JİTEM DOSYASI /// BÜLENT KORUCU : BAHTİYAR AYDIN SUİKASTİ NEDEN ÖNEMLİ ???


“Evimize gitmek üzere okuldan çıktık. Aniden silah sesleri gelmeye başladı, önce bize doğru ateş edildiğini anlayamamıştım. Önümdeki çukura ayağım takıldı, yere düştüm. Arkama baktığımda eşimin vurulduğunu gördüm. Yüzükoyun yere düşmüştü. Başından bir kısmı kopup ayrılmıştı.

Eşimin yanına doğru gidince öğretmen arkadaşlardan biri beni tutup uzaklaştırdı. Çünkü ateş devam ediyordu. Eşim vurulduğu sırada 4 öğretmen yan yana yürüyerek gidiyorduk. Onu orada bırakıp evlerimize gittik. Ertesi gün eşimin vurulduğu yere gitmemi söylediler; ben de yürüyerek oraya gittim, yerde yatıyordu, cesedi 1 gün dışarıda kalmıştı.” Eşi ve 16 aylık kızıyla Lice’ye öğretmenlik yapmaya giden Nurhayat Soyer anlatıyor bunları; iddianamedeki müşteki tanık ifadesinde.

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın cinayetine dair kabul edilen iddianamede dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında, “Taammüden öldürme, halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik ve cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

‘Bir kişiyi öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir.’ ilkesine inanıyorsanız, önemsiz cinayet yoktur. Ama bazıları vardır ki bir ölümden çok daha fazlasına tekabül eder. Bahtiyar Aydın suikastı tam böyledir. Bir generalin, bölge komutanının ülkenin gözünün önünde faili meçhul cinayete kurban gitmesi önemlidir. Bunun üstüne bina edilen kıyımlar ise faciadır. Aydın’ın bayrağa sarılı şehit cenazesinin gölgelediği fotoğraf çok can yakıcıdır. Bir gün boyunca sokakta yatan şehit öğretmen Ali Nurettin Soyer ve 16 aylık bebeği ile ortada kalan Nurhayat Öğretmen bir parçasıdır, resmin. İki yaşındaki Bayram ve Dilbirin ile 61 yaşındaki Saniye nine de diğer parçaları. Savcı Osman Coşkun, çok yerinde bir tespitle, o gün toprağa düşen 14 canı sivil şehitler olarak anıyor.

Arada kalmış halkı PKK’nın saflarına itmek istercesine boşaltılan, yakılan köyler, işlenen binlerce faili meçhul cinayet… Kadrajı büyüttükçe ortaya çıkan manzara korkunç. Sadece tetiği çekenler değil, hesap vermesi gerekenler. Darbe için bardağı taşıran son damla heyecanı ile meydana atılanlar… Cinayetle eş zamanlı olarak bölgeye intikal edip, olmayan çatışma üzerinden senaryolar yazıp kahramanlık taslayanlar… Sırf senaryo inandırıcı olsun diye günahsız sivillerin canına kıyanlar… Silah arkadaşlarının kanının hesabını sormayanlar… Liste böylece uzayıp gidebilir. Bahtiyar Paşa ustalıkla seçilmiş bir kurban ve her türlü hukuksuzluğu örten bahanelerden biri olmuştu. Yeni, demokrat ve medeni bir ülke kuracaksak yakın geçmişin kirlerinden arınmak zorundayız. Bahtiyar Aydın Davası bize bu fırsatı sunuyor; heder edersek gelecek adına kurduğumuz iddialı cümlelerin tamamı havada kalacak.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: