DOĞAL KAYNAKLAR DOSYASI : Türkiye’de çıkarılan madene büyük ilgi


Dünya rezervinin yüzde 20’si Türkiye’de bulunan bentonit madeni, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Kedi kumu olarak da kullanılan ve bir çeşit kil olan bentonit, Türkiye’de özellikle Tokat, Edirne, Çankırı, Ordu, Giresun ve Konya’da çıkartılıyor – Bentonitle ilgili Almanlar Ordu-Fatsa’daki, ABD’liler Edirne Enez’deki rezervleri işletirken, İtalyanlar ise Ankara’da yeni açılacak bir sahayı işletmek için girişimlere başladı.

Yaklaşık 300 milyon tonla dünya rezervinin yüzde 20’si Türkiye’de bulunan söz konusu maden, özellikle Tokat, Edirne, Çankırı, Ordu, Giresun ve Konya’daki rezervlerden çıkarılarak ihraç ediliyor. Kedi kumu olarak da kullanılan ve bir çeşit kil olan bentonitten, ilaç, kağıt, lastik sanayinde dolgu maddesi, çimento ve seramik sanayinde ise katkı maddesi olarak yararlanılıyor.

Bentonit, yemeklik sıvı yağların ağartılması, şarap ve meyve sularının berraklaştırılması, sondaj, kozmetik, boya, tekstil, döküm ve inşaat alanlarında da yaygın kullanılıyor.
Türkiye dışında ABD, Rusya, İngiltere, Yunanistan, Almanya, Japonya, İtalya ve İspanya, önemli rezervlere sahip diğer ülkeler olurken, özellikle ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya madeni çıkartmak kadar işlemekte de dünyada önemli yere sahip bulunuyor.

Birçok ülkede bentonit madenlerini işleten ABD, Alman ve İtalyan şirketleri, dünya rezervinin 5’te 1’ine sahip Türkiye ile de yakından ilgileniyor. Almanya merkezli Süd-Chemie AG Ordu-Fatsa’daki, ABD merkezli Amcol International Edirne Enez’deki rezervleri işletirken, bazı İtalyan şirketlerinin Ankara’da yeni açılacak sahayı işletmek için girişimlere başladıkları, satın almalarla ilgili oldukları öğrenildi.

"EN DEĞERLİSİ SODYUM BAZLI"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan Arol, bentonitin sodyum ve kalsiyum olmak üzere iki çeşidinin bulunduğunu belirterek, bunlardan en değerli ve en zor bulunanın sodyum bazlı bentonit olduğunu söyledi.

Sodyum bazlı bentonit yataklarının çok büyük bölümünün Tokat’ın Reşadiye ilçesinde yer aldığını ve bu yatakların bir Türk şirketi olan Samaş AŞ tarafından işletildiğini bildiren Arol, "Bentonit kendi ağırlığının 6-7 katı miktarda suyu içerisinde tutabilen bir özelliğe sahip. Bundan dolayı eski dönemde çocuk bezi olarak da kullanılırmış. Günümüzde ise yaygın olarak ürünlerde kıvamlaştırıcı olarak yararlanılıyor" diye konuştu.

Türkiye’nin bentonitten yeterince faydalanamadığını dile getiren Arol, hammadde olarak çıkan bentonitin işlenerek ülkeye geri geldiğini, bunun da ciddi katma değer kaybına neden olduğuna dikkati çekti.

http://haber.stargazete.com/ekonomi/turkiyede-cikarilan-madene-buyuk-ilgi/haber-804611#ixzz2k6FQCB1P

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

One thought on “DOĞAL KAYNAKLAR DOSYASI : Türkiye’de çıkarılan madene büyük ilgi

  1. sguz21 09/11/2013, 07:53 Reply

    Reblogged this on sguz21/TÜRKİYE/İstanbul.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: