CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : Güçlülerin Hukukunu Himaye Edenler !!!!


7 Kasım 2013

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sn.Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Atilla Kart

CHP Konya Milletvekili

İlgi ; Dönemin Adalet Bakanlarına sunulan 06.05.20008 tarih-3530, 15.07.2008 tarih -4541, 17.10.2008 tarih-5373, 18.04.2012 tarih 7/6474 sayılı önergelerimiz.

–İlgi önergelerimizde ve mezkur cevaplarda ortaya çıkan bulgulara göre;14 Ocak 2008 tarihinde vuku bulan ve kamuoyunda artık “Trafik Cinayeti” olarak adlandırılan olay sonucunda Sinem Reyhan Yalçın hayatını kaybetmişti. Olayın faili olan Faruk Kalkavan ve arkadaşlarının alkollü oldukları, olay günü kokain kullandıkları, aşırı süratle ve slalom yaparcasına araç kullandıkları, emniyet şeridinde park halindeki aracını kontrol eden Sinem’e çarptıkları , otonun 130 metre kadar durabildiği , fren izinin olmadığı açıklık kazanmıştır.

Bu olayın sonucunda fail Faruk Kalkavan, Hükümet üzerindeki nüfuzunu kullanmış, adil yargılamaya müdahale sonucunu yaratan gelişmeleri yaratmış ve mahkumiyet kararı öncesinde elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçmıştır. 60. Hükümetin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman’ın da bilgisi dahilinde gelişen pek çok gelişmeye rağmen ; yargı ve idari mekanizmaların görevlerini bihakkın yapmaması sebebiyle , hükümlü Faruk Kalkavan’ın Türkiye’ye iadesi uzun süre sağlanamamıştır. Hükümlü Faruk Kalkavan Belarus’ta iş adamı olarak faaliyetini sürdürmüştür.

Ailenin olayı ısrarla takip etmesi ve kamuoyunun duyarlılığı sonucunda Belarus’ta yakalanan Faruk Kalkavan , cezasının infazı için 9 Ağustos 2012 tarihinde Ümraniye Cezaevine konulmuştur.

Faruk Kalkavan’ın infaz aşamasında da , Hükümet üzerindeki nüfuzu yoluyla kendisine imtiyazların yaratıldığı ve infazın adeta içinin boşaltıldığına dair bilgiler kamuoyuna yansımıştır. Temmuz ayında İstanbul’da, rüşvet karşılığında cezaevine silah, uyuşturucu ve cep telefonu soktukları iddiasıyla aralarında Silivri 1 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü , Kartal Açık Cezaevi Müdürü ve Polislerin de bulunduğu 35 kişinin gözaltına alınması olayıyla bağlantılı olarak ; rüşvet verdiği iddiasıyla Faruk Kalkavan hakkında da soruşturma başlatılmıştır. Esasen, Kalkavan’ın bu suçlamayı kabul ettiği , görevlilere para vermek zorunda kaldığı yönünde savunmalar yaptığı da bilinmektedir.

–Ortaya çıkan bu bulgulara göre; Ceza İnfaz Yasasına göre açık cezaevinde yatan hükümlü hakkında artık denetimli serbestlik hakkının kalkması ve kapalı cezaevinde infazın yapılması gerekirken; adı geçenin , işine ve üniversiteye devam ettiği , yıllık izinlerinin dışında gündüzleri Üniversite eğitimini sürdürdüğü bilinmektedir.

Yukarıda sözü edilen rüşvet operasyonuyla bağlantılı olarak ayrıca yargılama yapılması ve beraberinde de mevcut infaz hükümlerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiği açıktır.

İlgi önergelerde safahatı açıklandığı ve iş bu önergede de belirtildiği üzere; hükümlü Faruk Kalkavan’ın Adalet Bakanlığı tarafından himayesinin devam ettiği ve kendisine özel imtiyazların yaratıldığını gösteren bulgular söz konusudur. Yargılama aşamasında kamu vicdanını yaralayan adaletsizliklerin, infaz aşamasında da bir başka boyutuyla devam ettiğini gösteren gelişmeler varlığını sürdürmektedir.

Sözü edilen bilgi ve değerlendirmeler ışığında soruyoruz;

(1) Hükümlü Faruk Kalkavan ile ilgili cezanın infazı hangi aşamadadır?

Denetimli serbestlik durumu nedir?

(2) Rüşvet verdiğini kabul eden Kalkavan ile ilgili adli soruşturma hangi aşamadadır?

Bu soruşturmanın mevcut infaza etkisi ve sonuçları nedir?

Yasal ve idari gerekleri yapılmış mıdır?

7 Kasm 2013 soru nergesi Sayn Adalet Bakanna Trafik Cnayeti.doc

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: