AK PARTİ DOSYASI : Yeni Başbakanlık ”Selçuklu Misyonu” ile İnşaa Ediliyor


Atatürk Orman Çiftliği’nde Orman Genel Müdürlüğü arazisine inşa edilen yeni Başbakanlık binasını havadan görüntüledi.

Bazı detayları sır gibi saklanan, ‘Beyaz Saray’ veya ‘Pentagonu modeli’ olarak da adlandırılan yeni Başbakanlık binasında inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Kaba inşaatı bitirilen binanın ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre; Söğütözü’ndeki 150 dönüm arazi üzerinde, Selçuklu mimarisine uygun olarak inşa edilen yeni Başbakanlık binasının 3 katlı olması öngörülüyor. Cumhurbaşkanlığı gibi birden çok girişi bulunan yeni bina, yaklaşık olarak 650 milyon liraya mal olacak.

Türkiye’nin siyasi tarihine 75 yıl boyunca tanıklık eden, tam 29 başbakan ve 61 hükümete ev sahipliği yapan Başbakanlık binasının da yeni binanın tamamlanmasının ardından müzeye dönüştürülmesi planlanıyor.

Türkiye’nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olması beklenen yeni Başbakanlık binası, bomba, füze gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı olacak.

Yeni binanın eksi 2′nci katına doğal afetlerde kullanılmak üzere ‘Kriz Merkezi’ kurulacak. Çelik destekli özel betonlarla yapılan bu merkez, savaş, kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber saldırılar ile terör eylemlerinde ise ‘Hükümet Harekât Merkezi’ olarak kullanılacak.

Osmanlı, Selçuklu ve Anadolu Beylikleri mimarisinin esintilerini barındıracak olan ve ‘Türkiye’nin Beyaz Sarayı’ olarak nitelenen yeni başbakanlık binası Türkiye’nin en iyi korunan binalarından biri olacak.

Yeni Başbakanlık binasının rengi ise ‘beyaz’ olacak. TOKİ Başkanı Ahmet Karabel, renk tercihinin gerekçesini ‘Beyaz olduğu zaman daha geniş, daha ferah bir görüntü arz edecektir. Beyaz olması binayı daha ferah gösterir’ olarak dile getirmişti. Taşınma sonrasında ise bakanlıklarda bulunan eski başbakanlık binasının müze haline dönüştürülmesi öngörülüyor.

EN GÜVENLİ KAMU BİNASI OLACAK

En fazla 3 katlı olacak binanın odalarının yüksekliği 4-5 metreyi bulacak. Kampüs şeklinde olacak binanın protokol girişinin Devlet Mezarlığı’nın olduğu bölümde yer alması öngörülüyor. Yeni Başbakanlık Hizmet Binası’nın Cumhurbaşkanlığı gibi birkaç giriş kapısının olması planlanıyor. Yapımının tamamlanmasının ardından yeni Başbakanlık, Türkiye’nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olacak.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: