TEKNOLOJİ : Baz istasyonları bir tık uzaklıkta


Vatandaşlardan gelen şikâyetleri dikkate alan BTK, baz istasyonlarıyla alakalı detaylı bilgi ihtiva eden internet sitesi kurdu. ‘https://www.turkiye.gov.tr/baz-istasyonlari’ adresli sitede 85 bin baz istasyonunun ölçüm değerlerini öğrenmek mümkün.

GSM operatörlerinin şehir merkezlerinde kurduğu baz istasyonlarının kaçak kurulduğu, sağlığa zarar verdiği iddiaları sık sık gündeme geliyor. İstasyonların kaldırılması için zaman zaman eylemler bile düzenleniyor. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), baz istasyonlarıyla ilgili tartışmaları azaltacak önemli bir uygulamayı hafta başında hayata geçirdi. Artık BTK’nın veri tabanında kayıtlı Türkiye genelindeki 85 bin baz istasyonunun tamamına ait ölçüm değerleri bir tıkla öğrenilebiliyor. Kullanıcılar e-devlet şifresiyle girdiği internet adresinden bulundukları mekândan 1 kilometreye kadarki alanda baz istasyonu olup olmadığını, varsa elektromanyetik değerleri gibi her türlü bilgiyi ayrıntılarıyla öğrenebiliyor.

Uygulamanın iki günde internet adresini 20 bine yakın kişi ziyaret etti. 56 bin baz istasyonuyla ilgili tarama yapıldı. Uygulamaya bu kadar ilgiyi beklemediklerini ifade eden BTK yetkilileri, bu sayede baz istasyonlarının kaçak kurulduğu yönündeki yanlış bilgilenmeden kaynaklanan olumsuz tepkilerin hem de kuruma olan şikâyetlerin azalacağını vurguladı. BTK, GSM şirketleri, vatandaşlar ve belediyeler arasında yıllardır tartışma konusu olan baz istasyonlarıyla ilgili bir süredir bilinçlendirme çalışması yapıyor. Bu kapsamda farklı illerde çeşitli toplantı ve paneller düzenleniyor. Özellikle baz istasyonlarının kaçak kurulduğu ve yaydığı elektromanyetik değerlerin insan sağlığına zararlı olduğuna yönelik algıların doğru olmadığını anlatmak için ölçüm değerleri ve uluslararası kuruluşlarca belirlenen limit değerleri ortaya konuluyor.

Ayrıca Türkiye’deki tüm baz istasyonları hakkında kurulum yapılmadan önce BTK bölge müdürlüklerince güvenlik sertifikası düzenlendiği anlatılıyor. Güvenlik sertifikası düzenlenen elektromanyetik alan ölçümleri de BTK’nın yetkilendirdiği ölçüm yetki belgesi olan kuruluş ve kişilerce gerçekleştiriliyor. BTK, yoğun şikâyet aldığı baz istasyonlarıyla ilgili vatandaşların daha hızlı bilgi almalarını sağlamak amacıyla https://www.turkiye.gov.tr/baz-istasyonlari adresinden veri tabanındaki tüm istasyonlara ait tüm bilgileri 4 Kasım itibarıyla sunmaya başladı. Bu sistemde vatandaş e-devlet şifresiyle arama yapabiliyor. Arama yapan kişi, bulunduğu yerin bir kilometre civarındaki kayıtlı bütün baz istasyonlarının ölçüm değerlerini görebiliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: