TEKNOLOJİ : Kullandığınız sistemin ucu açık mı kapalı mı ?


Bilgisayar ve akıllı cep telefonlarımıza hayatiyet kazandıran yazılımlar var. Bu cihazlarda kullandığımız Linux, Windows ve MAC gibi işletim sistemlerini, ofis yazılımlarını veya uygulamaları üretim, satış ve pazarlama açısından ikiye ayırmak mümkün.

Bunlardan biri açık kaynak kodlu olanlar, diğeri ise kapalı kaynak kodlular. Linux gibi açık kaynaklı sistemlerde programı yazan kişi veya kişiler kullanıma sunarken ‘bunu ücretsiz kullanabilir ve kendinize göre geliştirebilirsiniz’ deyip kodlarını açık verirken, yazılım kodlarını kapalı sunan, kullanıcının lisans ücreti karşılığında faydalandığı Windows ve MAC gibi sistemler ise ‘yazılımıma müdahale etme, kodları ile oynama ve başkaları ile paylaşma’ diyor.

Aslında ‘özgür yazılım’ olarak da tanımlanan açık kaynaklı yazılımların en önemli tarafı ücretsiz olması değil. Yazılımın kodlarının açık olması ve herkesin bu kodlara ulaşıp, kendi amaçları için değiştirip geliştirilebilmesi ücretinden de önemli. Açık sistem yazılımları kişilerin kendine göre özelleştirmesi zor ve zahmetli bir işken, şirketler, kendilerine göre uyarlayıp binlerce dolar lisans ücreti ödemeden istedikleri esneklikte kullanabiliyor.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için açık kaynak kodların öncülerinden Richard Stallman’ın yöneticisi olduğu Özgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından kaleme alınan GNU Genel Kamu Lisansı’na bakmak lazım. FSF, dört temel özgürlüğü yazılımlarda güvence altına almayı amaçlıyor. Bunlar; programı sınırsız kullanma özgürlüğü, programın nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü, programın kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü ve programın değiştirilmiş hâlini dağıtma özgürlüğü. Kapalı yazılımlar lisans satışı ve verilen hizmetlerden para kazanırken, açıklar kurulum, eğitim, yönetim ve ek modül yazma gibi işlerden gelir elde ediyor.

Açık kodlu yazılımların artısı bununla bitmiyor. Kullanıcının kullandığı yazılımın içinde ne olduğunu bilmesi de çok önemli. Özellikle askerî kurumlar, kendilerine uyarladıkları açık kodlu yazılımlar sayesinde dışarıya bilgi sızmasının önüne kolaylıkla geçebiliyor.

Açık kaynak kodlu yazılımlar dünyasında, kapalı kodlu yazılımların alternatifini ücretsiz bulmak ve indirmek mümkün. Akla ilk gelen, Microsoft’un internet tarayıcısı Explorer’ına karşılık Mozilla’nın Firefox’u yaygın kullanılıyor. Windows işletim sistemine karşılık ise Türkiye’de geliştirilmekte olan Pardus başta, Linux tabanlı Ubuntu’yu tercih edebilirsiniz. Microsoft’un Word, Excel gibi programlarını içeren Office’e karşılık LibreOffice veya Apache Open Office de kullanabilirsiniz. Modüler muhasebe yazılımı için Turquaz’ı, vektörel çizim programı Adobe Illustrator ve Corel Draw gibi uygulamaların alternatifi olarak Inkscape’i, restoran uygulamaları için SambaPOS’u tercih edebilirsiniz. AIM, ICQ, MSN, Yahoo!, IRC, Bonjour, Gadu-Gadu, ve Zephyr gibi birçok popüler ağı destekleyen, Linux, Mac OS X ve Windows işletim sistemlerinin tümünde çalışabilen anlık mesajlaşma programı Pidgin önemli bir iş görürken, sanal bir işletim sistemini VirtualBox ile kurabilir, cari hesaplarınızı Bilsoft ile tutabilirsiniz. Profesyonel resim düzenleyici ve Photoshop alternatifi olarak Gimp’i, Outlook tarzı e-posta yazılımı için Thunderbird’ü, FTP istemcisi için FileZilla’yı tavsiye edebiliriz.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: