TEKNİK TAKİP /// Dr. Deniz GÖKÇE : Dinleyen dinleyene !


Şu anda dünyada en çok ilgi çeken konulardan biri ABD’nin NSA adlı devlet güvenlik ve istihbarat kuruluşunun hangi ülke ve kişileri gizlice dinlediğidir. Hatırlanırsa üç vakittir, yani Merkel’in telefonunun da dinlendiği (ABD tarafından itiraf edilmese de) alenen ortaya çıktığından beri ABD ile Almanya’nın ve Avrupa’nın arası bozuk.

Tabii ki ABD’li iktisatçı dostumuz Steve Hanke’nin de bu konuda söyleyecek bir iki şeyi de vardır. Biz bu ciddi konuyu biraz gırgıra vuralım. Dostum Hanke ABD’nin dünyayı gizlice dinlemesinin de bir maliyeti olmalıdır diye düşünmüş ve araştırmış. İncelemelerinin eğelenceli sonucunu da aşağıya alıyoruz.

Sonunda ABD’nin Washington Post Gazetesi tarafından da araştırılıp yayılan bilgilere göre, 2013 yılında NSA’in bütçesi tam tamına 52.6 milyar dolarmış. Bu paranın büyüklüğünü anlamak için şöyle bir örnek de verilmiş. 52 milyar dolar ABD’nin tüm tarım Bakanlığı bütçesinin iki misli kadar imiş. ABD’nin çok büyük bir Tarım ülkesi olduğunu ve yüksek dozda tarım desteği de verildiğini de unutmayalım.

Hanke bir inceleme daha yapmış ve NSA’nn bütçesinin vergi mükellefi başına yılda 574 dolara geldiğini bulmuş. Dolar kurunu iki liradan yuvarlak olarak kullanarak hesaplarsanız yılda ABD vatandaşlarına kişi başına 1150 TL civarında bir maliyet.Tabii vergi mükellefi olmayanlar istihbarat teşkilatını pek finanse etmiyorlardır ama, bu rakam ABD standartlarına göre bile kişi başına çok yüksek bir miktar!

Ancak bugünlerde ortaya çıktı ki meğer dinlenenler arasında biz de varmışız. Meğer ABD’den şikayetçi olan Avrupalılar da bizi dinlerlermiş. CIA teknisyeni Snowden’in sızdırdığı belgelerden elde edilen ve İtalyan L’Espresso dergisi tarafından da tefrika edilen habere göre İngiliz İstihbarat Servisi Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeyi fiber optik kablolar üzerinden dinlemekte imiş.

Güney Kıbrıs’ta Dikelya adlı üste bulunan Aya Nikola adındaki istasyonda görev yapan İngiliz ajanlar, resmi kıyafet giymeyip turist süsünde Kıbrıs’taki üste “derin kulak “görevlerini yapmakta imişler. Olay İtalyan, Yunan ve Alman gazeteleri ve televizyonlarının incelemeleri ile sonunda Avrupa basınına sızmış. Kıbrıs, Ortadoğu ve Akdeniz’de özellikle de İsrail ve Suriye ile ilgili konularda “sağlam bilgi edinmek için” çok uygun bir yer olarak görülüyormuş. Çünkü fiber optik hatlardan biri Suriye ve İsrail’i Kıbrıs’a bağlıyormuş. Diğer fiber optik kablolar da Kıbrıs’a Türkiye, Lübnan, Mısır, Yunanistan ve İtalya’yı bağladığından dinlemeler için en uygun kaynağı oluşturuyormuş. İngilizler 1960 yılında Kıbrıs ile yaptıkları bir anlaşma ile dinleme işlerini başlatmışlar.

Alman Süddeutsche Zeitung ise üste turist kıyafetinde dolaşan ABD ajanlarının da bulunduğunu yazmış. İngiliz Daily Telegraph Gazetesi de Türkiye’nin güney sahillerinden giden iki hatla sualtından gelen kabloların su üstündeki merkeze girdiği anda dinlenebileceğini belirtmiş .

Tabii İngiliz istihbarat teşkilatı da bu konu sorulduğunda “No comment!” cevabını yapıştırmış. Ama gene de memnun olalım ki bizi bu sefer dışlamamışlar, dinlenmeye layık görüp dahil etmişler! Sağ olsunlar, yaşasın biz de dinlemeye layığız!

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: