BALYOZ DAVASI : Aytaç Yalman’a dair /// CC : @vardiyabizde @Baly ozGercekler @rodrikdani @BalyozTR


Kanımızca Aytaç Yalman, ‘Balyoz’ sürecinde bir eski kuvvet komutanının görev ve sorumluluk bilincine yakışık almayacak şekilde davranmıştır. Aynı davranışın tezahürü olan son açıklaması ile ilgili kısaca şunları kayda geçmek istiyoruz.

1. Yalman, Balyoz darbesini kendisinin önlediğini yazan iddianamenin doğru olmadığını bildiği halde, uzun zaman bu konuda konuşmayarak eski görev arkadaşlarının tutuklanmasına kayıtsız kaldı.

2. Yalman, ifade vermemek için ‘mahkeme tarafından çağırılmadığı’ mazereti arkasına sığınıp, sanık ve sanık avukatlarının ricalarına rağmen ‘Balyoz’ darbe planı hakkında bilip bilmediklerini mahkemeye aktarmayı reddetti (Bu konuda Avukat Celal Ülgen’in aktardıklarına buradan ulaşabilirsiniz.)

3. Yalman, özellikle bugünkü açıklamasıyla başta Çetin Doğan olmak üzere kimi sanıklar hakkındaki suçlamalarını, bunların sanıklar tarafından (soru/cevap şeklinde) sorgulanabileceği mahkeme ortamında yapmak yerine, bu hakkın doğmadığı bir biçimde, tek taraflı basın açıklamaları ile yaptı. Dolayısıyla, suçladığı görev arkadaşları ile yüzleşmekten kaçındı.

Yalman’ın suçlamalarının içeriğine dair:

1. Yalman Balyoz davasının özünün seminer değil, dijital Balyoz planı olduğunu ya anlamadığı, ya da anlamazdan geldiği için açıklamasını seminere yoğunlaştırarak, davadaki temel hukuksuzlukları tamamen görmezden geliyor.

Bir kez daha hatırlatalım; Balyoz davasında cezası onanan 237 sanıktan sadece 33’ü, yani %14’ü seminer katılımcısı. Cezası onanan 204 sanığın seminerle uzaktan yakından ilişkisi yok. (Ayrıca seminere katılıp da hiç sorgulanmayan, sanık olmayan, sanık olup beraat eden, ya da cezası Yargıtay tarafından bozulan 129 kişi var.)

2. Seminerde bizzat Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gönderilen gözlemciler var. Seminere Ankara’dan katılan gözlemciler o dönem sundukları raporlarında ya da mahkeme sürecinde yaptıkları tanıklıkları esnasında seminerde darbe planı tartışılmış olabileceğine dair en ufak bir imada bulunmadılar.

Seminer konusundaki kendi görüşlerimizi daha önce uzunca yazmıştık; buradan ulaşabilirsiniz.b.gif?host=balyozdavasivegercekler.com&blog=12280071&post=8126&subd=cdogangercekler&ref=&feed=1

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: