İSTİHBARAT : ABD, istihbarat ve askeri faaliyetleri ayırmaya hazırlanıyor


ABD’li yetkililerin verdiği bilgiye göre Obama yönetimi, ülkenin hem en büyük istihbarat ajansı hem de siber operasyonlar komuta merkezinin başına tek bir askeri yetkili atama prensibinden vazgeçmeye hazırlanıyor.

Washington Post gazetesinde çıkan bir habere göre, Amerikan Milli Güvenlik Kurulu üyeleri, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve Siber Komutanlık birimlerinin yönetimini ayırma konusunu görüşecek.

MİSYONLAR AYRILACAK

2010’dan beri uygulanan bu tartışmalı politikaya son verilirse, hem ülkenin en önemli güvenlik birimlerinin yönetiminin tek bir elde toplanmasının önüne geçilmiş olacak hem de casusluk ve askeri saldırı yönetimi gibi birbirinden çok farklı iki misyon ayrılmış olacak.

NSA’E SİVİL YÖNETİM

Bir diğer önemli gelişme de Obama yönetiminin, NSA yönetimini bir sivile bırakma yönündeki düşüncesi. Yetkililer, NSA yönetimindeki bu değişiklikliğin, dünyayı sarsan NSA belgelerinin yarattığı huzursuzluğu aşmada yardımcı olacağını düşünüyor.

"KORKUNÇ VE APTALCA"

Fakat yaşanan gelişmeler, ABD‘deki yöneticilerin bu umutlarını boşa çıkarıyor. Kısa adıyla www olan ‘world wide web’i bulan Sör Tim Berners-Lee, NSA ve İngiliz meslektaşı GCHQ’nun internet üzerinde gerçekleştirdiği izleme faaliyetleriyle ilgili "kamuoyunun önünde tam ve açık bir tartışma" yapılmasını talep etti. Guardian gazetesine konuşan Berners-Lee, NSA ve GCHQ’ya çok öfkeli olduğunu çünkü online güvenliği zayıflattıklarını söyledi. ABD ve İngiliz istihbarat birimlerinin, şifreleme yazılımlarını kırmak için verdiği mücadeleyi "korkunç ve aptalca" bulduğunu söyleyen Berners-Lee, bunun aynı zamanda teknolojiye bir ihanet olduğunu dile getirdi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: