HACKER DOSYASI : Siber Güvenlikte USTA’lık dönemi


Siber saldırıların birer savaş sebebi olarak değerlendirildiği günümüzde, gerek devlet kurumları, gerekse finans, enerji, teknoloji ve havacılık gibi kritik sektörlerin, siber saldırılar hakkında önceden bilgilendirilmesini sağlayan Ulusal Siber Tehdit Ağı platformu önce tanıtıldı.

2011 yılında Amerikan Savunma Bakanlığı’nın Siber Delil İnceleme yarışmasında şampiyon olarak adını duyuran Can Yıldızlı’nın şirketi IntelRAD tarafından geliştirilen platformun; yalnızca Türkiye değil, tüm dünya ölçeğinde bir ilk olduğunun altı çizildi.

USTA (Ulusal Siber Tehdit Ağı) isimli platformun bir “Siber İstihbarat” çözümü olduğunu belirten IntelRAD İş Geliştirme Direktörü Can Şimşek; “Siber saldırılar ile etkili biçimde mücadele etmek için, saldırıdan sonra değil, saldırıdan önce, yani proaktif olarak mücadele edilmesi gerekiyor.

Bu konu; NATO, Europol ve yurtdışındaki bir çok istihbarat servislerinin son aylardaki en önemli konusu. Dünya liderleri henüz bu tür bir siber istihbarat platformunu projelendirme aşamasında iken, bir Türk firması olarak bu denli kapsamlı bir platform geliştirmiş ve hizmete sunmuş olmaktan gurur duyuyoruz.” ifadeleri ile USTA’nın önemini vurguladı.

USTA platformuna üye olan kurumlar ile; salırganlar tarafından planlanan siber saldırı operasyonları, geliştirilen zararlı yazılımlar veya ilgili kuruma ait siber dünyanın yer altına sızmış bilgiler paylaşılıyor.

Rusça, Arapça, İngilizce ve İbranice dillerine hakim siber güvenlik uzmanlarının oluşturduğu Siber Suçla Mücadele ekibi tarafından elde edilen, doğrulanan ve yorumlanan bu bilgiler, üye kuruluşlara, önleyici tedbirler ile birlikte aktarılıyor. Böylelikle kurumların, saldırıdan “sonra” değil, “önce” önlem alınmasına olanak sağlanarak büyük kayıpların önüne geçiliyor.

Siber Dolandırıcıları İzliyorlar

Özellikle siber dünyanın yer altında (deepweb) faaliyet gösteren 300’ü aşkın kapalı hacker grubunu, özel sensör teknikleri ile izlendiğini belirten IntelRAD yetkilileri, böylelikle ülkesel olarak aktif saldırgan trafiğinin izlenebildiğini ve ayrıntılı olarak, özellikle kredi kartı dolandırıcıları gibi siber dünyadaki karanlık Pazar paydaşlarının, USTA platformu sayesinde takip edilebildiğini vurguladı.

Geçmişteki Saldırılar Önlenebilirdi Şimşek, son olarak siber istihbaratın öneminden bahsederek; “Özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde, 3 farklı dalga halinde gerçekleştirilen ve sadece Türkiye’de yaklaşık 500.000 bilgisayar kullanıcısının başta banka bilgileri olmak üzere bir çok önemli bilgisini çalan zararlı yazılım saldırısında, faal olarak faaliyet gösteren bu tür bir siber istihbarat platformu bulunsaydı, özellikle finans sektöründeki kayıpların çok büyük bir bölümü önlenebilecekti." dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: