DOĞAL KAYNAKLAR DOSYASI /// Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr . Osman İnci : Yeraltı Kaynaklarımız Kimlerin Elinde ??


”Sizin Gaz İhtiyacınızı Karşılayalım”

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi su için açtığı kuyudan çıkan gazı kurduğu sistemle kullanmaya başladı. Ancak kuyu ABDli şirketin devreye girmesiyle kapatıldı:

2645107.jpg

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 2002 yılında su kuyusu açmak için çalışma başlatan Devlet Su İşleri (DSİ) tesadüfen bir tür gaza ulaştı. Üniversite yönetimi, kurduğu entegre tesisle gazıüniversitenin ısınma sisteminin tümünde kullanmaya başladı. Ancak kuyu, tüm Trakyadaki petrol arama, işletme ruhsatını elinde bulunduran Amerikan şirketinin devreye girmesiyle kapatıldı.Trakyadaki olay, dönemin Trakya Üniversitesinin Ziraat Fakültesi bahçesinde bir su kuyusunun açılmasıyla başladı. Üniversite yönetimi, 15 yeni üniversitenin kurulmasıyla birlikte Namık Kemal Üniversitesi adını alan yerleşkede, sulama amaçlı bir su kuyusu açmak için DSİye başvurdu. Yaklaşık 100 metre derine inildikten sonra tuzlu suyla birlikte bir tür gaz da yüzeye çıktı. Dönemin Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman İnci , yaşanan olayı şöyle anlattı:

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına başvurduk. Çalışmalar sürerken konu yayılınca bizim karşımıza bir şirket çıktı. Önce bu parselin kendilerine ait olduğunu iddia ettiler, ama bölgenin tapusunun bizde olduğunu öğrenince de şirket bize tekliflerde bulundu. Sizin gaz ihtiyacınızı karşılayalım dedi. Bizden kuyuyu kapatmamızı istediler ve mahkemeye başvurdular.

Gazın türü belirsiz,Şirketin bu itirazıüzerine kendilerinin de gazın türünüöğrenmek için TÜBİTAKa başvurduklarını anlatan İnci, Çıkan gaz, metan gazı olsaydı, bizim kullanım alanımıza giriyordu. Ama yasal düzenlemelere göre, doğalgaz üzerinde söz hakkımız yoktu. TÜBİTAK bize gazın ne olduğunun ayırt edilemediği yönünde bir rapor gönderdi ve raporun da mahkemelerde kullanılamayacağını bildirdi‿ diye konuştu.

Eski Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Özder , dünyanın hiçbir yerinde 100 metreden doğalgaz çıkmayacağını belirterek Burada kömür yatakları var, bu çıkan gaz da bataklık gazı denen metan gazıdır‿ dedi. Bunun metan gazı olması durumunda, üniversitenin bu gazı işleme hakkına sahip olacağını belirten Özder, Ama karşı taraf bunu doğalgaz sınıfına sokmak için çalıştı diye konuştu. Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mete Topgüder de mevcut yasalara göre, bir bölgede ruhsat sahibi olan şirketin o bölgedeki yeraltı doğalgaz arama haklarının tümüne sahip olduğunu belirtti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman İnci

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: