TEKNOLOJİ : Türkiye’nin Bill Gates’i kim ?


Ankara 8 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı himayesi ve TUBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) koordinatörlüğünde “Atılım İçin Bilişim” konferansına ev sahipliği yaptı.Konferansın ana konuşmacısı Küresel İnovasyon Endeksi’nin kurucularından ve aynı zamanda New York’ta Cornell Tech Üniversitesi’nde dekan olarak yeni bir eğitim modelini oluşturmaya çalışan Prof. Soumitra Dutta idi… Ünlü profesör Aktüel’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Güney Kore’de 1960’larda kişi başına düşen gelir seviyesi Türkiye’nin gerisindeyken şu an 20 bin doları bulmuş durumda ve ülkenin10 yıl sonrası için hedefi bu rakamı 40 bin dolara çıkarmak. Türkiye’nin 2023 hedefi ise dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içine girmek. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin rakibi olan Güney Kore’nin bu başarısının ardında 80’li yıllarda başlayan ve bizzat devletin uygulamaya koyduğu bilişim stratejisinin ve planlamasının büyük bir payı bulunuyor. Türkiye gibi büyük bir genç nüfusu olan, potansiyel olarak büyük bir bilişim ve inovasyon pazarına sahip, bölgesel pazarlar düşünüldüğünde son derece avantajlı konumda bulunan bir ülkede ekonomik büyüme açısından inovasyonun stratejik önemi son yıllarda iyice anlaşılmaya başlandı. TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız’ın da söylediği gibi bilişim ve inovasyonun bütün ekonomiye çarpan etkisiyle -yani bütün diğer sektörlere katkısıyla- "1 koyduğunuzda 1.6 alıyorsunuz."

8 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve TÜBİSAD koordinatörlüğünde gerçekleştirilen "2013-2023 Atılım İçin Bilişim" konferansı da bu bilincin bir yansıması. Sektörden ve bilişim camiasından pek çok konuşmacının yer aldığı konferansın ana konuğu ve konuşmacısı Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucularından "Küresel İnovasyon Endeksi" ve Küresel Bilgi Teknolojisi Raporları’nın fikir babası, New York’ta iki yıl önce açılan Cornell Tech Üniversitesi dekanı Soumitra Dutta idi.

New York’u baştan yaratmak

Dutta aynı zamanda deneysel niteliği de bulunan bir eğitim projesinin ana aktörlerinden. 2008 krizinin ardından New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg şehirdeki iki önemli saç ayağı olan medya ve finans sektörünün yanına bir yenisini, inovasyon ve bilişimi eklemeye karar veriyor. New York’u aynı zamanda bir bilişim ve inovasyon şehrine dönüştürmeyi ve markalaştırmayı düşünen Bloomberg bunu teşvik etmek amacıyla Manhattan’ın yanı başında bulunan Roosvelt adasının yarısını bu yeni sektörü yaratacak ekosistemi oluşturmak amacıyla Cornell Tech Üniversitesi’ne tahsis ediyor.

Üniversite dekanlarından Dutta şehirde bu üniversite aracılığıyla bölgede inovasyonu teşvik edecek bir eko sistem yaratmak için farklı bir eğitim sistemi stratejisi izlendiğini ve Cornell modelinin doğduğunu söylüyor. Bu modelin ana hedefi üniversite ile çevredeki hayatı tamamen birbiriyle bütünleştirmek. Örneğin; üniversite profesörleri ile birlikte dışarıdan yani iş dünyasından insanlar da bu okullarda eğitim veriyor. Profesörlerin ayrı birer odası bulunmuyor. Açık ofis ortamı söz konusu ve profesörler sadece üniversitede eğitim vermekle kalmıyor, bölgedeki liselere de eğitim vermeye gidiyorlar. Amaç inovasyon için gerekli zihinsel ortamı yaratmak.

Türkiye’nin Bill Gates’i kim?

Ülkelerin inovasyon performansını ve sıralamadaki yerini ortaya koyan küresel inovasyon endeksiyle de bütün dünyanın nabzını tutan, hem Avrupa hem ABD hem de Asya tecrübesi de bulunan Hint asıllı Dutta ile Aktüel’in de katıldığı konferansta özel röportaj gerçekleştirdik… ?

Son küresel inovasyon endeksi raporunuzda Türkiye listede orta sıralarda bulunuyor. Fakat raporun "girdi" sıralamasında daha alt sıralardayken "çıktı" sıralamasında çok daha üst sıralarda yer alıyor. Bunun sebebi nedir?

Farklı ülkelerin bu konuda farklı profilleri var. Girdi, bir ülkede inovasyon yaratan ortamın uygunluk ortalamasını ifade ediyor, çıktı ise bu ortamda elde edilen başarılı sonuçları gösteriyor. Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerde girdi düşük olsa da çıktı yüksek mesela. Bu da ekonominin genel durumu düşük seyretse de ekonominin küçük bir bölümünün (bilişim sektörünün) ekonominin geneline büyük katkısı olduğu anlamına geliyor. Raporda yer alan bu durum Türkiye için iyiye işaret. Asıl sorun girdisi yüksek olup çıktısı düşük olan ülkeler. Çünkü ortam inovasyon için iyi olsa da bundan yeterince faydalanılmıyor, çıktı kötü demektir.

Endeksi oluştururken pek çok kıstası göz önünde bulunduruyorsunuz. Türkiye’nin en dezavantajlı olduğu kıstas ne?

Türkiye eğitime yatırım yapmalı. Türkiye’de inovasyon açısından eğitim faktörü şaşırtıcı derecede zayıf. Türkiye eğitim ve üniversiteye daha fazla yatırım yapmalı ve bunları iş hayatı ile bütünleştirmeli, etkileşim sağlamalı. Bilim ve teknolojiye çok odaklanılmalı çünkü inovasyon için bu alanlar kilit önemde.

Sunuşlarınızda İrlanda ve Singapur’u iyi inovasyon stratejileri belirlemiş ve başarılı ülkeler olarak adlandırıyorsunuz. Türkiye de onların yolundan gidebilir mi?

Fakat Singapur ve İrlanda küçük ölçekli ülkeler, Türkiye’de ise nüfus oldukça yüksek bu yüzden farklı bir model düşünülebilir. Singapur ve İrlanda çeşitli kolaylık ve teşviklerle yurt dışından yabancı beyinleri ülkelerine çekip eğiterek dünyaya ihraç ettiler ve bölgelerinde birer inovasyon merkezi haline dönüştüler.

Sosyal medya kullanımında ilk 10’dayız, fakat inovasyon üretimi oldukça zayıf, nedeni ne?

Çok genç bir nüfusunuz var, yazılım geliştiren girişimcilere daha fazla destek olunmalı. Yaratıcı yazılımlara yönelmelisiniz.

Türkiye sizce niye dünya çapında inovasyoncular çıkaramıyor?

Pek çok ülke bunu deniyor fakat başarılı olamıyor. Çünkü insanların örnek alacakları onlarda başarabilecekleri duygusunu uyandıracak rol modeller gerekiyor. Mesela ABD’de bu alanda pek çok rol model var. Yahut Hindistan’da da herkes birkaç isim sayabiliyor. Eğer bu şekilde bir esinlenme örneği yoksa sıkıntı yaşanıyor. İnovasyon dünyada iki şekilde gerçekleşiyor. Ya esinlenme ile ya da çaresizlikten. Çaresizliğin yerine esinlenme geçmeli, bunu sağlayacak ortam oluşturulmalı. Hep şunu soruyorum: Türkiye’nin Bill Gates’i kim?

Dünyada farklı bölgelerde bu durum nasıl?

Ben hem Asya, Avrupa hem de ABD’de yaşadım ve kültürel farklılıkları bizzat tecrübe ettim. ABD’de insanlarda "bunu ben kendi başıma bir şekilde yapabilirim, kendi potansiyelimi gerçekleştirebilirim duygusu" var. Avrupa’da ise "bunu yapmam için yardım gerekli, kendim yapamam devletten destek almam lazım" mantığı hüküm sürüyor. Asya’da ise çaresizlikten kaynaklı bir mantık var; "bunu yapmalıyım yoksa hayatta kalamam" diyorlar.

En başarılı ülkeler düşünüldüğünde en kilit unsurlar neler ve Türkiye’de bir anlamda inovasyonu da teşvik edecek ekosistemi yaratmaya yönelik Fatih Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsan, pazar ve sermaye. Bu üç şeyin birlikteliği inovasyonu mümkün kılıyor. Bence Fatih Projesi çok iyi proje… Fakat teknoloji bu işin bir ayağını oluşturuyor. Öğretmenlerin öğretme yöntemlerini de geliştirmelisiniz hem okullarda hem de evden eğitimde sistem değişikliği gerekli.

Bezos, Washington Post’u niye aldı?

"How Innovative People and Technology Can Make Old Businesses New" (İnovasyoncu İnsanlar ve Teknoloji Eski İş Kollarını Nasıl Yenileştirir) adlı bir kitaba imza atmış olmanızdan hareketle son yeni gelişmelerden Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un Washington Post’u almasını nasıl değerlendiriyorsunuz, gazeteciliğe yeni yaklaşımlar mı getirecek?

Bezos gazeteyi Amazon bünyesinde değil kişisel mülk olarak aldı. Benim hissiyatıma göre Bezos idol olan bir gazeteyi kendi sesini Amerikalılara ve Washington’daki politikacılara daha fazla duyurmak ve kendi prestiji için aldı. Sonuçta Washington Post’un Washington’da çok büyük bir etkisi var. Bu gazeteyi yaratıcı bir iş modeli kurmak için aldığı konusunda kuşkum var zira öyle olsaydı Amazon’a entegre ederdi. Kendi kişisel mülkü içine dâhil ettiği bu gazete mali kayıplara uğrasa da bu kayıpları karşılayacak kadar zengin bir insan üstelik.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: