CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : Suriyeli Sığınmacılar olayındaki yeni gelişmeler


6 Kasım 2013

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sn. R.Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Atilla Kart

CHP Konya Milletvekili

–Suriye’deki çatışma ortamı sebebiyle, ülkemizde “sığınmacı” durumunda olan ve “geçici” olarak ikamet eden kişilerin sayısının “600 bini” çoktan aştığı bilinmektedir. Sığınmacıların bir bölümünün kayıt dışı giriş yaptıkları yine bir diğer gerçektir.

Sığınmacılar üzerinden doğmuş olan sorunlar, Türkiye’nin toplumsal barışını tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Bu sorunlar çok yönlüdür. Güvenlik sorunu yanında, insanlık dramları yaşanmaktadır. Masum ve çaresiz sığınmacıların arasına karışan provokatörler (Terör örgütleri ve yabancı istihbarat elemanları gibi), Türkiye için ciddi bir tehdit unsuru haline gelmişlerdir. Hükümetin yanlış politikaları sonucunda Türkiye – Suriye sınırı kevgire dönmüştür. Türkiye bu alanda, Devlet olarak egemenlik yetkisini kullanamaz haldedir.

Bilindiği gibi; uluslararası mevzuatta kabul edilen “Geri Kabul Anlaşması” ; 3. Ülke yurttaşlarının , AB’den sınır dışı edilmelerini kolaylaştırmak amacıyla , 1994 yılında AB Üyesi Ülkeler tarafından düzenlenen ve Avrupa Birliğinde gayri nizami şekilde bulunduğu tespit edilen kişileri, AB sınırları dışına çıkarma amacı taşıyan bir anlaşma niteliğindedir. Bu anlaşmanın imzalanması halinde ; imzacı Devlet, AB sınırları içinde gayri nizami veya usule aykırı bir şekilde bulunduğu tespit edilen yurttaşlarını ve ülkesinin sınırlarından geçerek AB’ye giriş yapmış tüm yabancıları kabul etme yükümlülüğü altına girmektedir.

Suriye olayındaki özel konumumuz gözönüne alındığında; vize kolaylığı vaadiyle , bu anlaşmanın onaylanması kısa dönemli bir seçim propagandası olarak gündeme gelebilecektir. Hükümetin bu yönde bir yaklaşım içinde olduğunu gösteren gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Ancak, Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle, transit geçiş yapılan bir ülke olduğu gözönüne alındığında, bu anlaşmanın imzalanması halinde, Türkiye çok ağır bir yükün ve sorumluluğun altına girecektir. Telafisi mümkün olmayacak ihtilaf ve sonuçlar doğacaktır.

Bir diğer husus; Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların, muhtelif İl’lere dağıtılarak , AKP açısından kazanma ihtimali kritik olan İl’lere yerleştirildikleri ve bu yolla yerel seçimlerde “haksız oy temini” yoluyla avantaj sağlanacağı, seçim sonuçlarına müdahale edileceği yönündeki bulgu ve bu yönde doğmuş olan kaygılardır.

Tüm bu hususların ivedi olarak açıklanması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunluluğu vardır.

Buna göre;

(1) Suriye’deki iç savaş sebebiyle Türkiye’ye intikal eden sığınmacı sayısı nedir? Ne kadarı konteynırlarda , ne kadarı kent merkezlerinde bulunmaktadır? Bu kişilerin statüsü nedir?

Kayıt dışı giriş yaptığı tahmin edilen sığınmacı sayısı ne civardadır?

(2) Sığınmacı durumunda olan bu kişilere “Mülteci” statüsü verilmesi yönünde herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Mülteci statüsü verilenler var mıdır?

Bu kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması yönünde herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

(3) Bu kişiler, hangi İl’lere ve hangi sayıda yerleştirilmiştir? Bundan sonrası için nasıl bir planlama yapılmaktadır?

(4) Geri Kabul Anlaşmasının imzalanması ve yasalaşmasıyla ilgili gelişmeler nedir? 1951 tarihli Cenevre Konvansiyonundaki şerhin kaldırılması söz konusu mudur? Bu yönde görüşmeler yapılmakta mıdır?

(5) Konteynır ve Kent Merkezlerinde bulunan sığınmacıların karıştığı ya da sebebiyet verdiği olaylar sonucunda kaç kişi ölmüş, kaç kişi yaralanmıştır?

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: