İRAN DOSYASI : HUSİ ÖRGÜTÜ TANKLAR, TOPLAR VE AĞIR SİLAHLARLA SALDIRIYOR


İRAN ANALİZ / Yüzlerce insanın öldürüldüğü ve yaralandığı Yemen’in kuzeyindeki Demmac bölgesine yönelik İran destekli Şii Husi örgütü militanlarının saldırısı sürüyor. Aralarında tankların da bulunduğu füzeler, ağır toplar ve silahlarla gerçekleştirilen saldırının geniş bir alanı kapsadığı, yerli aşiretlere yönelik saldırı ve tacizlerin yanı sıra tehcir ve tutuklamaların da artarak devam ettiği bildiriliyor. Tanklar, Hummer zırhlı araçları ve ağır makinali silahlarla saldıran Husilere, İranlı ve Hizbullah uzmanları da destek veriyor.

Arabulucuların Husi terörünün durması yönündeki çalışmalarının ise fayda vermediği, saldırıların eskisinden daha fazla şiddetlenerek devam ettiğini kaydetti kaynaklar. Sahadaki silahlı saldırıların durması yönündeki aşiret ileri gelenleri, alimler ve önde gelen şahsiyetlerin arabulucuk teklifini reddeden Şii Husi örgütünün siyasi olarak da uzlaşma tekliflerini dinlemediği, Demmac’a yönelik saldırılarını sürdürdüğü kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta da devam eden saldırıların 30 Ekim tarihinde başladığını belirten yerel kaynaklar, Husi militanlarının ağır silahlar kullandığını, öğle namazı esnasında hedef aldıkları bir camide altısı cemaatten olmak üzere 20 sivili öldürdüğünü belirtti. el-Masdar Online’a konuşan görgü tanıklarının bildirdiğine göre Husi militanların gerek Yemen ordusuna ait resmi askeri üniformalar gerekse özel kuvvetlere ait üniformalar ile savaşıyor.

Öte yandan Maarib Press adlı kaynak ise Cuma günü Demmac bölgesinde Dehfeş bölgesindeki İç Güvenlik Karargahı tarafından bombardımanın yapıldığı ve zırhlı araçların bölgede yayıldığını yazdı.

Yemen haber kaynakları geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana şiddetini artıran Husi Şii örgütünün kullandığı silahlarla ilgili görgü tanıklarında aldığı şu bilgileri paylaştı:

1- 3 adet tank

2- 3 adet 85 mm. uzun menzilli top

3- 6 adet 210 mm havan topu

3- 8 adet B-10 tipi bombaatar

4- 4 adet 37 mm makinali

5- 3 adet 23 mm makinalı

6- 3 adet Amerikan zırhlı Hummer aracı

7- 3 zırhlı araç

8- 2 BMP tipi zırhlı araç

Bunların yanı sıra: Katyuşa füzeatar bataryaları, Folcan beş makinali silah, 14.7 mm makinalı silah, 82 mm sayısı bilinmeyen havan topları ve silahların Şii Husi militanlarınca kullanıldığı ifade edildi.

Suudi Ukaz Gazetesi ise Demmac bölgesine yönelik Husi saldırılarının planlanması noktasında Lübnanlı radikal Caferi Hizbullah militanlarından uzmanların da deniz yoluyla Saade bölgesine ulaştığını yazdı. Gazetenin yerel aşiretlere dayandırdığını iddia ettiği habere göre Husilere teknik destek veren İranlı uzmanlar da bölgede varlığını sürdürüyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: