YANDAŞ MEDYA /// Alper Tan : ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAY BETTİ


null_zps842ed902.jpg

Suudi Arabistan’ın Amerika’ya son dönemdeki çıkışları dünyanın gündeminde. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, bu durumun perde arkasını analiz etti.

İşte o analiz:

21. yüzyıla girerken dünya dengeleri ve küresel statüko yeniden şekillenmeye başladı. Sovyetlerin ve Varşova Paktının dağılmasından sonra kendini dünyanın yegane süper gücü bu alemin tek horozu görmeye başlayan ABD, içine düştüğü güç sarhoşluğundan çıkamadı. ABD o güne kadar gizli yöntemlerle kendine bağladığı ülkeler yetmemiş gibi, gerçekte bir CIA operasyonu olan 11 Eylül 2001 saldırısını bahane ederek Afganistanı ve Irakı işgal etti. Bütün İslam ülkelerini tehdit etmeye başladı. Ukraynada, Gürcistanda boyalı darbeler yaptırdı.

Washingtonun Büyük Ortadoğu Projesi dediği senaryo geri tepti. ABD ve müttefikleri Afganistan ve Irakı yerle bir etmeyi başardı. Ama şimdi bin pişman vaziyette durumu kurtarmaya çalışıyor. Geride bir enkaz bırakarak tası tarağı toplayıp Irakı terk eden işgalciler aynı şekilde Afganistandan da çıkmaya çalışıyor.

Bu savaşlar sırasında ABD yaklaşık 70 yıllık müttefiki olan Türkiye ve Pakistanı kaybetti. Bu iki önemli ve büyük ülke ABD güdümünden çıktı. Kanlı savaşı kazanmış görünmesine rağmen ABD, Afganistan ve Irakı kazanamadı. Süper güç, dünyaya maskara hale geldi. Bunları Arap ayaklanmaları takip etti. Tunus, Mısır, Libya ve Yemen kendi kaderini tayin yolunu seçti. Mısırda şimdilik bir mola var. Ancak fazla sürmeden durum yeniden değişebilir. Suriyede ise uzatmalı süreç devam ediyor. ABDnin Ukrayna ve Gürcistandaki boyalı devrimleri ise kadük kaldı.

ABD şimdilerde yeni şoklarla karşı karşıya..

1932’de Suudi Arabistan Krallığı’nın ilan edilmesinden bu yana bu krallığın ABD ile özel bir ilişkisi vardı. Yine 1932de Suudi Arabistanı resmen tanıyan ilk devlet Türkiye ve ilk kutlama mesajını çeken devlet başkanı da Mustafa Kemaldi.

Son zamanlarda ABD ve İsrail, medya üzerinden Türkiye ve Ankaranın dış politikasını hedefe koydu. Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Hakan Fidan aleyhine sistematik yayınlar yapılıyor. Bu isimlere, yabancı medya üzerinden saldırılar yapılırken eşzamanlı olarak Türkiyedeki belli medya kuruluşları ve belli siyasi odaklar üzerinden de saldırılar geliyor. Bu ortak saldırıların ortak hedefinde bir taraftan da Suudi Arabistan güvenliğinin tepesindeki güçlü isim Prens Bender Bin Sultan var.

Adı geçen prens 20 yıldan uzun bir süre Washingtonda görev yapmış büyükelçilik vazifesinde bulunmuş biri. Suudi Sarayının da en güçlü adamlarından. Suudi Arabistan-ABD ilişkileri son derece kritik bir süreçten geçiyor. Çünkü Riyad yönetimi ABDye ardı ardına restler çekmeye başladı.

null_zpscd25924c.jpg

Suudi Arabistan, geçtiğimiz Eylül ayında BM Genel Kurulunda konuşma yapmayarak önemli bir işaret vermişti. Geçen hafta BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini reddederek, tepkinin seviyesini iyice yükseltti.

Prens Bender bin Sultan, Ciddede topladığı Batılı diplomatlara ise bir nevi nota verdi. ABDnin Suriyeye diplomatik çözüm araması ve İranla yakınlaşmasından dolayı tehdit ederek ABD ile ilişkilerde büyük kayma planlıyoruz dedi.

En kritik dönemlerde Washingtonda 22 yıl büyükelçilik yapmış olan Suudi prens, kendisine yakın bir kaynak aracılığı ile de, dünyaya şunu ilan etti: ABDden uzaklaşma büyük olacak. Suudiler artık kendilerini ABDye bağımlı durumda bulmak istemiyor. Bender bin Sultan, ABD ile alışverişi sınırlamayı planlıyor. Bu, ABDnin Filistin ve Suriye ile ilgili etkin eylemde bulunmayı başaramamasının ardından geldi.

Riyadın, tehdidinde ABDye petrol satışları ile Suudi Arabistanın ABDden silah alımlarının da etkileneceği belirtiliyor. Tüm seçenekler masada ve muhakkak ki bir etkisi olacak deniliyor. Bu tehdit, Suudilerin ABDden milyarlarca dolarlık hazine bonosu alımı ve Riyadın milyarlarca dolarlık silah anlaşmalarını da kapsıyor.

Yani Çin füzesi alacak diye Türkiyeyi hedefe koyan ABDyi şimdi de Suudi Arabistanın resti düşündürüyor. Washington, durumun şaka olmadığının, aksine çok ciddi olduğunun farkında. ABDli bir yetkili Wall Street Journala Çıkarlarımız giderek daha çok birbirinden uzaklaşıyor yorumunu yapıyor.

Diğer üst düzey Suudi prensi olan Turki el Faysal da, Washingtondayken, ABDnin Suriye politikasının İçler acısı olduğunu ve Suriye ile İsrail-Filistin meselesine gelince, elinin ayağına dolaştığını söylemişti. Suudi istihbaratının eski başkanlarından Turki, Beşarın kimyasal cephaneliğinin uluslararası kontrol altına alınması denen maskaralık, apaçık hainlik olmasaydı, komik bulunabilirdi. Ama Obamanın askeri müdahaleden geri adım atmasının yanı sıra Esadın halkını katletmesine yardımcı olması için tasarlandı diye ABD yönetimini hırpalıyor.

Riyadın yeni stratejisini Kral Faysal İslami Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Nevaf Ubeyd, Al-Monitorde şöyle yorumluyor. Riyad, Arap aleminde düzenin sağlanmasına yönelik ve İranın sızma politikalarının yayılmasına karşı bir cevap için kolları sıvadı. Suudiler ve bölgesel müttefikleri, Suriyeli isyancılara desteklerini artırmaya ve Lübnan ile Ürdünün çökmesini önlemeye kararlı. Şam rejiminin devrilmesi, Arapların geleceği için çok önemli.

İşte Batıyı rahatsız eden konu belki de bu son paragrafta gizli. İslam dünyasında, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi bazı önemli ülkelerin başını çektiği yeni bir

inisiyatif başladı. Batıdan bağımsız bu gelişme onları son derece düşündürüyor. Bunu önlemek veya en azından geciktirerek zaman kazanmak için de Hakan Fidan gibi Bender bin Sultan gibi sembollere saldırarak mesaj veriyorlar.

Ama nafile.. Dünya dengeleri yeniden kuruluyor. Yeni dönemde Avrupa ve ABD artık eskisi gibi egemen olamayacak. Ama bunların patırtılarını bir süre daha seyredeceğiz.

Alper TAN

24.10.2013

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: