikleri suçlardan dolayı da cezalandırılması gerektiği görüşünde.

Rusya’nın Sesi radyosunun isteği üzerine Koçer Kikan, Tahir Elçi ile bir söyleşi yaptı. Tahir Elçi şunu söyledi:

“1990’lı yıllarda, Kuzey Kürdistan’ın 17 bini aşkın sakini mahkemeye çıkarılmadan öldürülmüştü. Bu cinayetler, Türk ordusunun askeri istihbarat subayları ve jandarmalar tarafından işlendi. Onlar, Kürt kentlerinde sivil giyim ve sivil araçlar kullandı. Her an, Kürt kurtuluş mücadelesine katılıyor şüphesiyle her bir Kürdün evine baskı düzenleyebiliyordu. Tutuklayıp götürdüklerinin çoğu, geri dönmüyordu. Birçoğunun cesedi daha sonra kent dışında bulunuyordu. Aralarında yazar Musa Anter, TBMM milletvekili Mehmet Sinsar, ünlü Kürt politikacı Vedat Aydın ve diğer ünlü kişiler vardı. O yıllarda Lice, Kulp ve Şirnak kentleri ateşe verilerek yerle bir edilmişti. Bugüne kadar bu cinayetlerden kimse yargılanmadı. Resmi olarak tüm bu cinayetlerin üstü açılmadı.

2009 yılından başlayarak hükümet bu yönde bazı adımlar attı. Örneğin, Şirnak kentinin yakılıp yıkılmasına komuta eden General Mete Sayar mahkemeye çıkarılmıştı. Jandarma özel birliği olan JİTEM’in yargılanma süreci de başlamıştı. Ayrıca Ergenekon davası çerçevesinde birçok general, yüksek rütbeli subay ve devlet adamı mahkum edildi. Fakat sadece darbe teşebbüsü nedeniyle mahkum edildiler. Kürdistan’ın sivil halkına karşı işledikleri suçlar için kimse bugüne kadar cezalandırılmadı. Türk kanunlarına göre cinayetin üstünden 20 yıl geçtikten sonra dava zaman aşımına uğruyor.

Türkiye, BM üyesi olarak, bu tür cinayetlerin faillerinin bulunmasını zorunlu hale getiren çok sayıda uluslararası anlaşma ve sözleşme imzaladı. Üstelik bu suçlar bütün bir halka karşı, yani insanlığa karşı işlendi. Oysa insanlığa karşı işlenen suçlar için zaman aşımı uygulanamaz. Bu tür insanlık dışı eylemlerden sorumlu olanların cezalandırılmasını talep ediyor ve umut ediyoruz.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: