İSTİHBARAT : Türkkan Rus uçağının uçuş sırrını sordu !


Rusya, Türk hava sahasına son iki haftada üç kez uçuş yaptı, sorular yanıtsız kaldı…MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da konuyu TBMM gündemine getirdi. Türkkan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

RUS UÇAĞININ UÇUŞU NEDEN SIR OLARAK KALDI?

Soru önergesinde; Türk Hava Sahası sınırına uçuş yapan Rusya’ya ait IL-20 uçağının, üzerinde bulunan cihaz ve algılayıcılardan dolayı elektronik istihbarat uçağı olarak tanımlandığını, böylece bölgenin topografyasına ait veriler elde ettiğini belirten Türkkan, bu durumun, Rusya’nın uydu istihbaratının, Türkiye’nin Karadeniz hattında bazı yeni düzenleme ve askeri yapılanma saptaması durumunda bunun teyidi için yakın görüntülemeye gereksinim duymuş olabileceği değerlendirmesini de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Türkkan; Türkiye ile Rusya arasında taraf ülkeler üzerinde istihbarat uçuşu yapılmasına izin veren açık semalar anlaşması bulunmasına karşın, söz konusu uçuşlar hakkında Moskova Yönetimi’nin Türkiye’yi bilgilendirmemiş olmasının dikkat çektiğini de önergesinde belirtti.

RUSYA’DAN KONU HAKKINDA BİLGİ İSTENDİ Mİ?

Rusya’ya ait IL-20 tipi askeri istihbarat uçağının Türk hava sahası sınırına uçuş yapması konusunda Rusya’dan bilgi alındı mı diye soran MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye’ye bu konuda Rusya tarafından ne bilgi verildiğinin de açıklanmasını istedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA ANLAŞMA OLMASINA RAĞMEN MOSKOVA NEDEN BİLGİ VERMEDİ?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan önergesinde Türkiye ile Rusya arasında taraf ülkeler üzerinde istihbarat uçuşu yapılmasına izin veren açık semalar anlaşması bulunduğunu da hatırlattı ve söz konusu uçuşlar hakkında Moskova Yönetimi’nin Türkiye’yi neden bilgilendirmediğini, bu sorunun Rus yetkili makamlarına sorulup sorulmadığı konusunda da Bakan Yılmaz’dan açıklama istedi.

RUSYA İSTİHBARATININ TÜRKİYE ÜZERİNDE YAKIN GÖRÜNTÜLEME YAPMA HAKKI VAR MI?

Türkkan’ın önergede dikkat çektiği bir diğer nokta da Rusya’nın uydu istihbaratının, Türkiye toprakları üzerinde bazı bilgilerin teyidi için yakın görüntüleme yapması… Rusya bu konuda hak sahibi mi diye soran MHP’li vekil, buna neden gereksinim duyulduğu konusunda Türk Makamlarının Rusya’dan bilgi alıp almadığı sorusuna da yanıt istedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: