ANMA : TCDD’NİN İLK GENEL MÜDÜRÜ ERKİN, ESKİŞEHİR’DE ANILDI


Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk ile omuz omuza savaşan, TCDD’nin ilk Genel Müdürlüğü ile Bayındır Bakanlığı yapan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer alan ve Paris Büyükelçiliği döneminde binlerce Yahudi’yi kurtaran Behiç Erkin, ölümünün 52. yıl dönümünde kabrinin bulunduğu Eskişehir’de anıldı.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) Konferans Salonu’ndaki anma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’ye unutulmaz ve büyük hizmetleri bulunan Erkin’i Eskişehir’de anmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı olarak Behiç Erkin’i unutmamak anlamında çalışmalarının olacağını ifade eden Tuna, "Demiryolu ve ulaşım kültürü anlamında Eskişehir’de kalıcı eser olarak bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bunu elbirliğiyle sonuçlandıracağız. Behiç Erkin’i saygıyla anıyoruz. Böyle bir organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürü Abdurrahman Genç ise Behiç Erkin’in TCDD’nin kurucu ve demiryolları çalışanlarının adeta "babası" olduğunu bildirdi.

Onun demiryolu sevgisi ve bilgisinin Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı’nda kendisini kanıtladığını anlatan Genç, şöyle konuştu:

"Kurtuluş Savaşı’mızda da Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından cepheye yapılacak taşıma işlerini koordinasyonu ve kontrolü Erkin’e verilmiştir. Erkin, bu alanda gösterdiği başarıyla zaferin kahramanları arasında hak ettiği yer almıştır. Ebediyete intikalinin 52. yılında büyük devlet adamı ve demiryolcuların babasın Behiç Erkin’i saygı ve rahmetle anıyorum."

Erkin’in torunu Emir Kıvırcık ise Erkin’in yaşamını anlatıp, hatıratlarını paylaştı.

Etkinliğe, Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer ve TCDD çalışanları katıldı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: