SUUDİ ARABİSTAN : Suudi istihbarat şefine Mossad tepkisi


Prens Bandar’in Mossad şefi ile bir araya gelmesi Suudi Kraliyet ailesini öfkelendirdi, Suudi casus şefi ‘kendi kafasına göre’ ve ‘dikkatsizce’ davranmakla suçlanıyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman bin Abdülaziz’in, İsrail istihbarat servisi Mossad başkanı Tamir Bardo ile yaptığı görüşmede nedeniyle ülkenin casus şefi Prens Bandar bin Sultan bin Abdülaziz’e öfkeli olduğu iddia edildi.

Suudi büyükelçiliğinden ismi açıklanmayan bir kaynağa göre, Ürdün’ün Akabe kentinde gerçekleşen toplantı özellikle Veliaht Prens Salman bin Abdülaziz olmak üzere kraliyet ailesinden tepki gördü.

Öfkenin nedeni olarak İsrail rejiminin toplantının detaylarını Riyad üzerinde baskı uygulama ihtimali olarak gösteren Suudi kaynak, veliaht prensin Bandar’a "ateş püskürdüğünü" ve İsrail ile herhangi bir işbirliğinin "dolaylı" olması gerektiğini söyledi. Prens Salman, şu andan itibaren Bandar’ın her hareketini denetleyeceğini de kaydetti ve istihbarat şefini "dikkatsiz" olarak nitelendirdi.

Arap basını "Suriye hükümetine karşı savaşan militan grupların bir komutanına dönüştüğünü" iddia ettiği Prens Bandar’ın Suudi Arabistan için sorunlu hale geldiğini savunuyor. Basında, Prens Bandar Bin Sultan’ın "kendi çıkarlarına göre hareket ettiği" ve Washington, Moskova, Paris ve Londra’da Suriye’deki durumu değiştirmek için planlar yaptığı ileri sürülüyor.

Suudi istihbarat şefinin düzenli olarak Türkiye’ye gelerek Suriyeli muhaliflere silah ve malzeme akışını yönettiği, Esad’a karşı işbirliğine ikna için Ürdün’de temaslarda bulunduğu da iddialar arasında…

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: