İRAN DOSYASI : YEMEN’İN KUZEYİNDEKİ DEMMAC’A HUSİ TERÖRİSTLERİNİN AĞIR SALDIRISI


İRAN ANALİZ / Yemen’in kuzeyindeki Demmac bölgesinde İran destekli Husi militanlarının gerçekleştirdiği ağır bombardıman ve saldırıların sürdüğü, yerel teşkilatların yaralıları tedavi için bölge dışına çıkartmalarına izin vermedikleri kaydedildi. Uluslararası Kızılhaç örgütünün kritik durumda olan 23 yaralıyı bölgeden çıkardığı bilgisi paylaşıldı.

Tanklar, füzeler, havan topları ve ağır silahlar kullanan Şii Husi militanlarının bölgeye giriş ve çıkışları kapattığı, Yemen ordusunun da olayları seyretmekle yetindiğini yazan kaynaklar, anlaşmanın sağlanması için arabuculuk girişiminde bulunan tarafların Husiler tarafından kabul edilmediğini nakletti. İşlenen katliamlar ve ağır bombardımanın görüntülerinin çekilmemesi için medya kuruluşlarının da bölgeye girişinin engellendiği bildirildi.

News Yemen adlı kaynağa konuşan Selefiler ise rafizi Husilerin Demmac bölgesindeki masum Sünnileri katlettiğini, ağır saldırılarda tankları, havan toplarını, füzeler ve roketarları kullandığını söyledi. Uçaksavarlar dahil tüm ağır silahların kullanıldığı böylesi bir saldırının şiddetini artırdığına işaret eden kaynaklar, Husi teröristlerinin uluslararası Kızılhaç teşkilatının yaralılara yardım etme isteğini şartlı olarak yerine getirdiğini, sadece beş aracın girmesine izin verdiklerini belirtti.

Kızılhaç heyetinin gözleri önünde bir öğrenciyi Husi keskin nişancının öldürdüğü bilgisini paylaşan kaynak, bu heyetin gitmesinden sonra ağır bombardımanın devam ettiğini sözlerine ekledi. Camilerin ve sivil halkın evlerinin hedef alındığını söyleyen kaynak, katliamların durdurulması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Yemen’in önde gelen aşiretlerinden el-Ahmer kabilesi liderlerinden, Milli Dayanışma Partisi Başkanı Şeyh Hüseyin el-Ahmer de yaşanan katliamları ve saldırıları şiddetle kınadı. Sada şehrindeki Demmac ilçesindeki halkla dayanışma içinde olduklarını dile getiren el-Ahmer şunları söyledi: ‘’Belki birçoğunuz Sada’daki Demmac bölgesinin merkezinde neler yaşandığını bilmiyor. Rafizi Husiler, Yemen toprağında Allah’ın kitabını ve Resulunun Sünnetini öğrenen Selefi kardeşlerimize saldırmakta, ağır ve orta silahlarla evleri vurmaktadırlar. Yemen halkının tamamına Yahudi Abdullah bin Sebe’nin torunlarınca kuşatma altında bulunan ve saldırıya uğrayan kardeşleriyle dayanışmaya çağırıyoruz.’’

Konuşmasının sonunda el-Ahmer, Yemen halkının akidelerinin ve dinlerinin zaferi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını, rafizi Husilerin yaptıklarına karşı elleri boş oturup durmayacaklarını kaydetti.

İran destekli Husi örgütü daha çok Yemen’in kuzeyindeki Saada bölgesinde bulunuyor. Hitap ettiği kitle arasında Zeydiler bulunmakla birlikte, lider kadrosu ve fikir babalarının 12 İmamcı (Caferi Şia) anlayışı savunduğu, İran ve Şii mercilerin desteğini alarak, toplumda Şiileştirme faaliyetlerinin yanı sıra, silahlı kanadı aracılığıyla da terör eylemleri ile bağımsız bir yapı kurma yönünde yoğun çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: