TERÖR : İstihbarat El Kaide için uyardı


Esad’ın maşası örgütün Türkiye’de eylem hazırlığı yaptığı istihbaratları alındı.

Suriye’de faaliyet gösteren ve Irak El Kaidesi olarak bilinen grupların Türkiye’ye yönelik saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair istihbaratlar artıyor. Elde edilen bilgilere göre son bir ay içerisinde bu konuda en az üç istihbarat alındı.

Giderek artan El Kaide tehdidini Suriye konusunda görevli Koordinatör Vali Veysel Dalmaz da doğruladı. Söz konusu örgütlerin daha önce de saldırı teşebbüsleri olduğunu belirten Dalmaz, Suriye’de rejimle işbirliği içerisinde olan El Kaide tehdidinin Türkiye açısından giderek büyüdüğünü söyledi. Daha önce de Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt bir bildiri yayınlayarak Türkiye’de büyük şehirlerde bombalı eylem yapma tehdidinde bulunmuştu. Bu belge daha sonra bazı çevrelerce yalanlandı.

Ancak Dalmaz, bu tehdidin de doğru olduğunu belirtti. Jandarma ve MİT’in derlediği istihbarat bilgileri doğrultusunda 81 ildeki güvenlik birimleri El Kaide saldırısı konusunda uyarıldı. Saldırı planının Irak El Kaide’sinin merkez üssü konumundaki Suriye’nin Rakka kentinde yapıldığı belirtilirken, çok sayıda bombalı aracın da Türkiye’ye yönelik saldırılar için hazırlandığı kaydedildi. Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt Akçakale’nin karşısında bulunan Tel Abyad kapısının Türkiye tarafından kısmen kapatılmasına karşı çıkıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin kendilerini Suriye muhalefeti içerisinde görmesini istiyor.

Rejimle işbirliği içerisinde olan El Kaide, Suriye’de giderek güçleniyor. Daha önce Suriye’nin desteğiyle Irak’ta ABD’ye karşı savaşan El Kaideci gruplar Türkiye’nin 2003 Irak işgalindeki tutumu sebebiyle o tarihten beri Türkiye’ye düşmanlık besliyor. Suriye’deki El Kaide unsurlarının yönetici kadrolarının çoğu daha önce Irak’ta savaşan isimlerden oluşuyor. Geçtiğimiz aylarda Irak’ta bulunan Ebu Gureyb ve Taci hapishanelerine baskın yapılarak 500 El Kaideci kaçırılmıştı. Kaçırılan El Kaideciler şimdi Suriye’de savaşıyor.

Bu kişiler geçmişten beri Suriye yönetimi ile iyi anlaşan gruplar.Bu arada Türkiye sınırındaki hatta PKK’nın kontrolündeki PYD’nin etki alanı genişliyor. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında yer alan Resulayn ile Telabyad arasındaki Tel Halef bölgesinin neredeyse tamamı artık PYD’nin kontrolünde. Öte yandan üç gün önce Erzincan merkezli operasyon kapsamında Konya, İstanbul ve Diyarbakır’da toplam 16 kişi gözaltına alındı. 1 kişi de aranıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: