İSTİHBARAT : Bizim casusluğumuz ABD’den farklı


Brezilya Adalet Bakanı Jose Eduardo Cardoso, ülkesinin istihbarat servisinin faaliyetlerinin ABD’nin casusluk faaliyetlerinden ‘tamamen farklı’ olduğunu savundu.

, casusluk faaliyetlerinin ABD’ninkilerden “tamamen farklı” olduğunu savundu.

Brezilya istihbarat servisinin ülkede görevli Amerikan, Rus, İranlı ve Iraklı diplomatları izlediğinin ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan Cardoso, Brezilya ve ABD’nin casusluk faaliyetlerini karşılaştırmanın büyük bir hata olacağını belirtti.

Ajanların başkent Brasilia’daki diplomatları izlerken yasalar çerçevesinde davrandığını kaydeden Cardoso, “Bu ikisi birbirinden tamamen farklı durumlar. ABD, e-postaları ve görüşmeleri izleyerek yasaları ihlal etmiş, Brezilya’nın egemenliğine hakaret etmiştir” dedi.

Cardoso, Brezilyalı ajanların eylemlerini ise diğer ülkelerin Brezilya’ya karşı casusluk yayıp yapmadığını belirlemek amacıyla düzenlenmiş karşı casusluk operasyonları olarak niteledi.

Folha de S. Paulo gazetesi, pazartesi günü Brezilya’nın Abin istihbarat servisinden elde ettiği belgelere dayanarak bir haber yayımlamış ve servisin casusluk ekipmanı barındırdığı şüphesiyle ABD Büyükelçiliği tarafından kiralanan büroyu izlediğini yazmıştı. Brasilia’da 2003-2004 yıllarında yürütülen en az 10 istihbarat operasyonu hakkında ayrıntılı bilgi verilen haberde, Rusya, İran ve Irak büyükelçiliklerinden diplomatların da büyükelçiliklere ve rezidanslarına giriş çıkışlarında izlendiği, fotoğraflarının çekildiği kaydedilmişti.

Haber, uluslararası medyada da büyük yankı uyandırmış ve New York Times, ABD’nin casusluk faaliyetlerini sert bir dille eleştiren Brazilya’nın kendi casusluk faaliyetlerinin ortaya çıkmasının ardından ne yapacağının merak konusu olduğunu belirtmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) , küresel casusluk faaliyetleri çerçevesinde Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’i de izlediği iddia edilmiş, sert tepki veren Rousseff de ABD’ye planlanan resmi ziyaretini ertelediğini açıklamıştı.

Rousseff, BM’de yaptığı konuşmada da ABD’nin “bilgilerin toplanmasının terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer örgütlü suçlarla mücadeleyi amaçladığına yönelik argümanını kabul etmediklerini” söylemişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: