İSTİHBARAT : Hakan Fidan Kimdir ? ve Hayatı


Özel Yetkili Savcı’nın ifadesinin alınması için çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, son günlerde Türkiye’nin en çok konuştuğu isim oldu. Peki kimdir Hakan Fidan? Hakan Fidan kimdir? Hakan Fidan nereli, kaç yaşında, kariyeri nedir? İşte Hakan Fidan hayatı ve yaşamı ile biyografi ve hakkında tüm merak edilenler…

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da doğdu. 1986’dan 2001 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 15 yıl astsubay olarak görev aldı.

Mecburi hizmetinin tamamlamasının ardındna askerliği kendi isteğiyle bırakan Fidan, University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.

MİT Müsteşar Yardımcılığı"na, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan atandı. Fidan, 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK"dan ayrıldıktan sonra 4 yıl süreyle Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevinde bulunmuştu..

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı"na, 2,5 yıldır Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan Atandı. 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK"dan ayrıldıktan sonra bürokraside hızla tırmanan Fidan"ın Mayıs ayında emekliye ayrılacak olan Emre Taner"in yerine MİT Müsteşarı olması bekleniyor. Son olarak ABD"de yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi"nde Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türk heyetine teknik konulardaki rehberliği nedeniyle “nükleer şerpa” olarak adlandırılan 42 yaşındaki Fidan, müsteşar olduğu takdirde MİT"in en genç patronu olacak.

1968 yılında Ankara"da doğan Fidan, 1986-2001 yılları arasında 15 yıl süreyle astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri"nde görev yaptı. Ordudan ayrıldıktan sonra çeşitli büyükelçiliklerde görev yapan Hakan Fidan, 14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu"na bölgesel temaslarda eşlik etti. TİKA Başkanlığı döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül ile yakın çalışma içinde olan Fidan"ın, Müsteşar Yardımcılığı sırasında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın pek çok yurtdışı gezisine ve yabancı devlet adamları ile görüşmelerine katıldığı ifade ediliyor. Abdullah Gül"ün Çankaya Köşkü"ne çıkması üzerine bir ara Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için de adı geçen Fidan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütürken 2008 yılı Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine ve Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliğine getirildi.

Dışarıdan ikinci müsteşar

MİT Müsteşarlığı"na getirilmesine kesin gözüyle bakılan Fidan, bu göreve atanırsa büyükelçi iken MİT Müsteşarlığı"na getirilen Sönmez Köksal"dan sonra dışardan teşkilatın başına gelen ikinci isim olacak.

İlk sivil Sönmez Köksal"dı

MİT Müsteşarlığı"na kuruluşundan 1992 yılına kadar korfeneral rütbeli subaylar getiriliyordu. Son olarak korgeneral rütbesindeki Teoman Koman bu göreve getirilmişti. Bu gelenek, büyükelçi Sönmez Köksal"ın MİT Müsteşarı olmasıyla sona erdi.

MGK"da kesinleşecek

Görev süresi 27 Mayıs günü sona erecek olan MİT Müsteşarı Emre Taner"in yerine geçecek yeni isim 29 Nisan günü yapılacak MGK toplantısında kesinleşecek. MGK"da, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve askeri kanadın yapacakları değerlendirmenin ardından MİT Müsteşarı kararı da kesinlik kazanacak.

Müsteşarların 68 yaşın sonuna kadar görev yapabilmelerini öngören yasaya göre görev süresi iki kez 6"şar ay uzatılan 68 yaşındaki Emre Taner, 15 Haziran 2005 tarihinden bu yana, MİT Müsteşarlığı görevinde bulunuyor.

43 yıldır teşkilatta görev yapan Taner"in yaş haddini doldurması nedeniyle yerine gelecek isim, 2937 sayılı MİT Kanunu"na göre atanacak. Atama MGK"da görüşüldükten sonra Başbakan"ın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile yapılıyor.

TİKA"daki hizmetleri takdir topladı

Hakan Fİdan, 1986-2001 yılları arasında astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri"nde görev yaptı. Almanya"daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı"nda yurt dışı görevinde bulunan Fidan, ordudan ayrıldıktan sonra Avustralya"nın Ankara Büyükelçiliği"nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak çalıştı. University of Maryland University College"den Yönetim ve Siyaset Bilimi üzerine lisans dereceleri alan Fidan, Bilkent Üniversitesi"nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Fidan"ın master tezi, “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise, “Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” konusunda oldu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Viyana), Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü (Cenevre) ve Verification Technologies Research Center"da (Londra) akademik araştırmalarda bulundu. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde dersler verdi.

2003-2007 yılları arasında, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı yapan Fidan, TİKA"nın yurtdışındaki faaliyetleri ile Türk dış politikasının etkin yürütülmesine katkı verdi. Fidan"ın TİKA başkanlığı döneminde Türkiye, OECD nezdinde "donör" (yardım veren ülke) sıfatını kazandı. Hakan Fidan"ın, başında bulunduğu TİKA"nın yaptığı başarılı hizmetlerini anlattığı bir MGK toplantısında, asker üyelerin de takdirini kazandığı belirtiliyor.

Diğer taraftan; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MİT Müsteşarı Hakan Fidan"a destek vererek, “Herkes şunu iyi bilmeli ki Türkiye ve Türkiye’yi yöneten AK Parti Hükümeti,diktiği Fidan’ı sökmez, söktürmez” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Bekir Bozdağ, “Hakan Fidan’ın; millet, milletin tam egemenliği, vatan, devlet, bayrak ve bağımsızlığımıza sadakati tamdır, tartışılmaz. Sayın Fidan hakkında yazılan haber ve yorumlar ile bazı güçlerin ona karşı duruşlarının ana nedeni, onun bu değerlere tartışmasız sadakatidir. Sayın Başbakanımızın Fidan’ı atamasının ne kadar doğru, stratejik bir tercih olduğunu, yazılan haber ve yorumlar bir kez daha göstermiştir. Herkes şunu iyi bilmeli ki Türkiye ve Türkiye’yi yöneten AK Parti Hükümeti, diktiği Fidan’ı sökmez, söktürmez. Herkes bu gerçeği görmelidir” ifadelerini kullandı.

http://www.haberyurdum.com/tgswd-hakan-fidan-kimdir-ve-hayati-210382h.html#ixzz2kHMSNpHL

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: