İSTİHBARAT : İki istihbaratçının buluşmasında neler konuşuldu


11 Haziran 2013 tarihinde, Türkiye’de ilginç bir görüşme yapıldı. Görüşmenin taraflarından biri MİT Müsteşarı Hakan Fidan. Asıl ilginç olan görüşmenin diğer tarafıydı. İsrail’e ait özel bir uçakla ülkemize gelen MOSSAD Başkanı Tamir Pardo Fidan’ın konuğuydu. (Konuyla ilgili haberimiz için TIKLAYINIZ) Basına, İran ve Suriye konularında görüşmeler yapıldığı söylendi. Acaba gerçek öyle miydi?

Fidan-Pardo görüşmesinden yaklaşık 20 gün sonra 30 Haziran tarihinde dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile MİT Müsteşarı Fidan arasında bir görüşme gerçekleştiği öğrenildi. Bu iki görüşme arasında ilişki olduğu, İsrail’in Mursi’ye Fidan aracılığıyla mesaj gönderdiği, Mursi’ye karşı darbe olacağı konusunda MOSSAD’ın istihbaratının Fidan ile iletildiğine dair çeşitli iddialar ileri sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde İsrail’in Suriye’yi bombaladığı haberi, 5 ay sonra akla yine Fidan-Pardo görüşmesini getirdi. Lübnan’da yayın yapan MTV televizyonu, Suriye’nin Lazkiye’de bulunan hava üssüne yönelik saldırıyı İsrail’in değil, Türkiye’nin gerçekleştirdiğini ileri sürdü ve kaynağının İsrailli yetkililer olduğunu belirtti.

Yine dünyaca ünlü bir internet gazetesinin sitesinde (WND), saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği, istihbaratın ise Türkiye tarafından sağlandığı yazıldı. İsrail’e istihbarat sağlandığı iddia edilen saldırıda amacın Hizbullah’ın füze rampalarının olduğu vurgulandı.

Ürdünlü bir istihbaratçının yine aynı internet gazetesine yaptığı açıklamada ise Türkiye ve İsrail’in, Suriye’deki Esad rejimini zayıflatmak için vurulabilecek hedeflerin listesini yaptıklarını ileri sürüldü. 11 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşen MİT-MOSSAD görüşmesinde bu konunun masaya yatırılıp yatırılmadığı merak konusu.

ERDOĞAN’A 10 SORU

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, 11 Haziran tarihli MİT-MOSSAD görüşmesine vurgu yaparak, Suriye’nin vurulması olayının bu görüşmede karara bağlanıp bağlanmadığı iddialarını dile getirerek, Başbakan Erdoğan’a şu soruları sordu:

1. MİT-MOSSAD arasında yapılan görüşmenin gündem konuları nelerdir? Bu görüşmede neler konuşulmuştur?

2. Fidan-Pardo görüşmesinde Mısır konusu gündeme gelmiş midir?

3. Fidan’ın Mursi’ye götürdüğü mesajlar nelerdir? Bu mesajların iletilmesi konusunda tarafınızdan herhangi bir görevlendirme yapılmış mıdır? Basına da yansıyan, Fidan’ın Mursi’ye devrileceğine dair uyarısının istihbaratı nereden edinilmiştir? İsrail bu konuda istihbarat kaynaklığı yapmış mıdır?

4. MİT-MOSSAD görüşmelerinde Mavi Marmara baskını konusu gündeme gelmiş midir? Gelmişse iddianamede isimleri geçen İsrailli yöneticilerle ilgili İsrail’in herhangi bir talebi olmuş mudur?

5. Mavi Marmara baskını sonrası İsrail ile yapılan görüşmeler hangi aşamadadır? Bu görüşmelerin ne zaman sonuçlanması beklenmektedir?

6. Mavi Marmara baskınıyla ilgili yargılama hangi aşamadadır?

7. Suriye’de Esad rejimine karşı Hükümetiniz ile İsrail’in aynı görüşleri benimsediği düşünüldüğünde, Esad’ın devrilmesi konusunda İsrail ve Hükümetiniz ne gibi ortak çalışmalar yapmaktadır?

8. Türkiye’nin, Lazkiye’de bir hedefi vurduğu iddiaları doğru mudur?

9. Bir başka iddiada Türkiye’nin İsrail’e, vurması için Suriye’ye dönük istihbarat bilgisi verdiği iddiaları doğru mudur?

10. Önergenin gerekçesinde belirtilen MİT-MOSSAD görüşmelerinde Suriye’deki vurulacak hedeflere ilişkin çalışma yapılmış mıdır? Bu toplantıda Suriye konusunda neler konuşulmuş, İsrail ile hangi konularda anlaşmaya varılmıştır?

Odatv.com

MİT, Mossad’ın Postacılığını mı yaptı

Aydınlık yazarı Mehmet Ali Güller, MİT’in Mursi ile görüşmesi öncesinde Türkiye’ye gelen MOSSAD Başkanı Tamir Pardo ile bir görüşme gerçekleştiğini hatırlatarak Hakan Fidan’ın MOSSAD’ın postacılığını yapıp yapmadığını sordu. Güller ayrıca hükümetin ve İsrail’in ortak bir şekilde Mursi’nin arkasında olduklarını anlattı. İşte Güller’in o yazısı:

"Star gazetesi dün “Bölge hareketli, tedbirlerinizi alın” diyerek, MİT’in Mursi’yi “darbeden” önce uyardığını yazdı. Haberi manşet spotundan özetleyelim: “MİT Müsteşarı Fidan darbeden 15 gün önce yaptığı görüşmede Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’ye Ankara’nın ‘Bölge hareketleniyor. Dikkatli olun” mesajını iletti. (Star, 23 Ağustos 2013)

Star’a göre Fidan, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Mursi’ye gitmişti!

Önceki gün de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Kanal 24’te, Fidan ile Mursi’nin “darbeden” 10-15 gün önce görüştüğünü açıklamıştı.

Bu açıklamalara ve haberlere bakılırsa, Mursi’nin devrileceğini birileri öngörüyordu. Peki, öngören MİT miydi, yoksa bir başka istihbarat örgütü müydü?

“Ne önemi var, önemli olan tespit edilmiş olmasıdır” diyebilirsiniz kuşkusuz… Ama bizce önemi var! Şundan:

PARDO FİDAN’A, FİDAN MURSİ’YE

Birkaç yazımızda anımsattık. İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’ın başkanı Tamir Pardo, 11 Haziran’da apar topar İstanbul’a geldi. (Hürriyet, 12 Haziran 2013)

Basına yansıyan haberlere göre Tamir Pardo, Hakan Fidan’la görüşmüştü. Pardo’nun çantasında İran ve Suriye dosyaları ile Gezi eylemleri dosyası vardı!

Bu görüşme ve konuşulan konular hiç yalanlanmadı. Hatta AK-Medya, Başbakan ve kurmaylarının dile getirdiği “Gezi’nin arkasında faiz lobisi var, Yahudi diasporası var” gibi saptırmaları gölgelememek için hiç üzerinde bile durmadı!

Zira üzerinde durulsa, ortaya Pardo’nun kendi ülkesini AKP’ye ispiyonladığı gibi bir saçmalık çıkacaktı!

Her neyse… Sonraki gelişmelere bakılınca, Pardo’nun çantasında bir Mısır dosyası da olduğu anlaşılıyor! Hatta esas dosyanın Mısır olduğunu bile söyleyebiliriz.

Büyük olasılıkla Mursi’nin devrilebileceğine ilişkin istihbarat MOSSAD’ındı. İsrail, Mursi’yi MİT ve AKP üzerinden uyarıyordu.

Fidan-Pardo görüşmesi 11 Haziran’da, Fidan-Mursi görüşmesi de 30 Haziran’dan 15 gün önce gerçekleşti!

İSRAİL ‘DARBENİN’ DEĞİL, MURSİ’NİN ARKASINDA

Elbette şöyle denilebilir: Tamam, MOSSAD MİT’e Mursi’nin devrilebileceği istihbaratını getirmiş olabilir. Ama bu bilgiyi Mısır’a daha alt düzeyde bir kanal götüremez mi? İlle de Hakan Fidan’ın mı götürmesi gerekiyor?

Birincisi, Star’ın haberine bakılırsa Fidan‘ı Erdoğan göndermiş! İkincisi ve daha önemlisi, Fidan’ın tıpkı Erdoğan gibi tek çalıştığı gerçeği… Geçenlerde tüm müsteşar yardımcılarının ilk defa kurum dışından atandığını da özelikle belirtelim.

Tabii şu da söylenebilir: Mursi’nin devrilebileceği istihbaratını MOSSAD MİT’e, MİT de bizzat Mursi’ye iletmiş olabilir, ne var bunda?

Şu var: Erdoğan’ın “Belge elimizde, Mısır darbesinin arkasında İsrail var” sözlerinin uçurulmuş bir balon olduğunu ortaya koyuyor!

İran’a karşı Kürecik’te İsrail’e kalkan olan, Tel Aviv’in OECD üyeliğine ve Akdeniz diyalogu çerçevesinde NATO çalışmalarına katılmasına onay veren, Suriye’yi vurması için İsrail uçaklarına hava sahasını açan AKP, Mısır’da da İsrail’le aynı cephededir!" (Mehmet Ali Güller-ulusalkanal.com.tr)

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: