EL KAİDE DOSYASI : Halid Huseynan öldürüldü mü ?


El Kaide’nin önde gelen isimlerinden, "Savaşçı Alim" ve "Vaiz Mücahid" olarak bilinen Halid el-Huseynan’ın Kuzey Veziristan’da ABD insansız hava aracı saldırısında hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Son yıllarda din, siyaset, ahlak üzerine yaptığı konuşmalarının videoları ile uluslararası çapta tanınan, El Kaide’nin önde gelen isimlerinden birisi olarak görülen Kuveytli Halid bin Abdurrahman el-Huseynan’ın (Ebu Zeyd el-Kuveyti) Cuma günü Pakistan’ın Afganistan sınırındaki eyaleti olan Kabileler Bölgesi’nin Kuzey Veziristan ilinde ABD insansız hava aracı saldırısında hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

ABD’li ve Pakistanlı yetkililer el-Huseynan’ın öldürüldüğünü iddia ederken, el-Kaide örgütünden konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat el-Huseynan’ın yakınları ve sevenleri sosyal medyada iddiayı doğrulayan açıklamalar yaparak el-Huseynan için taziye mesajları yayınlamayı sürdürüyorlar.

Halid el-Huseynan kimdir?

Küresel Cihad Hareketi’ne verdiği destek ile dikkat çeken Kuveytli ünlü din adamı ve davetçi Hamid el-Ali’nin, Halid el-Huseynan’ın hava saldırısında öldürüldüğü haberini alması üzerine onun için yazdığı mersiye… el-Ali’nin eserlerinden bazıları için tıklayınız

1966’da Kuveyt’te dindar bir ailede doğan el-Huseynan ilk dini eğitimine de bu ülkede başladı. 1986’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki İmam Muhammed bin Suud Üniversitesi’nde Şeriat Fakültesi’nde eğitim görmeye başlayan el-Huseynan, üniversite eğitiminin yanı sıra uzun süre ünlü din bilginleri Muhammed bin Salih el-Useymin (1929-2001) ve Süleyman bin Nasır el-Ulvan’ın (1969-) özel derslerine devam etti, İslami ilimlerde ihtisas sahibi oldu.

Eğitimini tamamladıktan sonra Kuveyt’e geri dönen el-Huseynan burada davet ve eğitim çalışmalarını sürdürdü. Dini konularda aralarında Türkçe’ye çevrilmiş "Bir Günde 1000 Sünnet" kitabının da bulunduğu pek çok eser kaleme aldı.

el-Huseynan Kuveyt’te iken

Cihad hareketlerine verdiği destek nedeniyle 11 Eylül sürecinde baskı ve tutuklamalara uğrayan el-Huseynan, 2007 yılında direniş faaliyetlerine katılmak üzere Afganistan’a gitti.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fSwZuiQofI4

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ShUEHeUA2sM

Afganistan’da savaşlara bizzat katılan, dini, ahlaki ve siyasi konuları ele aldığı videoları ile 2009’dan bu yana uluslararası çapta üne kavuşan ve önemli bir takipçi kitlesine sahip olan el-Huseynan’ın ABD önderliğindeki koalisyon tarafından özellikle hedef alındığı biliniyordu.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bTi50lzR3XE

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: